Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

magic9 01 Aug 2022 09:43 1233 12
  • Jak wybrać oświetlenie do łazienki?
    Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, w których podczas projektowania szczególny nacisk należy położyć przede wszystkim na oświetlenie. Prawidłowo dobrane pozwoli nie tylko wykrzesać z wnętrza maksymalny potencjał wizualny, ale wpłynie także na jego funkcjonalność. W końcu to właśnie w łazience spędzamy najwięcej czasu na zabiegach pielęgnacyjnych i upiększających, a zbyt słabe światło czy też cienie rzucane na twarz mogą skutecznie utrudniać wykonywane czynności. Jak zatem wybrać oświetlenie do łazienki, by odpowiadało wszystkim naszym potrzebom?

Łazienka - jak wybrać oświetlenie główne?

Podczas projektowania oświetlenia do łazienki, w pierwszej kolejności należy skupić się na wyborze głównego źródła światła. Jego zadaniem będzie równomierne doświetlenie całego pomieszczenia, dlatego warto wszystko dobrze rozplanować. W większości przypadków wystarczy tylko jedna lampa sufitowa do łazienki, by wnętrze mogło rozbłysnąć. Co jednak zrobić w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużym metrażem?

Opcji jest kilka. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wśród projektantów jest zastosowanie świateł LED umieszczonych równomiernie na powierzchni sufitu. To koncepcja szczególnie często widywana w nowocześnie i minimalistycznie urządzonych łazienkach. Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż większego źródła światła na suficie - w tej roli świetnie sprawdzi się plafon lub lampa wisząca - i uzupełnienie go dodatkowymi punktami świetlnymi wzdłuż ścian. Fani intensywnego oświetlenia mogą pokusić się o umieszczenie halogenu w centrum aranżacji.

Oświetlenie dodatkowe w łazience

Po wybraniu oświetlenia głównego do łazienki przychodzi czas na oświetlenie dodatkowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa ono w całym wnętrzu. To właśnie ono pozwala nadać łazience charakter i wydobyć z niej to, co najlepsze.

Oświetlenie dodatkowe można podzielić na dwie grupy: oświetlenie funkcyjne i dekoracyjne. Pierwsze z nich ma za zadanie pomóc głównemu źródłu światła doświetlić strefy, które tego szczególnie wymagają - jest to zwykle miejsce nad umywalką, w pobliżu lustra. Strumień światła powinien padać prosto na twarz i tym samym likwidować cienie rzucane z góry. Oświetlenie dodatkowe występuje najczęściej pod postacią węży LED zamontowanych za meblami, bądź kinkietów rozstawionych symetrycznie na ścianie.

Oświetlenie dekoracyjnie stwarza duże pole do popisu wszystkim projektantom wnętrz. Jego rolą jest zbudowanie odpowiedniej atmosfery i zamiana prostych chwil spędzonych w łazience w coś wyjątkowego. Ten typ oświetlenia najczęściej montuje się w pobliżu kabin prysznicowych i wanien, by nadać rutynowej kąpieli nietypowy wydźwięk. W tej roli świetnie sprawdzają się downlighty lub też uniwersalne taśmy LED.

Bezpieczne oświetlenie łazienki

Aspekt wizualny to jedno, jednak podczas wyboru oświetlenia do łazienki należy uwzględnić jeszcze jeden czynnik - bezpieczeństwo. Łazienka to pomieszczenie wyjątkowo narażone na wilgoć, dlatego przed montażem lamp należy sprawdzić ich stopień szczelności, oznaczony jako IP. Minimalna wartość to IP44 w przypadku oświetlenia oddalonego od źródła wody. Modele umieszczone blisko kabin prysznicowych powinny posiadać oznaczenie minimum IP60. Taki wybór zagwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa jednocześnie likwidując ryzyko porażenia prądem.

Wybór oświetlenia do łazienki może być dość skomplikowaną procedurą. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł ułatwi cały proces i nakieruje Was na właściwe tory podczas projektowania.

[Artykuł sponsorowany]
    About Author
    magic9
    Editor
    Has specialization in: redaktor treści elektroda
    magic9 wrote 721 posts with rating 323, helped 10 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
    r103
    Level 31  
    Super. Ja bym jeszcze dodał żeby starać się kupić lampy z wymiennym źródłem światła LED - bo raz że się może zepsuć a łatwiej wymienić ten element niż jakiś cały plafon - a ważniejsze - nie od razu może się udać wybór barwy światła - i można próbować dążyć do ideału wymieniając :-)
    Parowy
    Level 22  
    Czołem,

Dobrych kilkanaście lat przepracowałem w tym fachu, kilkadziesiąt łazienek wyremontowałem lub wykończyłem ze stanu deweloperskiego :)

Dodałbym jeszcze, uważne przemyślenie rozmieszczenia gniazd/włączników do oświetlenia łazienki (z resztą, nie tylko łazienki), głównie pod względem bezpieczeństwa, funkcjonalności i ergonomii. W kwestii estetyki jest tak duży wybór osprzętu, że chyba każdy dopasuje coś do swojego wnętrza.
    kkas12
    Level 43  
    Parowy wrote:
    Dodałbym jeszcze, uważne przemyślenie gniazd/włączników do oświetlenia łazienki (z resztą, nie tylko łazienki), głównie pod względem funkcjonalności i ergonomii. W kwestii estetyki jest tak duży wybór osprzętu, że chyba każdy dopasuje coś do swojego wnętrza.
    W łazience podstawą jest bezpieczeństwo, więc daruj sobie estetyli odprzętu.

