Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka i suszarka Bosch - co wybrać?

browareczek 02 Aug 2022 09:20 696 13
Bosch
 • #1
  browareczek
  Level 10  
  Cześć
  Przymierzam się zakupić nową pralkę i suszarkę, pralkę co prawda mam dobrą tylko tą płytszą, a suszarka koniecznie musi stanąć na pralce z racji braku miejsca, stąd i nowa pralka.
  Padło oczywiście na polecane przez Was serie.
  Suszarka jedna z tych dwóch dostępnych grzałkowych, bardziej skłaniam się ku tej 8 kg, ale tu mam pytanie. Czy model 7 kg WTN86203PL i 8 kg WTG86401PL mają jakieś różnice w wielkości bębna, skąd bierze się ta różnica w pojemności? Dotyczy ona tylko bawełny, inne materiały mają identyczne zalecane maksymalne wagi wsadu. Zastanawiam się czy to może być tylko zabieg marketingowy gdzie przy jednej napisali 7 a przy drugiej 8 kg a cała konstrukcja i tak jest taka sama?
  Jeśli chodzi o pralkę tutaj już wybór jest bardziej zróżnicowany. Spotkałem się jednak na Internecie z informacją, że wersje 9 kg są produkowane w Turcji i nie mają tak jak te 7 i 8 kg rozbieralnego zbiornika. Czy jest to prawdą? Jeśli tak to, czy to się tyczy wszystkich wersji 9 kg? Macie może na ten temat jakieś pewne informacje?
  Polecalibyście wtedy bardziej celować jednak w wersję 8 kg?
 • Bosch
 • #3
  browareczek
  Level 10  
  Panowie już byłem prawie bliski kupna suszarki grzałkowej WTG86401PL tak jak polecacie, ale przeglądając starsze tematy w jednym była poruszona kwestia ilości obwodów w łazience i tu nabrałem sporo wątpliwości.
  U mnie jest niestety jeden, czy w takim razie jest sens pchać się w grzałkową suszarkę? Pralka jakieś 2400 W, suszarka 2600 W, jeśli dobrze rozumuję to praktycznie uniemożliwia korzystanie z dwóch urządzeń jednocześnie, co niewątpliwie jest jedną z większych zalet posiadania osobnych urządzeń. Czy w takim razie nie byłoby lepiej jednak przymknąć oko na pewne rzeczy i wybrać jakiś model z pompą (1000 W), aby zachować sobie możliwość korzystania z urządzeń w tym samym czasie?
  Co byście radzili w takiej sytuacji? Jedno i drugie musi być w łazience, to mieszkanie i walka z miejscem ;)
 • Bosch
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  browareczek wrote:
  Pralka jakieś 2400 W, suszarka 2600 W, jeśli dobrze rozumuję to praktycznie uniemożliwia korzystanie z dwóch urządzeń jednocześnie

  No nie, nie wytrzyma instalacja, zresztą nawet uwzględniając suszarkę z pompą, która wciaga 1000W (i suszy dłużej) to na jednym przewodzie i tak w zasadzie środkowy palec, bo to będzie kestią czasu jak instalacja zacznie się gdzies palić. Te dwa urządzenia w rozkwicie dadzą obciążenie ok 15A.

  Tak więc na moje i tak czeka oddzielne użytkowanie pralki a później suszarki, chyba, że dociągniesz drugą linię na niezaleznym zabezpieczeniu.

