Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika - optymalne połączenie na nowych zasadach net-billing

jamie007 26 Jul 2022 23:47 2205 12
    jamie007
    Level 4  
    Dzień dobry,
    Jest taka rozkminka w kwestii taniego podłączenia się do sieci jako prosument.
    Z racji tego że jestem nieco zielony w temacie to zamówiłem całkiem fajnie wykonanego Easun Hybrid inverter 5,6kw IGrid-SV-IV z możliwością pchania w sieć, ale gdy zagadałem temat z wujkiem elektrykiem z uprawnieniami to się okazało że od roku są wymagane dodatkowe certyfikaty NC RfG.
    W garażu czeka na montaż 10 paneli PhonoSolar 455W ale wychodzi na to że muszę dokupić jakiś normalny inwerter którego Tauron mi nie odrzuci we wniosku.

Po dwudniowej analizie zdecydowałem się na Foxess T10.0 G3 (3faz) bo wydaje mi się najbardziej przyszłościowy w tej cenie. Docelowo plan był taki żeby w 2023 dobrać magazyn energii 48V LifePo4 2x150ah (z aliexpress) i bojler CWU ze zintegrowaną pompą ciepła, co dałoby praktycznie pełne dofinansowanie Mój Prąd 4.0.

Teraz główne pytanie brzmi: Co zrobić z tym ananasem chińczykiem, czy na jednej fazie będzie wystarczający żeby wspomagać tego Foxessa w razie zawyżonych napięć na sieci? Czy podpinać go w AC coupling na fazie najbardziej obciążonej w domu czy na fazie z najwyższym napieciem w samo południe (to z ryzykiem odłączania). Czy może sprzedać na OLX poki nie uruchamiany leży w pudełku i wydziergać na jakiś drogi 3fazowy hybryd.

Prosiłbym o rzetelne oceny sytuacji, bez subiektywnej gadki "je*ać chinola, szukaj sofara".
    Zaletą chińczyka jest cena i możliwość w miarę łatwej i taniej rozbudowy równorzędnie tych litowek bo mają przyzwoite BMSy w pakiecie.

Na zdjęciach karty katalogowe obu inwerterów, z góry dziękuję za wskazanie najrozsądniej ścieżki.

Edit:
    W grę wchodzi jeszcze opcja ongrida jednofazowego zamiast 3faz. Wtedy byłby wpięty w fazę z najmniejszym napięciem w sieci Taurona w słoneczny dzień w południe. A na pozostałych dwóch fazach obciążonych w domu byłyby te hybryd w parallel ze wspomnianym bankiem energii i być może wiatrakami z kontrolerem MPPT. Liczę się z tym że nie mógłbym wtedy używać urządzeń 3fazowych ale tak naprawdę nie mam zamiaru ich używać. Podłogowke ogrzewam gazem i wychodzi to całkiem przyzwoicie bo trzymam max 32 stopnie na niej, a poniżej zera rozpalam w kominku, rekuperacja roznosi ciepło po całym domu :)
    No i pod tego ongrida obowiązkowo jakiś tracker lekki na 8 paneli pod optymalizację uzyskow.

Fotowoltaika - optymalne połączenie na nowych zasadach net-billing Fotowoltaika - optymalne połączenie na nowych zasadach net-billing
    JACEK111
    Level 13  
    Witam , jak spisuje się ten inwerter easun , jego poprzednik on/off jest mocno awaryjny .W podobnej cenie mogę kupić Esb 5/10 od AZO. Czy ktoś poleci coś innego ?
    wnoto
    Level 34  
    jamie007 wrote:
    jakiś tracker lekki na 8 paneli pod optymalizację uzyskow

Dosyś wypasiona instalację chcesz zrobić. To tak łatwo w teorii jest. Realizacja jest już trudniejsza. Lekki tracker przy zmieniającej się pogodzie to juz ruletka. Nie wiem czy opłacalna.
    Czy ktos już sciagał aku z chin ? Jak z rzeczywista pojemnością ?
    jamie007
    Level 4  
    wnoto wrote:
    jamie007 wrote:
    jakiś tracker lekki na 8 paneli pod optymalizację uzyskow

Dosyś wypasiona instalację chcesz zrobić. To tak łatwo w teorii jest. Realizacja jest już trudniejsza. Lekki tracker przy zmieniającej się pogodzie to juz ruletka. Nie wiem czy opłacalna.
    Czy ktos już sciagał aku z chin ? Jak z rzeczywista pojemnością ?

Tracker chcę wykonać z piasty busa dostawczego i dwóch rur między którymi będzie milimetr smaru, środkowa konstrukcyjna, zewnetrzna obrotowa. Rama spawana z aluminium. Sterowanie i czujniki z Chin za około 600zl. Zależy mi na prostej konstrukcji z ogólnie dostępnych materiałów. Wszystko będzie na kanale na yt w okolicach wiosny.

Co do instalacji to już wiem jak ją poskładać do kupy żeby działała bez przyprawiania Taurona o ból głowy.

Co do baterii to już zagwozdka jest... W przypadku sklepów na Ali które mają naprawdę nieposzlakowaną opinie to martwił bym się jedynie o nadciągającą burzę gospodarczo-polityczną w państwie środka. Dlatego baterie kupię u nas, bezobsługowe deep cycle 230ah po 1000zl każda. 8-12 sztuk powinno długo wytrzymać przy rozładowaniu do 50%. Kwestia ustawień w inwerterze. Chciałbym LiFePo ale nie zamierzam bulić conajmniej 2tysie za kwh :D

Na dniach kupuję wszystkie potrzebne kable, złączki i z bólem serca drewno konstrukcyjne tarasu, na którym trzeba będzie oprzeć 6 paneli od południa (-20°).

