Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie z paneli słonecznych z awaryjnym zasilaniem z sieci i akumulatora.

jz18 22 Jul 2022 18:58 372 13
    jz18
    Level 9  
    Witam, potrzebuje informacji. Posiadam panele słoneczne o parametrach:
    Modelu: FSP-200

Materiał: krzem monokrystaliczny
    Maksymalna moc (Pmax):200W ? 3%
    Maksymalne napięcie zasilania (Vmp):18,00V
    Maksymalny prąd zasilania (Imp):11,11A
    Napięcie otwartego obwodu (Voc):22,50V
    Prąd zwarcia (Isc): 11,36A
    Maksymalne napięcie systemowe: DC1000V
    Nominalna temperatura komórki roboczej (NOCT):-45 do 80 ?
    Waga: 14kg
    Wymiary: 885*660*50mm

Lista opakowanie:
    Panel słoneczny 200W (bez kabla) * 1
    3M zacisk krokodylkowy kabel * 1
    20A kontroler PWM * 1
    DOKIO torba * 1

PS.

Szary kontroler nadaje się do akumulatorów kwasowo-ołowiowych 12V, jonów litowych i LiFePO4.
    Nie trzeba podłączać baterii, aby rozpocząć

Chciałbym wziąć i podłączyć do nich np. komputer. Wiem, że mogę podłączyć przetwornicę na 230V i po kłopocie, ale moje założenie jest takie, że komputer pobierałby zasilanie z paneli, a w razie konieczności przełączałby się na zasilanie z gniazdka elektrycznego. Jak to zmontować wszytko? Dzięki za poradę.
    MichałS
    Level 31  
    Cena jak za samochód :(
    Pierwsza możliwość to podniesienie napięcia z paneli do 200VDC i zasilenie tym komputera. Oczywiście trzeba sprawdzić jak poradzi sobie obwód PFC. Możliwe że napięcie trzeba będzie podać za tym obwodem.
    Kolejne rozwiązanie to przebudowa zasilacza na wersję niskonapięciową. Tutaj już będzie potrzebne przewinięcie trafo w zasilaczu. Kolejna - jeszcze trudniejsza opcja to zbudowanie/znalezienie przetwornic DC/DC które z paneli + aku zapewnią wszystkie wymagane napięcia w płycie głównej.
    jz18
    Level 9  
    MichałS wrote:
    Cena jak za samochód :(
    Pierwsza możliwość to podniesienie napięcia z paneli do 200VDC i zasilenie tym komputera. Oczywiście trzeba sprawdzić jak poradzi sobie obwód PFC. Możliwe że napięcie trzeba będzie podać za tym obwodem.
    Kolejne rozwiązanie to przebudowa zasilacza na wersję niskonapięciową. Tutaj już będzie potrzebne przewinięcie trafo w zasilaczu. Kolejna - jeszcze trudniejsza opcja to zbudowanie/znalezienie przetwornic DC/DC które z paneli + aku zapewnią wszystkie wymagane napięcia w płycie głównej.

A no cena z kosmosu. Ale przeglądam inne podobne produkty idąc tym tropem.
    stachu_l
    Level 33  
    jz18 wrote:
    20A kontroler PWM * 1
    jz18 wrote:
    Tak jest napisane w instrukcji? Zazwyczaj w te regulatory maja w instrukcji kolejność podłączania - akumulator, panele, obciążenie.
    Akumulator idzie pierwszy bo te regulatory często są na 12V i 24V i po akumulatorze rozpoznają jaki to system. Nie podałeś jednak dokładnego typu ani zdjęć więc trudno powiedzieć na co pozwala ten regulator.
    A to jest komputer stacjonarny czy laptop?
    Do laptopów są zasilacze samochodowe na 12V.
    Jeżeli to komputer stacjonarny to słabo widzę prace bez akumulatora - to 200W to masz przy optymalnie ustawionym panelu i raczej w środku dnia. Jak nie śledzisz słońca (ciągle nie ustawiasz panela) to maksimum to latem koło południa astronomicznego. Przy zachmurzeniu dostaniesz 30% mocy, a jak burzowe chmury to nawet 10% i mniej. Bez magazynu energii (akumulatora) nie licz na pracę.
    jz18
    Level 9  
    stachu_l wrote:
    jz18 wrote:
    20A kontroler PWM * 1
    jz18 wrote:
    Tak jest napisane w instrukcji? Zazwyczaj w te regulatory maja w instrukcji kolejność podłączania - akumulator, panele, obciążenie.
    Akumulator idzie pierwszy bo te regulatory często są na 12V i 24V i po akumulatorze rozpoznają jaki to system. Nie podałeś jednak dokładnego typu ani zdjęć więc trudno powiedzieć na co pozwala ten regulator.
    A to jest komputer stacjonarny czy laptop?
    Do laptopów są zasilacze samochodowe na 12V.
    Jeżeli to komputer stacjonarny to słabo widzę prace bez akumulatora - to 200W to masz przy optymalnie ustawionym panelu i raczej w środku dnia. Jak nie śledzisz słońca (ciągle nie ustawiasz panela) to maksimum to latem koło południa astronomicznego. Przy zachmurzeniu dostaniesz 30% mocy, a jak burzowe chmury to nawet 10% i mniej. Bez magazynu energii (akumulatora) nie licz na pracę.