  W tym momencie na plus grzałkowca jest czas suszenia któy jest krótszy niż w przypadku pompy.
 • #5
  browareczek
  Level 10  
  Co prawda do tej pory rzadko nam się zdarzało robić pranie po praniu, chociaż to wynikało raczej z ograniczonego miejsca do rozwieszania. Po kupnie suszarki mogłoby się coś w tej materii zmienić, ale myślę że to i tak byłyby sporadyczne sytuacje.
  A gdyby z włączeniem suszarki czekać aż pralka wejdzie w etap płukania, to by mogło się udać czy też nie bardzo? Pomijam kwestię wyedukowania żony, co i kiedy można włączyć razem jak jeszcze weźmiemy sprzęty z kuchni ;)
  Jak rozumiem suszarka pobiera w przybliżeniu tyle samo energii przez całą swoją pracę? Czy może w niej też występują jakieś etapy w których bierze więcej?
  W pralce podgrzewanie wody jest najbardziej prądożerne, później to już jest jakieś 400-500 W?
  PS Coś w tym powiedzeniu jednak musi być, że dopiero 3 mieszkanie robi się dokładnie tak jak się chce i powinno być ;)
 • #6
  mrice
  Home appliances specialist
  browareczek wrote:
  Po kupnie suszarki mogłoby się coś w tej materii zmienić,

  Ja od czasu jak mam suszarkę to pranie urząedzam raz na dwa tygodnie, ale fakt, wówczas 5 prań leci pod rząd, ale popołudniem już wszystko w szafie mam.

  browareczek wrote:
  A gdyby z włączeniem suszarki czekać aż pralka wejdzie w etap płukania, to by mogło się udać czy też nie bardzo?

  Takie ... kotka przy pomocy młotka.

  browareczek wrote:
  W pralce podgrzewanie wody jest najbardziej prądożerne, później to już jest jakieś 400-500 W?

  Może nawt nieco mniej, zależy jaka pralka jeszcze.
 • #7
  browareczek
  Level 10  
  A jaka opinia panuje odnośnie systemu aquaStop? Dobrze to wymyślili i faktycznie w razie awarii pomoże? Może głupie pytanie, ale wątpliwość jest, czy ten system zadziała w momencie, kiedy pralka jest wyłączona (wpięta do gniazdka), czy może wtedy i tak zawsze z automatu odcina przy zaworze i nie ma ciśnienia w wężu?
  Zastanawiam się czy nie poświęcić serii WAN i nie kupić jakiejś z tym systemem i większym bębnem 63l zamiast 55l. Stawiając suszarkę na pralce, odcinam sobie dostęp do zaworu wody, a jakoś nauczony byłem do tej pory go zamykać po praniu i spałem spokojniej.
 • #8
  mrice
  Home appliances specialist
  W sumie w nowszych pralkach BSH nie testowałem tego systemu. W starszych urządzeniach działał tylko przy włączonym zasilaniu, ale to też wymikało z tego, że moduł po wyłączeniu urządzenia był permanentnie odcinany od zasilania.
  W nowszych urządzeniach moduł przechodzi w tryb standby i w zmywarkach jest wstanie się aktywować przy załączeniu aquastop, przypuszczam, że w pralce też.

  Jeśli chodzi zaś o wąż, to oprócz tradycyjnego elektrozaworu założonego na obudowie pralki jest drugi zawór na wężu przy kranie od wody, to tak w uproszczeniu, czyli zabezpieczenie jest jakoby podwójne.

  browareczek wrote:
  Zastanawiam się czy nie poświęcić serii WAN i nie kupić jakiejś z tym systemem i większym bębnem 63l zamiast 55l.

