Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Palnik dekarski, butla turystyczna 3 kg. Potrzebny reduktor?

ostaszm 19 Jul 2022 03:04 642 8
    ostaszm
    Level 10  
    Witam,
    pytanie jak w temacie. Końcówka węża od palnika posiada duży gwint. Kupiłem przejściówkę do butli turystycznej, ale czy powinienem zastosować reduktor. W instrukcji palnika jest napisane, że tak 0,4 MPa.W sieci znalazłem informację, że jeżeli wąż palnika posiada końcówkę z dużym gwintem tzn. że nie jest wymagany reduktor.
    Więc już nie wiem. Można prosić o wyjaśnienie?
    Czy w butli turystycznej jest takie ciśnienie, że konieczny jest reduktor?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Gwint nakrętki węża pasuje do zaworu butli ? Jeżeli tak, to w czym problem ? Ciśnienie w butli turystycznej zależnie od temperatury wynosi ok. 8 barów. reczny palnik na butle jest nakręcany na małą butlę bezpośrednio
    Palnik dekarski, butla turystyczna 3 kg. Potrzebny reduktor? Palnik dekarski, butla turystyczna 3 kg. Potrzebny reduktor?
    To chyba rozwiewa wątpliwosci.
    Kuchenki czy grille wymagają zastosowanie reduktora, ze względu na inną konstrukcję zaworów i ograniczenie wysokości płomienia.
    ostaszm
    Level 10  
    Hmmm skoro w butli jest 8 barów a w instrukcji napisali, żeby użyć reduktora do 4 barów to na pewno będzie ok? Może wąż od palnika jest przewidziany na maks 4 bary?
    Nie neguję Twojej odpowiedzi tylko wolę być pewien. A czy płomień nie może się cofnąć?
    stachu_l
    Level 33  
    Ciśnienie w butli zależy od temperatury skroplonego gazu i jest takie samo dla tej samej mieszanki propan-butan nienależnie od wielkości butli.
    To czy jest potrzebny reduktor czy nie zależy od konstrukcji palnika. Zauważ, że jednopalnikowe kuchenki turystyczne nakręca się na butle bezpośrednio, bez reduktora. Maja one dyszę i cała budowę przystosowana do pracy pod ciśnieniem panującym w butli.
    Jeżeli palnik nie wymagał reduktora dla butli 11kg to dla turystycznej tez nie wymaga. Jeżeli instrukcja twierdzi, że powinien być to kto założył złącze z gwintem do butli 11kg na wężu?

Jeszcze inna metoda - napełnij butle samym propanem i pracuj w zimie przy 0 st C - będzie 4 bary :-)
    http://www.lncc.ch/surowce/wlasciwosci-gazu-plynnego
    sigwa18
    Level 40  
    8 bar jest na start gdy butla jest ciepła i jest dobra mieszanka proban -butan (propan ma wyższe ciśnienie przy tej samej temperaturze). Pobór sprawia że gaz paruje i obniża swoją temperaturę i ciśnienie. Palinki dekarskie mają przeważnie dużą moc a tym samym zapotrzebowanie na gaz. Przy podłączeniu małej butli 3kg do palnika dekarskiego przy pracy ciągłej może dochodzić do zamarzania (oszraniania butli) i tym samym drastycznego spadku ciśnienia co będzie skutkowało dużym spadkiem mocy palnika.

Do tych palników stosuje się butle 11kg.
    stachu_l
    Level 33  
    O jeszcze znalazłem ciśnienia dla różnych mieszanek:
    https://autokult.pl/32734,cisnienie-lpg-w-ins...gazowej-niemal-wszystko-zalezy-od-temperatury
    sigwa18 wrote:
    Przy podłączeniu małej butli 3kg do palnika dekarskiego przy pracy ciągłej może dochodzić do zamarzania (oszraniania butli) i tym samym drastycznego spadku ciśnienia co będzie skutkowało dużym spadkiem mocy palnika.
    Raz widziałem jak oszroniła się butla 11kg - pracowała z nagrzewnica-dmuchawa o mocy cieplnej ok 30kW i po 2 godzinach pracy w dużej wilgotności powietrza (deszczowe lato) dolna połowa butli była pokryta wręcz cienką warstwa lodu a nie samego szronu.
    Przy małej butli powierzchnia wymiany ciepła jest sporo mniejsza i masa gazu potencjalnie także jest mniejsza więc znacznie szybciej się on ochłodzi - ilość ciepła potrzebnego do odparowania gazu zależy od jego poboru (czyli palnika) i nie zależy od wielkości butli.
    bratHanki
    Level 33  
    W takich warunkach odparuje sam propan a butan zostanie w butli.
    ostaszm
    Level 10  
    No to trochę zasypaliście mnie informacjami. Dla mnie najważniejsze czy nic mi nie wybuchnie, butla nie eksploduje itp. Chcę używać tego palnika tylko do wypalania chwastów.
    sigwa18
    Level 40  
    Nie nic nie wybuchnie jak pisałem wczesiej szybciej sie skonczy lub przy intensywnym użytkowaniu zamrznie. Jedynie trzeba uwazac by nie bujać nią z dużo bo może splunać cieklym gazem zgasić palnik albo zadławić się nim i zapalic po chwili jako większa chmurka.