Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań o zasilanie

darecki23 12 Lis 2005 16:44 2130 24
  • #1 12 Lis 2005 16:44
    darecki23
    Poziom 12  

Buduję urządzenie na mikrokontrolerze ATmega8l. Poradźcie mi jak rozwiązać zasilanie (jaki regulator itp.). Chciałbym zastosować baterie 9V, ponieważ mieści mi się do niewielkiej obudowy. Bateria ma około 1200mAh więc nienajgorzej.
    1. Mikroprocek i wyświetlacz chcę zasilać napięciem 3,3V
    2. Lm35cz zasilany napięciem 4V.
    3. Zasilanie włączone przez kliknięcie wydzielonego klawisza na klawiaturze membranowej!
    Nie oczekuję od kolegów gotowego rozwiązania a jakichś ciekawych pomysłów. Chciałbym żeby urządzenie działało możliwie długo i nie chciałbym stosować jakichś drogich przetwornic.
    pozdr

0 24
  • Pomocny post
    #2 12 Lis 2005 17:35
    bogdan_p
    Poziom 39  

jaki typ wyświetlacza LCD , czy LED
    dlaczego chcesz zastosować 2 napięcia zasilania ?

0
  • #3 13 Lis 2005 00:02
    darecki23
    Poziom 12  

Wyświetlacz jest od noki 5510 zasilany napięciem 3,3v. Drugie napięcie czyli 4V to zasilanie czujnika temperatury LM35CZ. Minimalne napięcie podane w nocie katalogowej dla tego czujnika to 4V. Świetnie jakby zadziałał przy 3,3V - czy ktoś próbował?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lis 2005 07:36
    bogdan_p
    Poziom 39  

masz racje min. napięcie zasilania lm35 to 4V , zaproponował bym inne rozwiązanie tylko jeden stabilizator 5V ( lm35 , uC ) a do zasilania wyświetlacza dobrać odpowiedni rezystor ograniczający napięcie , oczywiście możesz pozostać przy swoim rozwiązaniu , jako stabilizator proponuje lm 317 uda się na nim uzyskać odpowiednie napięcia są również produkowane w obudowie TO 92
    http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/National_Semiconductor/lm317.pdf
    stosowanie przetwornicy raczej nie ma sensu

0
  • #5 13 Lis 2005 10:03
    darecki23
    Poziom 12  

Tak to będzie najtańsze rozwiązanie. Jednak stabilizatory charakteryzują się małą efektywnością rzędu 30%. Czy lm317L jest stabilizatorem z serii oszczędnych? Druga rzecz to przy baterii 9V spora część energii zostanie stracona na ciepło - tak mi się wydaje. Zatem chyba najlepiej byłoby zastosować jakąś przetwornicę niestety tutaj mamy spore koszty tego rozwiązania.

0
  • #6 13 Lis 2005 13:53
    bogdan_p
    Poziom 39  

musisz pójść na jakiś kompromis ..... żadna przetwornica nie ma 100% sprawności , można poszukać specjalistycznych układów przetwornic , tylko znowu poza ceną wykonanie odpowiednich obwodów L , proste przetwornice to nie najlepsza sprawność ........

0
  • Pomocny post
    #7 13 Lis 2005 14:22
    Wojtek_P
    Poziom 14  

darecki23 napisał:
    Tak to będzie najtańsze rozwiązanie. Jednak stabilizatory charakteryzują się małą efektywnością rzędu 30%. Czy lm317L jest stabilizatorem z serii oszczędnych? Druga rzecz to przy baterii 9V spora część energii zostanie stracona na ciepło - tak mi się wydaje. Zatem chyba najlepiej byłoby zastosować jakąś przetwornicę niestety tutaj mamy spore koszty tego rozwiązania.

A może po prostu zastosuj 3 lub 4 akumulatorki np NIMH i nie stosuj zadnej przetworniczki?

0
  • #8 13 Lis 2005 23:59
    darecki23
    Poziom 12  

Oki pomysł w sumie dobry tylko jak ładować te akumulatorki? Znacie jakiś prosty skuteczny sposób?

0
  • Pomocny post
    #9 14 Lis 2005 12:29
    genetix
    Poziom 24  

:arrow: darecki23

A może zrobić stabilizację 5V (mikroprocesor + LM) + konwerter poziomów logicznych do komunikacji z LCD? A zasilanie LCD (3.3V) możnaby zrobić na jakimś Zenerze...