  Nic nie stoi na przeszkodzie, ale musisz mieć świadomość, że możesz trafić na zbiornik który do wymiany łożysk trzeba będzie ciąć no i niektóre części mogą być droższe w zakupie. Nie mniej inne modele nie generują jakiejś większej awaryjności.
 • #9
  browareczek
  Level 10  
  Przedzwoniłem na infolinie serwisu podpytać i konsultantka wyjaśniła a brzmiała dosyć wiarygodnie, że aquaStop zadziała zawsze pod warunkiem, że wtyczka jest włożona do gniazdka. Przynajmniej ona twierdzi, że nic tu się nie zmieniło w zasadzie działania na przestrzeni lat. W instrukcjach jest taka wzmianka "Urządzenia wyposażone w system AquaStop nie wymagają generalnie nadzorowania podczas pracy lub zabezpieczania po pracy przez zamknięcie zaworu wody. Zawór wody należy zakręcać tylko w przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu, np. kilkutygodniowego urlopu.", więc coś w tym musi być.
  System nie odcina dopływu wody tym zaworem w wężu przy wyłączeniu pralki, zawór działa tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy czujnik wilgotności w dnie urządzenia wykryje co ma wykryć. Wg mnie szkoda, że to właśnie tak nie działa, że ten zawór po wyłączeniu pralki nie zamyka się za każdym razem i bez napięcia nie otworzy się ponownie. Tak na szybko wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem, nie byłoby ciśnienia na wężu, i rozwiązał by się problem w sytuacji gdy brakuje napięcia w sieci i wtedy aquaStop nie zadziała. Podejrzewam że zawór być może musiałby być porządniejszy niż ten który jest zastosowany, ale warte byłoby to dopłaty w takich sytuacjach jak moja, kiedy stawiając dwa sprzęty zasłaniam sobie całkowicie dostęp do zaworu z wodą. Człowiek czułby się bezpieczniej :)

  Zmierzając powoli do końca z moimi dylematami, muszę jednak postawić na coś z aquastopem i wpadł mi w oko taki model BOSCH WAU28T00PL , cena jeszcze przyzwoita, programy wydają się ok, jest dostępna. To będzie dobry wybór? Ogólnie jak nie seria WAN to potem już wszystko jedno, czy jednak jest jakaś której lepiej unikać?
  Co prawda jest jeszcze taki model BOSCH WAN24180PL wg danych jest aquaStop a i cena bardzo kusi. Wybór zawężam już do jednej z tych dwóch. Model WAU28T00PL kusi mnie jedynie większym bębnem, żeby wycisnąć ile się da, bo rodzina 2+2, i prędkością wirowania 1400, tutaj myślę pod kątem późniejszego suszenia, może minimalnie wpłynęło by na jego czas. (tu już bankowo stawiam na WTG86401PL)

  Co będzie lepszym wyborem?
 • #10
  mrice
  Home appliances specialist
  browareczek wrote:
  Przynajmniej ona twierdzi, że nic tu się nie zmieniło w zasadzie działania na przestrzeni lat.

  Pierwsza niewiedza, w poprzedniej generacji jak pisałem, aqua stop mógł się załączyć tylko przy włączonym zasilaniu urządzenia.

  browareczek wrote:
  Zawór wody należy zakręcać tylko w przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu, np. kilkutygodniowego urlopu."

  Czy to się nie wyklucza ? Czyli przez 11 miesięcy w roku możesz mieć zawór otwarty, ale jedziesz na 3 tygodnie wakacji i musisz go zamknąć ? :lol: Inna kwestia, jeśli się nic nie zmieniło, koncern BSH przy urządzeniach posiadajacych aqua stop daje jakieś tam gwarancje dot. ew zalania, ale to musiał byś doszukać.

  browareczek wrote:
  System nie odcina dopływu wody tym zaworem w wężu przy wyłączeniu pralki, zawór działa tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy czujnik wilgotności w dnie urządzenia wykryje co ma wykryć

  Bzdura, w węzu jest zwykły elektrozawór który w stanie spoczynku jest zamknięty. W momencie gdy pralka ma pobierać wodę, zostaje nań podane zasilanie i zawór się otwiera.

  Cóż, widać Pani na infolinii niezbyt wyedukowana, a pewnie wyszkolona tylko pod kątem marketingowego bełkotu, a praktyczna strona leży.

  browareczek wrote:
  wpadł mi w oko taki model BOSCH WAU28T00PL

  Jak się podoba, to kupuj.

  browareczek wrote:
  prędkością wirowania 1400, tutaj myślę pod kątem późniejszego suszenia

  Oczywiście, im bardziej odwirowane, tym czas suszenia krótszy.
 • #11
  browareczek
  Level 10  
  mrice wrote:
  Pierwsza niewiedza, w poprzedniej generacji jak pisałem, aqua stop mógł się załączyć tylko przy włączonym zasilaniu urządzenia.

