Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw 2.1 Michała (Visaton, STX, lm3886)

mkul 12 Lis 2005 18:38 16308 30
  • Witam wszystkich
    Chciałem przedstawić swój skromny zestaw odsłuchowy własnej produkcji, zapewniający, póki co satysfakcjonujące mnie brzmienie.
    Aktualny stan zestawu jest efektem długotrwałych poszukiwań systemu głownie do słuchania muzyki, sporadycznie filmów, zwłaszcza muzyki rockowej, czasem trochę jazzu, ogólnie muzyki opartej na brzmieniu prawdziwych instrumentów;). Moja przygoda z DIY zaczęła się już dość dawno, od zestawu 2.1 w postaci satelit na samochodowych głośnikach i subwoofera na lw800 i wzmacniacza na 2xtda1554q. Przez cały czas zestaw się rozwijał, a w zasadzie co trochę powstawały nowe elementy, które zastępowały poprzednie, bo jak się zwykle okazuje nawet powtórne wykorzystanie obudowy subwoofera jest często zbyt dużym kompromisem. Wracając do tematu, przez ostatnie kilka lat zbudowałem wiele kolumn opartych głównie na budżetowych głośnikach produkcji krajowej bądź czeskiej, uzyskując raz lepsze raz gorsze efekty. To co mi zwykle nie odpowiadało to to, że wszystkie te głośniki miały jakiś tam swój charakter brzmienia słyszalny niezależnie od typu muzyki, daleko im było do tak pożądanej przeźroczystości, ARN-y grały mulisto i nieprecyzyjnie, GDN-y niby lepiej, bo twardo, ale zawsze twardo co czasem psuło efekt, GDWK miały tendencję do metaliczności i szeleszczenia o ARV nie wspominając. Po wielu próbach, wciąż niesatysfakcjonujących, przyszła bardzo trafna decyzja o zainteresowaniu się głośnikami Visaton-a, tutaj wielkie podziękowania dla Tomaszo, który dokładnie opisał mi brzmienie kilku przetworników, w 100% trafnie jak się potem okazało. Aktualnie mój zestaw to 2 podłogówki wzorujące sie na visaton-owskim ALTOII, jednak nieco wyższe i smuklejsze (100cm wysokości). Obudowa z płyty wiórowej 18mm, pokrytej fornirem brzozowym, na który poszła bejca mahoniowa (wcierana - żmudne, ale daje dużo lepsze rezultaty niż malowanie pędzlem, drewno zaczyna przypominać nieco egzotyczne gatunki) i na to kilka warst lakieru do parkietów Domalux w wersji z połyskiem. Fornir kładziony na gorąco na wikol. Zwrotnica jest kopią oryginalnej z ALTOI/II tyle, że z użyciem nieco lepszych kondensatorów, w oryginale były bipolarne. Cewki powietrzne, rezystory metalizowane, wytłumienie również oryginalne Visaton-a w identycznych jak zaleca proporcjach (nie chciało mi się eksperymentować).

Subwoofer
    To trzeci subwoofer w mojej historii, póki co najlepszy, ale aktualnie pierwszy kandydat w zestawie do wymiany (na oku mam BSW). Użyty głośnik to STX 27/300/8SC. Obudowa 35l netto strojenie 40Hz (sprawdzone pomiarami), obudowa z płyty wiórowej 18mm + wzmocnienia wiążące boczne ściany, żebro pomiędzy ściana przednią, a dolną, oraz wzmocnienia w narożnikach. Tutaj również wykorzystałem fornir, tyle, że topolowy i mimo użycia tej samej bejcy i lakieru jest nieco ciemniejszy, a może to przez to, ze powstał wcześniej i już trochę ściemniał. Tunele to rury PCV fi75mm przecięte w miejscu na uszczelkę, wyszlifowane i pokryte czarnym, matowym lakierem. Obudowa na kolcach o regulowanej wysokości.