Każdy wykonawca fotowoltaiki woła mi od 40-50 tysięcy za 8kwp zwykłego ongrida. Jeżeli mogę w tej cenie mieć ongrid+offgrid+realne 16kwh baterii i dwa wiatraki to chyba nie ma się co zastanawiać...
    wnoto
    Level 34  
    jamie007 wrote:
    bezobsługowe deep cycle 230ah po 1000zl każda.

AGM czyli kwasówki ?
    jamie007
    Level 4  
    wnoto wrote:
    jamie007 wrote:
    bezobsługowe deep cycle 230ah po 1000zl każda.

AGM czyli kwasówki ?

Tak ale tylko te głębokiego rozładowania się nadają, rozruchowe takie jak w zwykłych autach zdechną w ciągu roku.
    Tylko że musisz mieć sporą pojemność kwasowek żeby nie przekraczać 0.25 C rozładowania i ładowania.

Wybór między dżumą a cholerą ale wydawanie kilkadziesiąt tysi na litowe banki też mija się z celem :)
    wnoto
    Level 34  
    Należałoby przeglądnąć rynek. On sie mocno zmienił w ciągu ostatnich 2 lat. Na ali pojawiło się wiele nowych/tanich rozwiązań. Ale fakt cięzko im zaufać.
    Podobno na rynku wtórnym można wyrwać baterie z samochodu za kilkanaście tysięcy.
    jamie007
    Level 4  
    [/quote]
    A gdzie takie ceny? 🤔[/quote]

Na Allegro 4max. Ale ostatecznie idę w lifepo4, jeden pan z Ostrowa wielkopolskiego sprzedaje celki 200 i 300ah z rozbiórki z Niemiec, 4 lata pracowały.

Jest jeszcze inna rozkminka, koledzy czy neutral na fazie offgridowej idący z inwertera do rozdzielni nie powinien być oddzielony od tego sieciowego?

Musiałbym teraz poszukać neutrale odpowiadające esom zmostkowanym pod fazę offgrida i dołożyć drugą różnicowke 1f pomiędzy inwerterem hybrydowym a esami tej właśnie fazy? Żeby dwie pozostałe mogły niezależnie działać a nawet urządzenia 3 fazowe jeśli bym kiedyś potrzebował uruchomić? Fotowoltaika - optymalne połączenie na nowych zasadach net-billing
    JACEK111
    Level 13  
    Neutral trzeba oddzielić w przypadku inwertera offgrid twój easun to on/off .
    strucel
    Level 34  
    jamie007 wrote:

A gdzie takie ceny?

Na Allegro 4max. Ale ostatecznie idę w lifepo4, jeden pan z Ostrowa wielkopolskiego sprzedaje celki 200 i 300ah z rozbiórki z Niemiec, 4 lata pracowały.

A czytałeś opis jego oferty na olx? . Ja rzuciłem okiem i jak byk stoi że przeszły 1500cykli a srednia ich żywotność realna to ponad 2tys cykli mimo że chińczyk deklaruje 5 tys cykli.Zważywszy że trzeba kupić co najmniej 100sztuk za 200zł/sztuka to kwestia czy wierzymy w deklaracje chińczyków czy sprzedawcy.
    Aby póżniej w hydeparku znów opisu niby oszustwa z olx nie było, na ołowiowych choć 3zł na kg odzyskasz na złomie.
    jamie007
    Level 4  
    strucel wrote:
    jamie007 wrote:

A gdzie takie ceny?

A czytałeś opis jego oferty na olx? . Ja rzuciłem okiem i jak byk stoi że przeszły 1500cykli a srednia ich żywotność realna to ponad 2tys cykli mimo że chińczyk deklaruje 5 tys cykli.Zważywszy że trzeba kupić co najmniej 100sztuk za 200zł/sztuka to kwestia czy wierzymy w deklaracje chińczyków czy sprzedawcy.
    Aby póżniej w hydeparku znów opisu niby oszustwa z olx nie było, na ołowiowych choć 3zł na kg odzyskasz na złomie.

Na YT są testy tych baterii i o ile 300 są nieco wymęczone (230-240ah) to 200 wypadają przyzwoicie (170-180ah).

Bank baterii 8,4kwh za 2400zl + BMS? Za kwasiaki więcej bym musiał dać a nie przyjmą mi takich prądów ładowania. Jedyna alternatywa to trakcyjne z wózka ale to trzeba polować na nie cały czas...

Dodano po 4 [minuty]:

JACEK111 wrote:
    Neutral trzeba oddzielić w przypadku inwertera offgrid twój easun to on/off .

No i tutaj jest pies pogrzebany bo nie ma prawa w naszym kraju pracować w ongrid bez certyfikatu NcF :(

Offgrid to jedyne wyjście legalne i ze względów bezpieczeństwa pracowników ZE, chociaż wiem że sporo ludzi ma podłączone offgridy na wejściu kiedy mają pewność że nie pchną prądu wstecz.

Na tej fazie mam naprawdę bardzo lekkie rzeczy obciążeniowo, najwięcej chyba lodówki pobiorą.
    strucel
    Level 34  
    Ale tu nie chodzi io pojemność tylko ile im jeszcze życia zostało
    https://uploads-ssl.webflow.com/5c51a75716d83...rro-phosphate-batteries-vs-vrla-batteries.pdf
    strona 4 Cycle Life vs % Capacity widać że pojemność zaczyna gwałtownie spadać po 2000 cykli więc może być ze kupisz akumulatory które tylko 500cykli zrobią.
    Jak można by kupić mniej dla nauki to ok ale 20tys PLN to bym nie zainwestował.