Pozdrawiam,
    Genetix

0
  • #10 14 Lis 2005 14:14
    darecki23
    Poziom 12  

mikroprocek tez bym dal na 3,3V - jest mniej prądozerny. Lma faktycznie mozna dac na 5V. Dioda Zenera to w sumie skuteczny pomysl. Czy nie będzie się na niej wydzielać sporo ciepła?

0
  • Pomocny post
    #11 14 Lis 2005 17:31
    genetix
    Poziom 24  

Jeśli masz zamiar programować całość przez ISP lepiej zasilić procka z 5V. Poza tym zmniejszysz obciążenie na diodzie Zenera.

0
  • Pomocny post
    #12 14 Lis 2005 17:56
    bogdan_p
    Poziom 39  

powinieneś to przemyśleć

Cytat:
    Jeśli masz zamiar programować całość przez ISP lepiej zasilić procka z 5V. Poza tym zmniejszysz obciążenie na diodzie Zenera.

bo mogą pojawić się problemy przy programowaniu
    Cytat:
    Oki pomysł w sumie dobry tylko jak ładować te akumulatorki? Znacie jakiś prosty skuteczny sposób?

zależy czy będą to pojedyńcze ogniwa , czy zestaw
    teraz sprawa miejsca zajmowanego przez akumulatorki , jeżeli nie ma to znaczenia to lepiej pojedyńcze , schematów jest dość , a z drugiej strony ceny gotowych ładowarek nie są wysokie ( dla pojedyńczych ogniw ) i najczęściej ładujesz od razu 4-6 akumulatorków

0
  • #13 14 Lis 2005 19:03
    darecki23
    Poziom 12  

No dobra to namówiliście mnie na 5V. Znalazłem nawet w szufladzie stabilizator na 5V. Bardzo fajny bo jest to MAX883 tu można zobaczyć jak to wygląda http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1214 . Teraz chciałbym wykorzystać wejście ON/OFF tego stabilizatorka.
    Ponieważ dysponuje tylko kawiaturką membranową wymyśliłem to sobie tak.
    Naciskam wydzielony klawisz na klawiaturze, który powoduje podanie 9V na wejście ON stabilizatora. Stabilizator załącza procek a ten z kolei musi podtrzymać stan wysoki na wejściu ON stabilizatora (w innym przypadku stabilizator się wyłączy). Teraz jak to rozwiązać sprzętowo macie jakiś pomysł?

0
  • Pomocny post
    #14 14 Lis 2005 19:52
    bogdan_p
    Poziom 39  

może nie angażować do tego procesora , tylko zrobić przerzutnik na na układach serii cmos , pierwsze naciśnięcie włączy stabilizator , drugie wyłączy

0
  • #15 14 Lis 2005 20:10
    darecki23
    Poziom 12  

Masz rację nie ma potrzeby angażować w to procka. Na cmosach będzie to chyba sprawniej chodziło. W przypadku procka też by to dziłało ale mogą występować jakieś sytuacje extremalne (reseciki itp.)

0
  • Pomocny post
    #16 14 Lis 2005 20:33
    bogdan_p
    Poziom 39  

no to chyba masz już rozwiązny problem z zasilaniem i sterowaniem nim z klawiatury , mogę zaproponować jedynie jako układy np 4013 , 4015 odpowienie schematy napewno znajdziesz
    Powodzenia !

0
  • #17 14 Lis 2005 20:45
    darecki23
    Poziom 12  

Dokładnie tak teraz już mam wszystko obmyślone. Dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #18 15 Lis 2005 07:18
    genetix
    Poziom 24  

bogdan_p napisał:
    może nie angażować do tego procesora , tylko zrobić przerzutnik na na układach serii cmos , pierwsze naciśnięcie włączy stabilizator , drugie wyłączy

Skoro Kolega robi urządzenie zasilane z baterii to zapewne zależy mu na minimalizacji wymiarów oraz poboru mocy.

Wspomniane "angażowanie" procesora sprowadziłoby się do użycia jednego wyjścia i dorzucenia czterech bajtów kodu:
    Code:
    sbi DDRx, PIN_podtrzymanie

sbi PORTx, PIN_podtrzymanie

Myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać i komplikować konstrukcji.