Wzmacniacz
    Tutaj też było wiele wcześniejszych wersji. Aktualny stan to: stereo - lm3886 na każdy kanał, subwoofer: mostek lm3886. Do tego wspólny zasilacz 8x4700uF, trafo 250VA 2x24V, w sekcji stereo dwupunktowy korektor graficzny na tl074 (schemat z AVT) na porządnych elementach, 4 wejścia poprzez selektor trafiają na korektor i jedno wejście direct z pominięciem wszystkiego co możliwe, do którego zaczynam się coraz bardziej przekonywać. Filtr to modyfikowany projekt AVT. Do niedawna był jeszcze subsonic 27Hz/36dB, ale usunąłem go i sporo to poprawiło dynamikę.
    Obudowa pochodzi ze starego wzmacniacza SABA, przedni panel oszlifowany, polakierowany metalikiem i na to klar.

Brzmienie
    Stereo gra wreszcie tak jak powinno. DT94 to świetna kopułka, gra dość delikatnie i wystarczająco szczegółowo. W170S to świetny midwoofer, nie schodzi jakoś strasznie nisko, ale nie od tego jest w końcu, za to oferuje bardzo klarowną średnicę, a średni bas odgrywa z niesamowitą lekkością, porównując do ARN188 gra dużo precyzyjniej i lekko i raczej nie dodaje zbyt wiele od siebie (ARNA byłem w stanie rozpoznać po jego muleniu i specyficznym basie na każdym materiale muzycznym, co raczej nie jest zaletą).
    Subwoofer
    Dokąd grał w połączeniu z arn188 wydawało mi się, że oferuje niesamowity wykop, trzyma rytm, i że robi to z dość dużą lekkością. Sytuacja się pogorszyła po przesiadce na W170S. Teraz subwoofer jakby się ociągał i niekiedy nie nadążał za reszta zestawu. Sytuację trochę poprawiło usunięcie subsonica, ale i tak już sie przymierzam do BSW i nowego wzmacniacza, szczególnie jak czytam to co pisze o niebieskiej serii Tomaszo.
    Podsumowując to chyba najlepszy STX, popularne 22-ki mulą przy nim nieznośnie, ale jego zasadnicza wada jest taka jak w mniejszych modelach - gra bardzo monotonnie, niezależnie czego się słucha, brzmienie jest podobne, niby jest wykop, zejście, ale brakuje zróżnicowania właśnie.

Wzmacniacz
    Miał być stosunkowo prosty, żeby bez oscyloskopu i wielkiej wiedzy jaką niestety nie dysponuję dało się go odpalić i ewentualnie zdiagnozować awarię. STK odpadały, bo za dużo podrób, a cena oryginałów zniechęca. Pozostały scalaki. Początkowo miało być tda1554q na stereo i tda7294 na suba, ale długo takiej konfiguracji nie wytrzymałem. W końcu znalazłem brzmienie, które mi do dzisiaj odpowiada - LM3886. Gra detalicznie, sucho i raczej dość surowo, co można łatwo zmienić poprzedzając go preampem chociażby na tl07X. Mi jednak takie brzmienie jak najbardziej odpowiada. Długo odsłuchiwałem różne scalaki, szczególnie tda7294, który w ogólnej opinii uchodzi za lepszy do basu. Na ucho obie kostki schodzą podobnie nisko, ale bas z tda7294 jest ocieplony i jak na mój gust nieprecyzyjny, może w innym rodzaju muzyki niż ja słuchał, byłoby to zaletą.
    Podsumowując długo czytałem, że korektory graficzne to przeżytek, że wszystko co miało zostać skorygowane w brzmieniu zostało już zrobione przed nagraniem, jednak dopiero słuchając Visaton-ów mogę się z tym zgodzić, wcześniej zawsze albo czegoś brakowało, albo było za dużo i bez podciągnięcia basów i sopranów było jakoś ubogo. Kiedyś tryb direct kojarzył mi się z brzmieniem pozbawionym góry i dołu. Słuchając ALTOII jakoś nie odczuwam braku czegokolwiek. Dlatego polecam wszystkim głośniki Visaton-a oraz gotowe projekty producenta, jeśli ktoś nie chce albo nie ma możliwości samemu robić pomiarów. Ceny nie są sporo wyższe od przetworników Tonsila czy Tesli, a jakość nieporównywalna.