  Powiem tak, daleko mi do bycia szowinistą, ale dzwoniąc na infolinię aby uzyskać kilka dokładniejszych, technicznych informacji nt. takiego systemu i słysząc po drugiej stronie głos kobiety wiedziałem od razu, że i tak dalej będę miał wątpliwości. :) Przyznaje jedynie że mówiła dosyć pewnie, nie zastanawiała się, nie gdybała, może dobrze wyszkolona a może coś tam jednak wie. Nie ważne.

  Co do zakręcania zaworu przy dłuższych wyjazdach, jakiś sens zawsze w tym jest, czy mniejszy czy większy to już każdy oceni po swojemu, oczywiście pod kątem systemu aquastop, bo to że zawsze warto to wiadomo. Nie wiem czy po zadziałaniu tego systemu pralka wyrzuci jakiś komunikat, daje jakieś sygnały dźwiękowe czy cokolwiek innego, ale najpóźniej zorientujemy się gdy będziemy chcieli puścić kolejne pranie, czyli na co dzień w przeciągu tych wspomnianych 11 miesięcy np. u mnie wyszłoby to na drugi dzień, bo przy 2 małych dzieci ciężko o dzień w którym pralka nie chodzi. Z drugiej strony dłuższe wyjazdy wakacyjne, zarobkowe itp., ktoś zapomina zakręcić wodę a awaria pojawia się niedługo po wyjeździe, wtedy od tego systemu oczekiwało by się że utrzyma awarię tygodniami, czy jest w stanie ja nie mam pojęcia, bo od strony technicznej nie miałem z tym do czynienia, robisz z tym na co dzień to pewnie Ty mógłbyś coś więcej napisać. Ja wiem tylko tyle, że jest to system awaryjny "na wszelki wypadek" a właściwy elektrozawór siedzi jak w każdej pralce w środku.

  I ostatnia sprawa, tylko żebyś mnie źle nie zrozumiał, że coś Ci zarzucam, ale staramy się rozwiać pewne wątpliwości. Zobacz jeszcze raz na te dwie rzeczy który mi napisałeś i sam stwierdź czy laik w tych sprawach może nabrać podejrzeń ;)
  mrice wrote:
  W sumie w nowszych pralkach BSH nie testowałem tego systemu. W starszych urządzeniach działał tylko przy włączonym zasilaniu, ale to też wymikało z tego, że moduł po wyłączeniu urządzenia był permanentnie odcinany od zasilania.
  W nowszych urządzeniach moduł przechodzi w tryb standby i w zmywarkach jest wstanie się aktywować przy załączeniu aquastop, przypuszczam, że w pralce też.

  mrice wrote:
  Bzdura, w węzu jest zwykły elektrozawór który w stanie spoczynku jest zamknięty. W momencie gdy pralka ma pobierać wodę, zostaje nań podane zasilanie i zawór się otwiera.


  Cały czas dyskutujemy nad tym czy ten system zadziała w momencie gdy pralkę mamy wyłączoną, bo jest tak przez zdecydowaną większość czasu. Za pierwszym razem sam przyznajesz, że nie wiesz dokładnie jak to jest teraz, za drugim razem stanowczo piszesz że w stanie spoczynku jest zamknięty. Więc jeżeli tak jest to cała ta dyskusja jest bez sensu, ponieważ nie ma ciśnienia wody w wężu po jej wyłączeniu, awaria nie ma prawa się stać. ;) System działałby tak jak napisałem tu
  browareczek wrote:
  Wg mnie szkoda, że to właśnie tak nie działa, że ten zawór po wyłączeniu pralki nie zamyka się za każdym razem i bez napięcia nie otworzy się ponownie. Tak na szybko wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem, nie byłoby ciśnienia na wężu, i rozwiązał by się problem w sytuacji gdy brakuje napięcia w sieci i wtedy aquaStop nie zadziała.
  a nawet jeszcze lepiej bo zostałby wzbogacony o odcinanie ciśnienia na wężu między cyklami pobierania wody ;)
  Więc jeżeli faktycznie masz jakieś wątpliwości co do jego działania, to ja przyznam że z logicznego punktu widzenia ciężko mi w to uwierzyć żeby to tak działało, bo wtedy dwa elektrozawory (w wężu i pralce) pracowały by jednocześnie. Czy to ma sens i ktoś by tak zaprojektował? To jest jednak zabezpieczenie awaryjne, na logikę nie musi pracować tak jak ten elektrozawór właściwy.

