Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MPM MKE-08 - kuchenka indukcyjna wyłącza się i błąd E6

pfil72 19 Jul 2022 16:32 381 2
    pfil72
    Level 11  
    MPM MKE-08 - kuchenka indukcyjna wyłącza się i błąd E6
    Witam,
    Kuchenka indukcyjna turystyczna firmy MPM typ MEK-08 zaczęła się wyłączać po kilkunastu sekundach od włączenia. Pojawiał się na wyświetlaczu błąd E6 i rozlegał się przerywany sygnał dźwiękowy. Przeszukałem Internet i błąd E6 powinien wskazywać na uszkodzenie płyty indukcyjnej, zbyt niskim lub wysokim napięciem zasilania lub ewentualnie problemem w module sterującym. Po rozkręceniu okazało się, że silikon przy wyłączniku termicznym i czujniku temperatury wysechł i popękał, a więc go wykruszyłem i zasmarowałem nowym. Problem się jednak powtarzał.

Dodatkowo, wyświetlacz LED z panelu sterującego prawie nie świecił i nic na nim nie było praktycznie widać. Do wyświetlacza dołączone są rezystory 500Ω. Zmniejszanie ich wartości poprawiało tylko trochę intensywność świecenia. Dopiero zwarcie wszystkich 8 rezystorów 500Ω poprawiło sytuację. Obawiałem się, że układ sterujący CMS69T08 może tego nie przetrzymać, ale wszystko działa.

Pozostawała kwestia wyłączania się grzania. Uszkodzenie płyty grzewczej wykluczyłem, ponieważ płyta grzała na max mocy 1800 W przez kilkadziesiąt sekund. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że nie kręci się wentylator, który powinien się włączać zawsze przy załączeniu max mocy grzania. Problemem było jakieś jego zalanie, które spowodowało skorodowanie i przerwanie jednej ścieżki do hallotronu. Po oczyszczeniu płytki i wlutowaniu mostka oraz zmontowaniu wentylatora - wszystko ruszyło i działa.

Dziwne jest to, że według różnych opisów, uszkodzenie wentylatora powinno być sygnalizowane jako kod E7 - czyli przegrzanie elektroniki. Wyświetlanie błędu E6 wprowadzało w błąd. Mam nadzieję, że komuś pomoże ten opis przy podobnej usterce.
    MKE-08_ins...rukcja.pdf Download (405.6 kB)
    jarekgol
    Level 31  
    Być może E7 pojawia się jak coś się faktycznie zagrzeje, a nie jak nie ma obrotów.
    ssss
    Level 37  
    E6 oznacza ze uszkodzony jest wiatark lub sie nie obraca.