Fajne!
  • #2 12 Lis 2005 19:13
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Zestaw jest super! staranie wykonany 5+. Jedyne co trochę psuje to subwoofer. Kolumny są na fajnych porządnych głośnikach a tu ten STX w wooferze;/ Nie wiem może mam jakieś uprzedzenie do STXa ale ta firma nie do końca mnie przekonuje, no ale to w końcu to twoje dzieło i naprawdę zazdroszczę ci staranności wykonania. Pozdrawiam

• #3 12 Lis 2005 19:16
    bober15
    Poziom 10  

Witam
    Ja to z checia bym zobaczyl jeszcze te kolumienki z innych ujec :) no i suba jak to sie precentuje od strony zasilania

• #4 12 Lis 2005 19:37
    mkul
    Poziom 18  

conQeror - cieszę się, że się podoba, a co do tego STX-a zgadzam się z tobą rewalacyjny to on nie jest i to pierwszy kandydat to wymiany;)

bober15 - wiecej zdjęć zamieszczę za kilka dni, niestety muszę pożyczać aparat, a jeśli chodzi o subwoofer to w obudowie nic poza głośnikiem nie ma, cała elektronika jest obudowie na drugiej fotce, tzn. wzmacniacz 2.1 - suba napędza mostek lm3886

• #5 12 Lis 2005 20:01
    cosmo177
    Poziom 10  

Witam !

Bardzo fajny zestawik , bardzo mi sie podoba. Wykonanie +5 !! !!
    Chociaż mogłes do tego suba zastosowac zwykły bass-reflex zamiast rury PCV ,wyglądałoby ładniej ale to są juz takie moje spostrzezenia.

pozdrawaim !

• #6 13 Lis 2005 11:38
    MotoMan
    Poziom 13  

Wspaniały zestaw, staranne wykonanie, prostota połaczona z elegancją, BRAWO ;)

• #7 13 Lis 2005 12:26
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Kolumny całkiem ok. Tylko że subik mógłbyć na Visatonie w250s lub jeszcze lepiej na w300s. Ale konstrukcja ok.

• #8 13 Lis 2005 12:29
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

battery napisał:
    Tylko że subik mógłbyć na Visatonie w250s lub jeszcze lepiej na w300s. Ale konstrukcja ok.

Hehehe widzę że nie tylko mi ten STX tu nie pasuje, ale kolega mkul już napisał że to pierwsza rzecz jaka pójdzie do wymiany.

• #9 13 Lis 2005 16:06
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Nawet z tym w250s czy w300s cały zestaw zyskałby na wyglądzie . A brzmienie Visatona jest dużo lepsze niż STX. Więc najlepszym rozwiązaniem będzie woofer na w250s lub w300s.

• #10 13 Lis 2005 16:34
    mkul
    Poziom 18  

W250S to taki trochę mało subwoofer-owy głośnik, wiem że Visaton ma na nim suba, ale w isobaric. Głośnik ma małe BL jak na ten rozmiar i poza tym wymaga dość sporej obudowy, ale tak czy siak sub będzie zmieniony, prawdopodobnie niestety nie obejdzie się bez zrobienia nowej obudowy:(. Aktualnie kandydatami są BSW104 lub 124 i Beyma 10br60 lub 12br70. W tej chwili bardziej nieco skłaniam się w stronę Beymy, ale pewien jeszcze nie jestem i zbieram opinie.

• #11 13 Lis 2005 17:33
    TTOM
    Poziom 11  

wreszcie porzadnie wygladający lakier i co ciekawe bardzo fajny odcień koloru pod spodem - wygląda super.

