Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacja alarmu Satel.

12 Lis 2005 16:24 9153 11
  • Poziom 14  
    Witam!

Prosze o pomoc w uporaniu sie z alarmem (SATEL CA-6; 11szt x czujki AQUA; 2szt x sygnalizator spw-100, spl-2010; zasilacz buforowy).
    Zamieszczam schemat podłaczenia całego zestawu ze soba.

UWAGA: Interesuje mnie głownie odpowiedz czy taka konfiguracja jaka jest na schemacie bedzie działac. Dopiero w dalszej czesci mile widziane beda sugestie zmian. W razie jakis błedów na schemacie prosze o wytłumaczenie mi co zrobiłem zle.

Acha zaznaczam ze podpowiedzi typu : "kup lepiej ten model alarmu zamiast tamtego" nieiteresuja mnie gdyz mam juz to co wymieniłem napoczatku. Tak wiec w gre wchodzi ewentualnie zakupienie czegos dodatkowo a nie wymiana.

Co do zaprogramowania centralki załozyłem sobie ze:
    Linie wejscia:
    Z1 : linai wejsie/wyjscie 2EOL/NC ( pomieszczenie nr 6 z manipulatorem na scianie )
    Z2 ; linia natychmiastowa zwykła INSTANT 2EOL/NC ( pomieszczenie nr 4)
    Z3 ; linia natychmiastowa zwykła INSTANT 2EOL/NC ( pomieszczenie nr 5)
    Z4 : linia natychmiastowa zwykła INSTANT 2EOL/NC ( pomieszczenie nr 3)
    Z5 : linia 24h głosna ( kontroluje styki TMP w sygnalizatorach)
    Z6 : linia 24h głosna (wykozystywana do przycisku napadowego)
    Z1 w manipulatorze : linia natychmiastowa zwykła INSTANT 2EOL/NC ( pomieszczenie nr 1)

Z2 w manipulatorze : linia natychmiastowa zwykła INSTANT 2EOL/NC ( pomieszczenie nr 2)

Linie wyjsciowe:
    OUT 1 sygnalizator zewnetrzny SPL-2010
    OUT 2 sygnalizatory wewnetrzne SPW-100
    OUT 3 Zasilanie czujek ( tutaj prosze o odpowiedz czy lepiej zasilic czujki moze bezposredono z zasilacza buforowego bo niewiem czy taka ilosc czujek oraz sygnalizatorów moze byc zasilana z centralki, czy czasem niespowoduje to jakiegos uszkodzenie w niej )

Wyjscia OUT 4 i OUT 5 sa narazie wolne ale planuje je wykozystac do innych celow wiec prosze je traktowac jako zajete.
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    Witam. Wszystko wygląda w pożądku, natomiast pytanie po co zasilacz APS. Centrala bezproblemu zasili czujniki. Na płyte musisz tak dołączuc zasilanie bo wyskoczy usterka awaria zasilania płyty. Sygnalizatory zrobiłbym akustykę na OUT1 a optykę na Out 2 o długim czasie sygnalizacji. Pozdrawiam.

Dodano po 12 [minuty]:

Zabezpieczenie sabotazowe centrali zrób szereg z syrenami. Dobrze by było odseparować sygnalizatory przekażnikiem.
  • Poziom 14  
    Zasilacz buforowy jest dlatego ze zamierzam nim zasilic dodatkowe urzadzenia ( przekazniki które beda sterowane z OUT 4 iOUT5 , radiolinie oraz czujki) które w przyszłosci dokupie.

Dodano po 3 [minuty]:

Zasilacz buforowy jest dlatego ze zamierzam nim zasilic dodatkowe urzadzenia ( przekazniki które beda sterowane z OUT 4 iOUT5 , radiolinie oraz czujki) które w przyszłosci dokupie.
  • Poziom 22  
    OK. To miłej zabawy zycze powodzenia
  • OptexOptex
  • Specjalista elektryk
    Witam

W jednym z sygnalizatorów wstaw 2,2k - wejście w centrali ustaw na EOL. (jakby nie było są to urządzenia na zewnątrz, bardziej narażone na sabotaż)
    Zanim zastosujesz zasilacz buforowany - zrób bilans prądów - może nie będzie potrzebny.

