Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie agregatu do instalacji domowej

pdzran 30 Jul 2022 14:33 1074 8
lampy.pl
 • #1
  pdzran
  Level 13  
  Witam
  Mieszkam w okolicy, gdzie często mam przerwy (okolice lasu, puszcza na samym końcu za ostatnim transformatorem) i te krótkie nie bolą bardzo ale długie już owszem.
  Kupiłem agregat Husqvarna G3200P , stoi w garażu , jak jest potrzeba to wyciągam go , odpalam , do domu wpuszczam przedłużacz "na wymiar" tzn. wchodzi do domu przez balkon, stąd rozgałęzienie do pieca gazowego, pompki obiegowej, lodówki + ewentualnie ładowanie telefonów, laptop.
  Latem takie wyjście jest ok ale rozstawianie tego w czasie deszczu czy zimą będzie upierdliwe, stąd docieram do finału a :-)

  W ogrodzeniu mam skrzynkę elektrowni , do jednej części nie mam dostępu (strona elektrowni) do drugiej owszem (licznik, bezpiecznik) , stąd zasilanie wchodzi do domu , gdzie jest skrzynka na cały dom (główny bezpiecznik, różnicówki i bezpieczniki na obwody), stąd zasilanie idzie do garażu do skrzynki (główny bezpiecznik i bezpieczniki na obwody).
  W całej instalacji są urządzenia/gniazda 1-fazowe z wyjątkiem garażu gdzie jest mufa 3-fazowa pod ewentualne użycie np. spawarki.

  Moje pytanie : czy da się pod tą instalację podłączyć agregat 1-fazowy do wszystkich 3 faz najchętniej od strony garażu , bo domyślam się , że wspomniane wcześniej urządzenia 1-fazowe zapewne pracują na różnych fazach.

  p.s. Nie jestem elektrykiem , pytam tylko o możliwość , jeśli nie to zapominam o temacie, jest tak to zwrócę się do fachowca o podłączenie.
  Pomijam fakt, że muszę dopilnować aby nie przekraczać dopuszczalnej mocy agregatu.
 • lampy.pl
 • #2
  William Bonawentura
  Level 33  
  Tak jest to w ogólności możliwe. Zasilanie instalacji z przełącznikiem sieć - agregat. Ale to temat dla elektryka. Na pewno nie zrobisz tego (poprawnie) przez gniazdo trójfazowe w garażu.
 • lampy.pl
 • #3
  pdzran
  Level 13  
  Ok, skoro to możliwe to podbiję do elektryka.
 • #4
  MariuszFlayski
  Level 1  
  Można tak połączyć ale po pierwsze trzeba odłączyć się od sieci energetycznej a po drugie jak rozdzielisz moc użyteczna 2.8kW na trzy obwody to zostanie po 0.9kW na oświetlenie albo małe odbiorniki prądu

  Moderated By ArturAVS:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • #5
  Ktoś_tam
  Level 33  
  MariuszFlayski wrote:
  Można tak połączyć ale po pierwsze trzeba odłączyć się od sieci energetycznej a po drugie jak rozdzielisz moc użyteczna 2.8kW na trzy obwody to zostanie po 0.9kW na oświetlenie albo małe odbiorniki prądu

  Nie, tak nie można się wpinać!!! Nigdy nie zagwarantujesz, że nie podasz zasilania z dwóch stron albo od siebie na "miasto". Do tego służy odpowiedni aparat. To ma być głupotoodporne a nie na zasadzie pamiętania o pewnych czynnościach.
 • #6
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  MariuszFlayski wrote:
  jak rozdzielisz moc użyteczna 2.8kW na trzy obwody to zostanie po 0.9kW na oświetlenie albo małe odbiorniki prądu

  O czym mówisz? Ta Husqvarna G3200P to agregat jednofazowy i o ile nie ma w budynku typowo trójfazowych odbiorów (np. hydrofor z silnikiem 3f) to można spiąć trzy fazy w jedną. Nie zmienia to faktu że do przełączenia zasilania sieć-agregat musi być zastosowany dedykowany aparat uniemożliwiający podanie napięcia z agregatu do sieci zasilającej.
 • #7
  pdzran
  Level 13  
  Tak jak napisał ArturAVS w garażu mam gniazdo 3-fazowe do spawarki, której użyłem raz jak montowałem bramę.
  Poza tym wszystkie urządzenia 1-fazowe.
  W pracy mam serwerownię z małym UPS-em, który podtrzymuje tylko 10 minut, jak zanika zasilanie, to zasilanie idzie z UPS, wie o tym agregat, który się uruchamia i tzw. MBS przełącza zasilanie z agregatu. Po przywróceniu zasilania agregat się wyłącza i serwerownia pracuje z sieci.
  Myślałem o podobnym ale ręcznym urządzeniu z uwagi na fakt, że mój agregat jest uruchamiany "szarpanką".
  Jeden z Kolegów podesłał mi link na dedykowany przełącznik do podłączenia agregatu , pomyślę nad nim , jak macie inne pomysły, dajcie znać.
 • #8
  zbich70
  Level 43  
  pdzran wrote:
  jak macie inne pomysły, dajcie znać.
  pdzran wrote:
  jak macie inne pomysły, dajcie znać.
  Kolego, przy agregatach są dwie podstawowe zasady:
  1. nie możesz podać napięcia wstecznego na sieć energetyczną, to musi być zrealizowane łącznikiem, który to fizycznie uniemożliwia,
  2. nie możesz połączeń wykonać przy pomocy gniazda-wtyczki, gdzie po stronie "męskiej" napięcie pojawia się na nieosłoniętych stykach, czy to z agregatu, czy z sieci.
 • #9
  Rafal0199
  Level 3  
  Mam coś podobnego.
  Potrzebujesz jedynie dokupić przełącznik sieć agregat i elektryk musi wykonać dwa kroki.
  - wpina do tego przełącznika jako agregat jedną fazę z gniazdka siła w garażu i mostkuje na pozostałe fazy.
  - w garażu zamiast (lub dodatkowo jak by ci kiedyś była potrzebna siła to łatwo przywrócić) robisz zwykłe gniazdko do którego podpinasz wyjście z agregatu (potrzebujesz kabel z wtyczkami po obu stronach)