• #12 13 Lis 2005 19:30
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Isobaric jest po to żeby zmniejszyć objętość obudowy przy zachowaniu zbliżonej charakterystyki. W300S to typowy głośnik subwooferowy. Jest godny polecenia, na stronie Visatona są podane objętości obudowy i nawet optymalne wymiary BR przy parametrach głośnika i tak np dla tego Visatona są podane 3 obudowy 70, 100 i aż 150 litrów. Wynika to z dużego Vas głośnika. Gra wtedy bardzo niskim, ciepłym basem. Ale w sporej obudowie to on zagra nawet lepiej od Beymy. A co do Ravemastera to lepiej już 154 jesli chcesz mieć niskie zejście.

• #13 13 Lis 2005 21:14
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Bardzo ładne wykonanie, wykończenie. Najważniejsze jest że Twórcy się podoba :) Pozdrawiam i życzę więcej tak udanych konstrukcji:P

• #14 14 Lis 2005 18:49
    jaro_21
    Poziom 21  

co do 7294 to moim zdaniem z basem u niego cienko tak sie tylko tłucze, gra jakoś sztucznie w niższych rejestrach, porównując z radmorem 5100 zauważyłem tylko 1 plus na kożyść TDA lepiej trzymał za morde głośnik basowy ( z tym że sie nie przyznam na jakich głośnikach testowałem :) )

ps
    tylko 2 zdięcia :( szkoda bo jest na co popatrzeć
    mi sie podoba gdzie jest ten przycisk głosuj..... :)

• #15 16 Lis 2005 20:28
    front247
    Poziom 14  

super to zrobiles
    jesli moge cos zasugerowac(bo na visatonach juz duzo robilem,to we przyszlosci wymien dt94,na cos lepszego ,albo z wisatona valbo ew peerles,w170 s ladnie gra z perlesem dt100(ale trudny w aplkikacji,miesiac sleczalem nad zwrotnica,ale jak sie dotarl to rewela!!!
    pzdr

• #16 16 Lis 2005 21:58
    mkul
    Poziom 18  

front247 napisał:
    super to zrobiles
    jesli moge cos zasugerowac(bo na visatonach juz duzo robilem,to we przyszlosci wymien dt94,na cos lepszego ,albo z wisatona valbo ew peerles,w170 s ladnie gra z perlesem dt100(ale trudny w aplkikacji,miesiac sleczalem nad zwrotnica,ale jak sie dotarl to rewela!!!
    pzdr

Kiedyś kusił mnie G20SC, w sumie to nie narzekam na DT, po przesiadce z GDWK Tonsila dalej jestem zachwycony, zresztą słucham dużo rocka i DT94, który z tego co czytałem jest dość krzykliwy jak na Visatona dość dobrze się tu sprawdza, ale może kiedyś się na coś skuszę, wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia:D Aktualnie większym problemem jest subwoofer, który niestety nie dorównuje reszcie, W170S gra tak jak lubię sucho i dość twardo, przydałoby się coś podobnego na dół pasma, na razie mam kilka opcji, ale nie mogę się zdecydować, każdy radzi co innego.

• #17 01 Gru 2005 20:43
    mkul
    Poziom 18  

witam po przerwie, tak jak pisałem głośnik w subie będzie zmieniony i już się to stało, wybranką jest beyma 10BR60, i nie rozpisując się zbytnio powiem tylko, że jest super, szybko, twardo i z porządnym wykopem.

• #18 16 Sty 2006 13:54
    de Virez
    Poziom 24  

mkul opisz dokladnie jak graja te visatony 170 bez suba? Chodzi mi o orkiestre:) To, ze średnie są to wiadomo, ale czy np kociołki ładnie łomoczą?Potrzebuje czegos do takiej muzyki i sie zastanawiam, może lepiej tesle arn 266 + arx150 + arv. Sam nie wiem.
    Pozdrawiam.

