Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Projekt] Profesjonalnie amatorski mikser DJ-ski

MocnyAmper 13 Jul 2022 18:53 1305 3
  • Witajcie.
    Jak zapowiadałem w temacie poświęconym devboard-owi procesora FXCore, narodziła mi się w głowie koncepcja stworzenia otwartego software-owo i hardware-oto miksera DJskiego współtworzonego przez użytkowników Elektrody.

Po kilku dniach rozmyślań i symulacji, zarysował mi się ogólny pomysł na wykonanie takiego urządzenia. Nie ukrywam, że wzorowałem się dość mocno na konstrukcjach Pioneera, głównie na DJM450. A więc do rzeczy:
    - dwa kanały stereo + monofoniczny dla mikrofonu,
    - 3-pasmowe EQ dla kanałów stereo i 2-pasmowe dla mikrofonu,
    - fadery z możliwością skokowej zmiany charakterystyki (log, lin, exp),
    - crossfader z płynną regulacją charakterystyki, z możliwością wyłączenia go,
    - dwie sekcje efektów, na zasadzie jak w DJM450,
    - sekcja główna FX zawierająca 8 synchronizowanych efektów (delay, echo, flanger, phaser, pitch, reverb, break, looper) z wyświetlaczem,
    - sekcja pomocnicza FX zawierająca 4 niesynchronizowane efekty (bitcrusher, filter, noise, jet),
    - tap-tempo zamiast licznika BPM (przegrałem nierówną walke z projektowaniem algorytmu automatycznego wykrywania tempa) chyba że ktoś potrafi to zaprojektować to chętnie zaimplementuje,
    - możliwość programowania procesorów DSP poprzez złącze USB.

To tak na początek.
    Na chwilę obecną podjąłem decyzje, że tory wejściowe będą jednak w pełni analogowe (gain i EQ). No i właśnie, pierwsza kwestia to wybór pomiędzy izolatorem, a klasycznym EQ. Ja osobiście skłaniałbym się w stronę izolatora, zostaje tylko kwestia nachylenia filtów: zastanawiam się pomiędzy 12dB/oct i 24dB/oct. Druga kwestia: raczej nie przewiduję przełączników pomiędzy wejściem liniowym, a gramofonowym. Jak mawia klasyk: a po co to komu? Kto dziś gra z gramofonów? :P A jeśli nawet to raczej mają już wbudowaną korekcję RIAA.

Fadery, crossfader oraz regulację ich charakterystyki wrzuciłbym do pomocniczego DSP. Tak chyba będzie to najprościej zrobić, a i wtedy głośność będzie sterowana napięciowo więc nie będzie mowy o żadnych stukach czy innych trzaskach jeśli fadery się zaczną zużywać. Sam procesor odczytuje wejścia potencjometryczne z częstotliwością ~2kHz więc raczej nie będzie problemu z szybkimi ruchami faderami.

Główny efektor będzie sterowany z uC, który też będzie sterował wyświetlaczem. Jeszcze się zastanawiam pomiędzy oledem i zwykłym LCD, ale chyba to bez większej różnicy. Zwłaszcza, że chciałbym aby wyświetlacz był schowany pod taką przyciemnioną szybką wklejoną w panel czołowy.

No i właśnie - obudowa. Nie mam absolutnie żadnej możliwości wykonać jej samodzielnie, a zakup innego miksera na części (tj. na obudowe) raczej nie wchodzi w gre. Toteż tutaj będę raczej liczył na usługi kogoś kto ma jakąś maszyne do zginania blachy i frezowania/wiercenia paneli aluminiowych. Jeśli chodzi o nadruki, myślałem żeby zrobić obudowe anodowaną i po prostu wypalić/wyfrezować na niej wszystko, przynajmniej się nie zetrze z czasem.

To na chwile obecną chyba wszystko. W załączniku wynik wstępnej symulacji izolatora; częstotliwości podziału póki co ustawione na 300Hz i 5kHz (dokopałem się do jakiegoś dziwnego wykresu, z którego wynika że tak jest w DJM900 i nowszych).

Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat, czy ma to w ogóle sens, co byście dodali, zmienili, lub całkiem usuneli? :D

[Projekt] Profesjonalnie amatorski mikser DJ-ski

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    MocnyAmper
    Level 25  
    Has specialization in: Psuję wszystko po trochu
    MocnyAmper wrote 765 posts with rating 227, helped 77 times. Live in city Katowice. Been with us since 2021 year.
    MocnyAmper
    Level 25  
    Widzę, że zainteresowanie projektem jest ogromne :D

W każdym razie, udało mi się, w pewnym sensie pokonać ograniczenie w postaci ilości pamięci ram przeznaczonej na opóźnienia.
    Jak wspominałem, dostępna pamięć wynosi 32768 próbek co przy częstotliwości próbkowania 48kHz daje ~683ms opóźnienia. Gdyby miała to być konstrukcja monofoniczna, taki czas opóźnienia pozwoliłby na uzyskanie 1 beatu przy 88BPM. Ja jednak celuję w konstrukcję całkowicie stereo. Co więc można zrobić? Konwencjonalne wyjścia są dwa, oba średnio zadowalające: obniżyć częstotliwość próbkowania procesora np dwukrotnie (ale to obniży pasmo przenoszenia do ~12kHz @ -3dB) lub ograniczyć maksymalne opóźnienie do 1/2 beatu.

Ja postanowiłem rozegrać to inaczej. Posiłkując się pomysłem, który znalazłem jeszcze na forum spinsemi.com, postanowiłem podzielić pamięć na 4 równe bloki, po dwa na każdy kanał. Idea jest taka aby co drugą próbkę w pamięci ram wypełniać dwoma różnymi "przebiegami" tego samego sygnału. Brzmi skomplikowanie, a w gruncie rzeczy jest proste. Potrzebny jest tylko jakiś licznik lub po prostu zmienna, która będzie zmieniać swój znak (+/-) co próbkę sygnału oraz odrobina logiki sterującej.
    I tak: zaczynamy z wartością licznika dodatnią. W tym "przebiegu" odczytywana jest próbka wejściowa, wpisywana do początku pamięci opóźnienia oraz wyciągana jest ostatnia próbka tej pamięci - jest ona zapisywana do rejestru tymczasowego. Następuje zmiana wartości licznika na ujemny. W drugim przebiegu, wyciągnięta przed chwilą próbka z końca bloku pamięci wpisywana jest ponownie na początek tegoż bloku. Jednocześnie wyciągana jest ponownie próbka z końca bloku, jednak tym razem jest ona wysyłana na wyjście procesora. Następuje zmiana wartości licznika na dodatni. Należy pamiętać, że z każdym zapisem do pamięci ram, wszystkie zawarte w niej próbki są automatycznie przesuwane o jedną w prawo.

W efekcie każda z próbek musi dwukrotnie przejść przez cały blok pamięci ram co w rezultacie daje dwukrotnie dłuższy czas opóźnienia (to samo dla drugiego kanału). Ma to oczywiście wadę - 'wirtualnie' obniżyliśmy dwukrotnie częstotliwość próbkowania, ale tylko dla sygnału, który ma zostać opóźniony. A jako, że jest on potem miksowany z pełnym (pod względem pasma przenoszenia) sygnałem wejściowym oraz z uwagi na fakt, że głównie niskie tony grają tu rolę, brzmi to praktycznie idealnie.
    MocnyAmper
    Level 25  
    Kwestia też doboru opampów do torów audio.
    NE5532 ma dość spory prąd biasu. Z drugiej strony, będzie potrzeba z 20-30 takich podwójnych opampów więc nie powinny one być za drogie.
    Jest realny sens inwestować w coś lepszego niż np TL072? I dobrze by było gdyby istniał wariant podwójny i poczwórny takiego opampa (jak np TL072 i TL074).
    MocnyAmper
    Level 25  
    Zaprojektowałem już z grubsza tor analogowo-cyfrowy.
    Obecnie częstotliwości podziału EQ są ustawione na 300Hz i 5kHz.
    Dwa górne kodeki (IC21/IC22) będą częścią pierwszego efektora (tego pomocniczego), natomiast trzeci będzie efektorem głównym. Są dwa kodeki w efektorze pomocniczym bo zamysł jest taki żeby ten efektor mógł niezależnie nakładać ten sam efekt na kanał pierwszy i drugi (np wybieramy filtr i na kanale pierwszym możemy zrobić low-pass, a na drugim high-pass) oraz żeby wewnątrz niego programowo realizować fadery i crossfader.
    Na chwile obecną trzeba jeszcze zaprojektować część cyfrową odpowiedzialną za sterowanie (uC) i inne pierdoły, jak wskaźniki wysterowania, tor mikrofonowy, słuchawkowy, zasilanie, etc.
    Jestem otwarty na sugestie ;)