Sygnalizatory - osobiście zewnętrzne zakładam tylko z własnym zasilaniem- w Twojej sytuacji podpiął bym je wszystkie pod jedno wyjście - a zasilanie czujek rozbił na out2,out3 (ale to w sytuacji bez zasilacza buforowego)
    Powodzenia
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Dobrze Panie kolego "kasprzyk" aby sygnalizator informował optyka, a proponował bym też wejść na wysokość 2 piętra żeby uszkodzic sygnalizator. Powodzenia.
  • Specjalista elektryk
    CENTURION_ALARMY napisał:
    Dobrze Panie kolego "kasprzyk" aby sygnalizator informował optyka, a proponował bym też wejść na wysokość 2 piętra żeby uszkodzic sygnalizator. Powodzenia.

Witam

Nie rozumiem co miał kolega na myśli? ...informował optyka.... tzn optyką ??? - to może źle zostałem zrozumiany - nie każe tego wyłączać - tylko wszystkie sygnalizatory podpiąć razem. (tymbardziej, że w syg zewnętrznym nie ma podziału na SA i SO) a zainteresowany nie pisał o specjalnym przeznaczeniu wyjścia OUT2

2 piętro - nie zauważyłem, żeby ktoś pisał o 2-piętrze.... i nie można zakładać: aaaaa, przecież tam nikt nie sięgnie..;) - to chyba nie podlega dyskusji.

Pzdr
  • Poziom 22  
    Radził bym szanownemu koledze spojrzec na satela jakie ma wejscia. A mianowicie SA, SO, +12, GND, 2x TMP. Pozdrawiam. Jagby kolega widział schemat to zobaczyłby opis domu.
    Pozdrawiam miłej wspinaczki.

Dodano po 2 [minuty]:

A to jest Satel spl 2010
  • Specjalista elektryk
    CENTURION_ALARMY napisał:
    Radził bym szanownemu koledze spojrzec na satela jakie ma wejscia. A mianowicie SA, SO, +12, GND, 2x TMP. Pozdrawiam. Jagby kolega widział schemat to zobaczyłby opis domu.
    Pozdrawiam miłej wspinaczki.

Dodano po 2 [minuty]:

A to jest Satel spl 2010

Drogi kolego - nie przyjrzał się kolega schematowi który narysował zainteresowany : oto wycinek: zrzut rys nr.1, i nie przeczytał kolega instrukcji sygnalizatora:
    "......Uruchomienie sygnalizacji akustycznej SPL-2010 nastąpi po
    podłączeniu zasilania 12V do zacisków " + SA - ", a sygnalizacja optyczna załączy się po
    podaniu zasilania 12V do zacisków " + SO - ". W sytuacji sterowania sygnalizatora z jednego
    wyjścia centrali, zaciski zasilające SPL-2010 mogą zostać połączone równolegle......"

dlatego nie rozumiem tych zarzutów ..- wręcz przeciwnie - kolega pisze od rzeczy... na schemacie nie ma nic na temat pięter....
    nie wiem, może rysunek został zmieniony.... i dlatego to nieporozumienie - ale sygnalizator jest cały czas ten sam!
  • Poziom 22  
    Oczywiście panie kolego. Ja nic niezarzucam błędnego. Pan kolego napisał ze syreny zewnetrzne niemają rozbitego SA I SO. Natomiast pytający prosił o propozycję co można by jeszcze zrobić z tad moja propozycja. Wiec niewiem dlaczego tak daleko posuneliśmy się w rzeczy nieistotne dla zainteresowanego. Natomiast widze po koledze partnera do ciężkich tematów i dyskusji w sprawie zabezpieczeń. Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

"mile widziane beda sugestie zmian"
    Oto mi chodziło
  • Poziom 11  
    dublowanie linii to amatorsczyzna. lepiej dac CA10+exp. mniej problemow w eksploatacjii
  • Poziom 14  
    W sumie zgadzam sie z kolega co do tematu dublowania linii.
    Mozna by było odrazu zastosowac lepsza centralke tylko ze koszta by wzrosły. Co prawda wydatek byłby jednorazowy ale w tym przypadku musi zostac juz tak jak jest.