  Jak nie będziesz chciał ciągnąć dyskusji to zrozumiem ;)
  W zasadzie wszystko wiem, jakkolwiek by nie działał ten system jestem na niego skazany aby żyło się lepiej.
 • #12
  mrice
  Home appliances specialist
  browareczek wrote:
  Ty mógłbyś coś więcej napisać. Ja wiem tylko tyle, że jest to system awaryjny "na wszelki wypadek" a właściwy elektrozawór siedzi jak w każdej pralce w środku.

  Już pisałem, zawory są zdublowane, jeden klasycznie w pralce, drugi przy samym kranie z wodą. Generalnie wewnątrz są identyczne i tak samo działają.

  browareczek wrote:
  Za pierwszym razem sam przyznajesz, że nie wiesz dokładnie jak to jest

  To tyczyło aktywowania systemu przy "wyłączonej" pralce

  browareczek wrote:
  a drugim razem stanowczo piszesz że w stanie spoczynku jest zamknięty. Więc jeżeli tak jest to cała ta dyskusja jest bez sensu, ponieważ nie ma ciśnienia wody w wężu po jej wyłączeniu, awaria nie ma prawa się stać

  Amen.

  browareczek wrote:
  a nawet jeszcze lepiej bo zostałby wzbogacony o odcinanie ciśnienia na wężu między cyklami pobierania wody

  Tak właśnie jest, jedyne co zostaje to woda któa była już wtłoczona w wąż, ale jej nie wiele tam jest.
 • #13
  browareczek
  Level 10  
  Wszystko już wiem. W takim razie w mojej opinii działa to najlepiej jak może, i realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Jak ktoś nie jest w stanie zamykać wody po każdym praniu, to warto szukać pralki z takim rozwiązaniem.
  Dziękuję za pomoc.
 • #14
  browareczek
  Level 10  
  Byłem już niemal zdecydowany na tą suszarkę boscha z grzałką, ale po przebrnięciu przez kilka tematów myśli mi się trochę rozbiegły i to, czy grzałkowa, czy z pombą jest już dla mnie obojętne a zadecydują inne aspekty.
  Stąd mam jeszcze dwa pytania.
  1. Suszarka będzie na pralce i wszystko stanie częściowo w takiej wnęce jak na zdjęciu. (głęboka na 38 cm, szeroka na 61,5 cm) . Przyszłościowo jeszcze nad tym wszystkim chcę zrobić szafkę na głębokość wnęki, wiadomo z 5 cm odstępu nad suszarką będzie.
  Czy dla grzałkowej nie będą tu jednak zbyć ciężkie warunki jeśli chodzi o wentylację? (jeden bok cały przy ścianie, drugiego połowa i taki niecały 1 cm odstępu po obu stronach będzie do ścian). Cała łazienka ma 4m², bez wnęki. Skoro grzałkowe tak mocno nagrzewają nawet obudowę to, czy ze względu na temperaturę i takie ustawienie, pomijając wady i zalety każdej, nie będzie rozsądniejsze (albo nawet konieczne) kupienie takiej z pompą? (nie zastanawiając się nad tym ile wytrzyma) Czy pod tym względem będzie to wszystko jedno?
  Pralka i suszarka Bosch - co wybrać?

  2. Który rodzaj suszarek wyrzuca z siebie objętościowo więcej powietrza i niechcianej wilgoci w trakcie suszenia?