Tak jest napisane tak w instrukcji. Masz tam podany link ,kliknij i sam przeczyta co napisał producent.
    stachu_l
    Level 33  
    jz18 wrote:
    Masz tam podany link ,kliknij i sam przeczyta co napisał producent.
    W #1 jest jakiś link? Może jestem ślepy ale nie widzę.
    Rozumiem, że ten z postu #3 to już cos innego niż konfiguracja z #1.
    jz18
    Level 9  
    MichałS wrote:
    Najszybciej problem rozwiążesz zakładając SinsuPro 1500S + aku 100Ah. Po przełączeniu w tryb PV-AC-BAT będzie działało tak jak piszesz.

Dzięki, czytałem o tym urządzeniu opinie i nie za bardzo są pozytywne , więcej energii czerpią z sieci niż z paneli. Ale znalazłem coś podobnego u chińczyka , muszę jedynie poczytać dokładniej parametry i opinie.
    Maverick73
    Level 30  
    Jak widzę kolega MichałS zawsze wychwala SinusyPro i poniekąd się z nim zgodzę. Według mnie jest tylko jedna wada ze nie pomyśleli o jakimś oprogramowaniu i zmianie konfiguracji, widocznie konstruktorzy są przekonani ze ta maszynka jest ustawiona optymalnie. W swoim czasie gdy przeszedłem na regulatory Epevera chciałem go sprzedać, już był kupiec ale coś mnie natchnęło, za te pieniądze co za niego dostanę, może posłuży u mnie. W tej chwili jest u mnie nie zastąpiony, pozbycie się go by było największym błędem.

jz18 wrote:
    czytałem o tym urządzeniu opinie i nie za bardzo są pozytywne

Moja jest na 5, gdyby były ustawienia dałbym więcej...
    jz18
    Level 9  
    Maverick73 wrote:
    Jak widzę kolega MichałS zawsze wychwala SinusyPro i poniekąd się z nim zgodzę. Według mnie jest tylko jedna wada ze nie pomyśleli o jakimś oprogramowaniu i zmianie konfiguracji, widocznie konstruktorzy są przekonani ze ta maszynka jest ustawiona optymalnie. W swoim czasie gdy przeszedłem na regulatory Epevera chciałem go sprzedać, już był kupiec ale coś mnie natchnęło, za te pieniądze co za niego dostanę, może posłuży u mnie. W tej chwili jest u mnie nie zastąpiony, pozbycie się go by było największym błędem.

jz18 wrote:
    czytałem o tym urządzeniu opinie i nie za bardzo są pozytywne

Moja jest na 5, gdyby były ustawienia dałbym więcej...

Jedna z wielu podobnych opinii: https://www.youtube.com/watch?v=qBkvXM__t7U

Znalazłem coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/10050033800427....0.0.72ad452cpkTwym&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol
    Maverick73
    Level 30  
    jz18 wrote:
    Jedna z wielu podobnych opinii

Widzę ze oparłeś swoje twierdzenie na Magiku instalacji PV 😜
    Stan akumulatorów, sposobu podłączenia i tych zgniłych konektorów, to i tak dziwne ze ten Volt w ogóle na tym pracował.
    Jak miał wyładowane akumulatory a dostęp do sieci to zaczął je ładować, jak by nie miał dostępu do sieci, to zapewne by się wyłączył. Dlaczego ładował, bo wedle konstruktorów ładuj póki jest okazja... może być parę dni deszczowych i beż prądu w sieci ... Ty już masz aku naładowane ;) :D
    Ja do swojego Volta dołożyłem komparator i to ja decyduje od jakiego napięcia akumulatora ma go ładować ... jak w ogóle.
    Niekiedy trzeba producenta wspomóc swoją myślą i ją wykonać ;)
    jz18
    Level 9  
    Maverick73 wrote:
    jz18 wrote:
    Jedna z wielu podobnych opinii

Widzę ze oparłeś swoje twierdzenie na Magiku instalacji PV 😜
    Stan akumulatorów, sposobu podłączenia i tych zgniłych konektorów, to i tak dziwne ze ten Volt w ogóle na tym pracował.
    Jak miał wyładowane akumulatory a dostęp do sieci to zaczął je ładować, jak by nie miał dostępu do sieci, to zapewne by się wyłączył. Dlaczego ładował, bo wedle konstruktorów ładuj póki jest okazja... może być parę dni deszczowych i beż prądu w sieci ... Ty już masz aku naładowane ;) :D
    Ja do swojego Volta dołożyłem komparator i to ja decyduje od jakiego napięcia akumulatora ma go ładować ... jak w ogóle.
    Niekiedy trzeba producenta wspomóc swoją myślą i ją wykonać ;)

Liczę się z każdym zdaniem tym pozytywnym i tym negatywny. Za czym coś kupię to czytam informację z wielu źródeł .