0
  • #19 15 Lis 2005 19:05
    darecki23
    Poziom 12  

Więc opowiem jak zrobiłem. Sterowanie włacz/wyłącz zrobiłem jednak za pomocą 4013. Procek zasilam 5Voltami i czujnik lm35 również. Dla wyświetlacza zrobiłem konwersję napięć na 3v3 (diody 1n4148 i dioda zenera 3v3).

Pojawił się jednak problem z komunikacją pamięci dataflash AT45DB021. Pamięć ta również jest zasilana napięciem 3v3. Jednak w przeciwieństwie do wyświetlacza komunikacja tej pamięci z prockiem jest DWUKIERUNKOWA. Jak w tym przypadku rozwiązać konwersję napięć pomiędzy prockiem (5v) a AT45DB (3v3)? Czy wystarczy zrobić tak jak w przypadku wyświetlacza, czy z uwagi na dwukierunkowaść należy zastosować inne rozwiązanie?

0
  • #21 15 Lis 2005 20:26
    darecki23
    Poziom 12  

Hmm masz rację ale ja mam tą z oznaczeniem B na końcu. Myślę że wystarczy zrobić tak samo jak dla wyświetlacza a Atmega będzie dostawała tylko 3,3V (zamiast 5V) i chyba to potraktuje jako jedynkę logiczną.

0
  • Pomocny post
    #22 15 Lis 2005 21:00
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Hmm masz rację ale ja mam tą z oznaczeniem B na końcu

2-megabit
    5-volt Only
    Serial
    DataFlash®
    AT45D021A
    Recommend using
    AT45DB021B for new
    designs.

0
  • #23 15 Lis 2005 22:52
    darecki23
    Poziom 12  

Wersja z literką B jast na bank niskonapięciowa max3,6v. Zauważyłem jednak, że wejścia tolerują napięcie 5V. Uwaga - zasialać trzeba jednak z 3,6v. Myślę żeby podłączyć tą kość bezpośrednio do procka, natomiast zasilanie podać przez 2 diody. Chyba powinno zadziałać.

0
  • Pomocny post
    #24 15 Lis 2005 23:40
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

darecki23 napisał:
    Buduję urządzenie na mikrokontrolerze ATmega8l. Poradźcie mi jak rozwiązać zasilanie (jaki regulator itp.). Chciałbym zastosować baterie 9V, ponieważ mieści mi się do niewielkiej obudowy. Bateria ma około 1200mAh więc nienajgorzej.

Nie chce mi się wierzyć że 6f22 może mieć 1200mAh :!:

darecki23 napisał:
    1. Mikroprocek i wyświetlacz chcę zasilać napięciem 3,3V
    2. Lm35cz zasilany napięciem 4V.
    3. Zasilanie włączone przez kliknięcie wydzielonego klawisza na klawiaturze membranowej!
    Nie oczekuję od kolegów gotowego rozwiązania a jakichś ciekawych pomysłów. Chciałbym żeby urządzenie działało możliwie długo i nie chciałbym stosować jakichś drogich przetwornic.
    pozdr

Ja bym to zrobil na dwóch paluszkach AAA, a LM35 zasilił z przetwornicy pojemnościowej popędzanej z procka. Najbardziej ekonomiczna wersja i nie prądożerna.

0
  • #25 16 Lis 2005 10:34
    darecki23
    Poziom 12  

"BAT-6F22-UL Bateria litowa 9V 1200mAh 6F22 duża żywotność" - fragment skopiowany ze sklepu.
    Tak tylko że dwie nowe baterie AAA to 3V. W czasie użytkowania spada to pewnie do okolo 2V. Zatem potrzebowałbym 2 przetwornice. Jedna do procka druga do LM'a. Byłoby to też dość kłopotliwe.

Myślę teraz trochę inaczej, ponieważ większość jest zasilana z 3v3 to zastosuję taki sam stabilizator tylko na napięcie 3v3. Bateria ma 9v więc raczej poziom napięcia szybko nie spadnie poniżej wymaganego. Jeden element będzie zasilany z przetworniczki 5V (załączana będzie przez procka tylko w momencie gdy będę chciał zrobić pomiar - dodatkowa oszczędność).
    PS. taka by się chyba nadawała: KA34063?

0