Bo moim zdaniem czy chcecie czy nie i tak polski arkusz 7-701 wcześniej czy później pójdzie tropem arkusza brytyjskiego a może nawet i irlandzkiego. A w nich nie ma miejsca na praktycznie żaden osprzęt w tym pomieszczeniu.

A póki co to owe "przemyślenia" ograniczają strefy 0; 1 i 2.
    Parowy
    Level 22  
    kkas12 wrote:
    W łazience podstawą jest bezpieczeństwo, więc daruj sobie estetyli odprzętu.

Nie tylko w łazience, na chodniku również.

Ale w temacie, o tym wie chyba każdy projektant wnętrz, wykonawcy oraz inwestorzy tak samo, autor tematu również o tym napisał, więc ten aspekt sobie darowałem.
    Możesz napisać coś o ergonomii rozmieszczenia włączników i gniazd w łazience? Jakieś rady?
    Parowy
    Level 22  
    kkas12 wrote:
    Chodnik nie jest tematem tego wątku.

Owszem, ale również wymaga zachowania przede wszystkim bezpieczeństwa, jak i pomieszczenia sanitarne, o czym każdy rozsądny człowiek wie.
    A jeżeli ktoś zażyczy sobie podświetlenia tyłka pod prysznicem, to co byś nie napisał i tak to zrobi. Pomijając fakt, że tutaj na pewno nie będzie szukał porady.

Wracając do tematu, podpowiesz coś szaremu obywatelowi jak umiejscowić osprzęt elektryczny w np. łazience? Tak żeby było: 1. Bezpiecznie; 2. Ergonomicznie.

Przy okazji, polecam użyć opcji "Pisownia", zanim wyśle się post w świat.

P.S. Dodałem założenie - bezpieczeństwo, w swoim pierwszym poście w tym temacie, to tak żeby nierozsądnych naprowadzić na właściwe tory ;)
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Skoda, że w artykule nie wspomniano o obostrzeniach w łazienkach takim jakimi są strefy ochronne. IP to druga sprawa.

Nikt nie konsultuje z modami sekcji treści tych zamieszczanych sponsorowanych artykułów, dlatego nasza sekcja moderatorów działów elektrycznych się od tego całkowicie odcina :!:
    kkas12
    Level 43  
    Parowy wrote:
    Wracając do tematu, podpowiesz coś szaremu obywatelowi jak umiejscowić osprzęt elektryczny w np. łazience? Tak żeby było: 1. Bezpiecznie; 2. Ergonomicznie.
    Od rozmieszczania póki co jest 7-701 a od wydawania poleceń moderator.
    Ty możesz co najwyżej proponować :)
    sq3evp
    Level 29  
    Łukasz-O wrote:
    Skoda, że w artykule nie wspomniano o obostrzeniach w łazienkach takim jakimi są strefy ochronne. IP to druga sprawa.

Dla ładnego artykułu IP to kwestia drugorzędna (widziałem takie łazienki, że strach było korzystać jak się dobrze rozejrzało gdzie gniazda i jakiej klasy) - w reklamie aut tez nie mówi się o tym jakie problemy niesie to czy inne rozwiązanie techniczne zawarte w produkcie.
    gradek83
    Level 41  
    magic9 wrote:
    Oświetlenie dodatkowe w łazience

Po wybraniu oświetlenia głównego do łazienki przychodzi czas na oświetlenie dodatkowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa ono w całym wnętrzu. To właśnie ono pozwala nadać łazience charakter i wydobyć z niej to, co najlepsze.

W dobie czasów gdzie koszty energii elektrycznej i nie tylko drastycznie wzrastają warto było by zastanowić się dla kogo taka łazienka ( choinka) ma być i kogo na to stać jedno to opłacić robociznę a drugie to opłaty za użytkowanie z owego wspaniałego oświetlenia.

Teraz modne powinno stać się inteligentne o ile mogę to tak nazwać oświetlenie awaryjne gdzie po mimo podstawowego oświetlenia montowane jest też oświetlenie awaryjne które współpracuje z np fotowoltaiką i akumulatorami z których można czerpać zgromadzoną energię i wykorzystać ją w czasach kryzysu albo i nie tylko bo i do codziennego użytkowania tego typu oświetlenie może być jakimś tam sposobem na oszczędność.
    Elzon
    Level 5  
    U mnie świetnie sprawdza się oświetlenie ledowe w suficie prysznica. Długo zastanawiałem się czy ma to być jeden punkt czy listwa. Powiem szczerze że robi klimat, więc polecam
    brofran
    Level 39  
    gradek83 wrote:
    Teraz modne powinno stać się inteligentne o ile mogę to tak nazwać oświetlenie awaryjne gdzie po mimo podstawowego oświetlenia montowane jest też oświetlenie awaryjne które współpracuje z np fotowoltaiką i akumulatorami z których można czerpać zgromadzoną energię i wykorzystać ją w czasach kryzysu albo i nie tylko bo i do codziennego użytkowania tego typu oświetlenie może być jakimś tam sposobem na oszczędność.

Raczej to na odwrót powinno działać. Normalnie to z fotovoltaiki ( i akumulatora ) powinno być zasilanie, a awaryjne wtedy z sieci kiedy słoneczko nie świeci. :D