Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję prostego generatora nośnej do mego modulatora AM (na fale długie)

damanwulkan025 15 Jul 2022 23:59 579 22
lampy.pl
    damanwulkan025
    Level 3  
    Poszukuję prostego generatora sinusa na częstotliwość 180 kHz do mego modulatora AM. Ważne, aby nie był na układzie NE555, bo amplituda lata (zwiększa się i zmniejsza oraz przy okazji zmienia częstotliwość nadawania).
  • lampy.pl
    bratHanki
    Level 32  
    Generator w układzie mostka Wiena na wzmacniaczu operacyjnym. Orientacyjne wartości R=2,7kΩ, C=270pF.
    damanwulkan025
    Level 3  
    A generator RC na tranzystorze + jakiś wzmacniacz operacyjny (z serii LM)?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @damanwulkan025 Na kwarcu zrób, to nie będzie latało. :D Częstotliwość podstawowa dla oscylatora kwarcowego trochę nietypowa, ale poszukać kwarcu w sieci albo wielokrotność i dzielnik.
    bratHanki
    Level 32  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    ... albo wielokrotność i dzielnik.
    Czym dzielić, żeby był sinus na wyjściu?

Najniższy kwarc, jaki widziałem i nawet chyba jeszcze gdzieś leży, to 9 kHz w szklanej próżniowej obudowie, a może to jakiś filtr kwarcowy, ma 4 wyprowadzenia, a w bańce kryształ 4-5 cm. Pewnie z ruskiej radiostacji. :D
    Można też zrobić generator LC stabilizowany pętlą PLL np. CD4046 z kwarcem zegarkowym. Ale miało być prosto! :|

Masz poniżej prosty generator ze stabilizacją poziomu wyjściowego przebiegu. Podając sygnał na bazę T6, masz modulację amplitudy. Może być?

Poszukuję prostego generatora nośnej do mego modulatora AM (na fale długie)
    damanwulkan025
    Level 3  
    A nie ma jakiegoś generatora Colpittsa na tą częstotliwość (u mnie L = ~7,5 mH, C = 100 pF)
  • lampy.pl
    bratHanki
    Level 32  
    Na pewno jest, wystarczy poszukać. :D Na schemacie powyżej - 2 pierwsze tranzystory to właściwy generator i możesz wykorzystać tylko ten kawałek. Wzbudza się niezawodnie i jest stabilny.
    damanwulkan025
    Level 3  
    Można by te 2 tranzystory zastąpić tranzystorami z serii BC 547?
    gumisie
    Level 43  
    damanwulkan025 wrote:
    Można by te 2 tranzystory zastąpić tranzystorami z serii BC 547?
    Nie. Są to tranzystory NPN, a na schemacie są PNP. Jak już, to można spróbować zamienić na BC 557.
    dipol
    Level 34  
    Dwa kwarce o różnicy częstotliwości ww. z szrotu, mieszacz i masz interesującą Cię częstotliwość, którą zmodulujesz. Bardzo stabilną.
    73!
    cirrostrato
    Level 37  
    dipol wrote:
    Dwa kwarce o różnicy częstotliwości ww. z szrotu, mieszacz i masz interesującą Cię częstotliwość, którą zmodulujesz. Bardzo stabilną.
    73!
    A jeden kwarc nie wystarczy? Dobrać częstotliwość do podziału, podzielić (to można zrobić nawet na TTL czy CMOS), na wyjściu z dzielnika wzmacniacz rezonansowy LC i masz czystą sinusoidę.
    bratHanki
    Level 32  
    Wiemy tylko tyle, ile napisał autor. Może chce zrobić pluskwę, co wyklucza rozbudowane i energożerne urządzenia.
    damanwulkan025
    Level 3  
    Coś w stylu pluskwy. Po prostu taki nadajniczek, żebym sobie mógł eksperymentalnie ponadawać.
    dipol
    Level 34  
    @Cirostrato Wiem, że można podzielić, masz prostokąt, wyjdzie z tego sinus, ale na razie układ przerasta kolegę. Zaczynałbym od najprostszych rzeczy, ale to inna bajka. Miałem kiedyś kwarce z filtrów od R-118 200 kHz, ale na Maderze dawno wywalone.
    Ale ta konstrukcja/te konstrukcje przerastają możliwości kolegi.
    Zaczynałem od odbiornika detektorowego, obecnie mam radiostację własnej roboty tranzystorową, pracującą wszystkimi emisjami. Najprościej wykonać stabilizację do generatora LC 200 kHz na FLL (30 zł) i generator będzie miał niestałość częstotliwości ok. 100 Hz na dobę. :D
    73!
    bratHanki
    Level 32  
    Mam w tajnej bibliotece :lol: kartki z MT z końca lat '60 lub początku '70 ze schematem prostego nadajnika średniofalowego. Oto one :D

Poszukuję prostego generatora nośnej do mego modulatora AM (na fale długie) Poszukuję prostego generatora nośnej do mego modulatora AM (na fale długie) Poszukuję prostego generatora nośnej do mego modulatora AM (na fale długie)

Wystarczajaco prosty projekt dla poczatkujacego?
    damanwulkan025
    Level 3  
    A nie ma jakiegoś sprawdzonego generatora Colpittsa na tę częstotliwość (180 kHz) lub innego w miarę prostego generatora RC/LC?
    dipol
    Level 34  
    Przypomniałeś stare układy ,w szkole sredniej średniej/technikum go trenowaliśmy ,ale brak dobrego tranzystora był nie do pokonania .
    W 1968 wykonałem nadajnik lampowyn lampowym naG807, zdałem egzamin na licencje - z całym światem można było rozmawiać na fonii i telegrafi telegrafii.
    Wiec kolego w tym kierunku należy skierować kroki,licencja ,pozwolenie radiowe i legalnie nadajemy.
    Google i układy generatorów zostano wyświetlone ,na dowolna dowolną częstotliwość projektujesz obwód rezonansowy ze znanego wzoru.
    73!
    Moderated By c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum.
    Proszę trzymać się tematu. Co do opowieści które zamieszcza Kolega w prawie każdym poście to proponuję założyć blog. Wiele osób pewnie z chęcią poczyta.
    W tym dziale proszę się od tego powstrzymać.

gumisie
    Level 43  
    dipol wrote:
    zdałem egzamin na licencje - z całym światem można było rozmawiać na fonii i telegrafii.
    Na falach długich, np. 180 kHz lub 227 kHz (PR 1 Polskiego Radia) również? :wink:
    gumisie
    Level 43  
    Na VLF 135,7 kHz do 137,8 kHz. Też można
    damanwulkan025 wrote:
    Poszukuję prostego generatora sinusa na częstotliwość 180 kHz do mego modulatora AM.
    Tylko po to, aby zrobić:
    damanwulkan025 wrote:
    coś w stylu pluskwy
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    damanwulkan025 wrote:
    coś w stylu pluskwy
    Na tej częstotliwości i z modulacją AM to raczej karaluch. :D Pierwszy lepszy zasilacz impulsowy komputera albo lampy LED w sraczu to zagłuszy. Pluskwy operują na 430 MHz z modulacją FM albo wyżej z modulacjami cyfrowymi.
    gumisie
    Level 43  
    Na tej częstotliwości i z modulacją AM to raczej karaluch.
    Nie wspominając o długości anteny nadawczej. :D