Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013

p.kaczmarek2 16 Jul 2022 16:43 1647 2
  • Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013
    Witajcie, przedstawię tu wnętrze oraz analizę płytki ze środka prostego kontrolera paska LED RGB oferującego sterowanie tylko i wyłącznie przez IR. Tym razem bez WiFi, bez Bluetooth i tak dalej. Normalnie bym się takim paskiem nie interesował, gdyż z reguły tylko masowo rozkręcam urządzenia IoT, m. in. by móc rozwijać ciągle moje OpenBeken, ale ten gadżet kupiłem na życzenie jednej osoby z rodziny, w celu zamontowania go na ogródku działkowym (oczywiście w altance, nie na powietrzu), gdzie nie ma mowy o dostępie do internetu, lecz podłączona jest fotowoltaika i 12V jest jak znalazł.

Zakup kontrolera BKL1013
    Niestety kupując dla osoby z rodziny nie mogłem pozwolić sobie na sprowadzanie gadżetu zza oceanu i oczekiwanie tygodni na przesyłkę. Produkt kupiłem w naszym kraju, na portalu aukcyjnym za 5 zł:
    Parametry:
    Mamy na tym portalu pakiet smart, więc by mieć darmową przesyłkę (od 40 zł) kupiłem też jakieś kolejne LEDówki do testów z moim projektem otwartego firmware.
    Przesyłka na paczkomat, więc standardowo rewelacja, szybko i wygodnie, dwa dni i jest.

Zawartość zestawu
    Oto zawartość całej paczuszki (pozostałe przedmioty opiszę za jakiś czas):
    Samo pudełeczko ze ściemniaczem:
    Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013
    Na drugim zdjęciu tego nie ma, ale w zestawie są nawet rzeczywiście te dwie śrubki by w razie czego przykręcić gdzieś ten kontroler.
    Pilot, czy jest bateryjka?
    Jest, ale szkoda, że nie zabezpieczona przed powolnym rozładowaniem. Z reguły stosuje się do tego taki foliowy "języczek" którego może wyjąć klient bez otwierania pilota.
    Pilot podpisany jest BKL1425 i korzysta z baterii CR2025 3V.

Krótki test pilota
    Pasek pasujący mam, pierwszy pin to wspólne zasilanie, oznaczony jest on strzałką. Wtyczki do siebie pasują.
    Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013
    Widzę pewną niezgodność. Kanały B i G są zamienione. Pewnie nie jest to standaryzowane. Trzeba będzie przelutować kabelki.
    Reszta okej, on-off działa, ściemniacz działa, proste animacje są.

Wnętrze kontrolera
    Plastikową obudowę wystarczy podważyć.
    Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013
    Oto płytka:
    Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013 Kontroler paska LED RGB (tylko na pilota) za 5 zł - BKL1013
    Na płytce mamy jeden niepodpisany kontroler paska w obudowie SOIC8. Zasilany jest on poprzez prosty stabilizator na diodzie zenera 5.2V (zmierzyłem napięcie), prąd z linii 12V limituje rezystor.
    Na linii 12V widać jeden kondensator odsprzęgający 100nF, jest też miejsce na nieco większy (pewnie 1uF lub 10uF), ale producent go tam nie umieścił, pewnie w ramach oszczędności.
    Kanałami sterują tranzystory MOSFET o kodzie 3400 wraz z niezbędnymi rezystorami bramkowymi oraz rezystorami pull down.
    Tuż obok jest drugi układ w SOIC8, 24C02N, pamięć EEPROM z interfejsem I2C. Czyli ten pasek pamięta swój poprzedni stan po wyłączeniu od zasilania. Nieźle.
    No i jest podłączenie odbiornika IR.
    Jeszcze tylko zdjęcie z pomiarów zasilania mikrokontrolera (?):
    Początkowo myślałem, by nanieść na zdjęcie płytki jakieś informacje, ale układ jest taki banalnie prosty, że chyba to byłoby zbędne..
    Masa jest tam gdzie jest wylewka masy.
    Kontrola jasności odbywa się oczywiście poprzez PWM.
    Pasek LED ma cztery przewody, kanały R, G, B oraz +12V, z kolei tranzystory MOSFET z kanałem typu N zwierają R, G i B do masy, sterowane poprzez główny kontroler.

Podsumowanie
    Jeszcze nie oceniałem tak taniego produktu. Kontroler LED za 5 zł i to z pilotem zestawie, a również z bateryjką. Mam wrażenie, że niektórzy sprzedawcy sprzedają sam taki pilot za 6 zł, wiec mimo wszystko interes jest niezły.
    Środek też mnie zaskoczył, nawet ta pamięć EEPROM.... mogli by jej nie dawać. Ona pewnie pamięta tylko ostatni stan urządzenia sprzed zaniku zasilania, chociaż może są w niej też kody IR z pilota?
    Oczywiście nie sądzę by to miało aż te 72W, chociaż ten MOSFET tam jest niezły. Można by też spróbować nakleić na nie mały radiatorek odpowiednią pastą i/lub zrobić otworzy w obudowie, bo na ten moment jest szczelnie zamknięta.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 27  
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Kilka lat temu używałem tych kontrolerów u szwagierki w barze wraz z taśmami LED RGB 5050, efekty całkiem przyzwoite. Miały jeden mankament, po pewnym czasie przestawały reagować na pilota. Nie była to wina baterii ani samego pilota. Nie opłacało się szukać przyczyny gdyż nowy kosztował ~10zł.