• #19 16 Sty 2006 19:53
    mkul
    Poziom 18  

witam
    arn226 napewno niżej zejdzie, w pierwszej chwili wydaje się, że nawet arn188 ma więcej basu, ale to przez to, że zamula i przeciąga, a visaton wybrzmiewa krótko. Ogólnie nie można się zbytnio do niczego przyczepić, jest dość przeźroczysty,nie jest ani za twardy ani za miękki, nie zamula nawet w dużej obudowie, a zejście jest ok, ale sub na 25cm beymie jednak się przydaje. Mimo mniejszych możliwości na basie niż 3way z arn226 zestaw będzie grał lepiej, jeśli słuchasz muzyki z prawdziwymi instrumentami to to by było dobre wyjście, no ale do tego głośnika trzeba już lepszą kopułkę niż arv. G20SC gra bardzo ładnie, ale dt94 nie jest dużo gorszy, a przeskok jakościowy w stosunku do arv czy gdwk jest spory.
    pozdrawiam

• #20 17 Sty 2006 12:15
    wojtek999
    Poziom 16  

Cze!
    mkul , czy mógłbyś podać informacje na temat dokładnych wymiarów i strojenia Twojej obudowy. I podaj stronkę z info na temat zwrotnicy i wytłumienia do tego zestawu(lub opisz jak powinno być), bo pisałeś że zrobiłeś tak samo jak w fabrycznym zestawie ALTOII, a na stronce visatona nie ma nic na ten temat.

• #21 17 Sty 2006 13:02
    mkul
    Poziom 18  

http://www.visaton.de/english/artikel/art_545_6_20.html
    tu jest oryginalne ALTOII, na dole strony przycisk Construction i tam są dokładne dane, włącznie ze zwrotką, a nawet wymiarami płyt (moja kolumna ma podobną objętość, ale jest smuklejsza), a tutaj modyfikacja:
    http://www.visaton.de/vb/showthread.php?s=7aee6ab7c3e0cb4786cc34f65aded72f&threadid=6973
    czyli to co mam teraz (zamiast DT94 jest G20SC)

• #22 17 Sty 2006 14:58
    wojtek999
    Poziom 16  

Rozumie, że masz midwoofery 4-omowe jak w oryginałach. Co musze pozmieniać w zwrotce, żeby wstawić wersje 8Ω?

• #23 18 Sty 2006 13:44
    luke666
    Poziom 33  

mkul, bardzo ładny zestaw, wystawiam Ci ocenę... 6 :)
    Ładne wykonanie, przetworniki, hm.... nie klasa Hi-End ale napewno Hi-start czy jak to nazwać. Jedyna wada tych kolumienek to... efektywność. Jest ona dosyć niska (~83db) ale kosztem równej ch-ki. No i jeszcze ten subwoofer... mniam :) Ile dałeś za tą Beyme? Zasilasz ją LM3886?

• #24 18 Sty 2006 20:06
    wojtek999
    Poziom 16  

No właśnie, dlaczego kolumna ma efektywność ~83dB skoro midwoofer ma 86dB?

• #25 18 Sty 2006 22:31
    MotoMan
    Poziom 13  

W ile litrow dałeś W170S?? Te AltoII to chyba maja 28l wydaje sie troche zadużo jak na taki głosnik.

• #26 18 Sty 2006 22:59
    Rosina
    Poziom 10  

Witam! Chcę zrobić kolumny na tym przetworniku W170S i oto moje pytania:
    Jak nisko go zestroić
    Jaki podział - chcę zastosować wysokotonówkę Visaton sc10n
    Optymalna objętość obudowy
    Czy można porównać tę kolumnę z monitorkami na arn 150 i arv 104? która ma wiecej basu? mam teraz monitorki ale chcę zbudować właśnie kolumny na lepszych przetwornikach:) Czy starczą do pokoju 9m/2 bez subwoofera?

• #27 21 Sty 2006 10:27
    mkul
    Poziom 18  

Motoman - 28l to nie jest o dziwo za dużo jak na tą 17tkę, zresztą skoro producent tyle zaleca... Nie ma żadnych problemów z impulsem, żadnego mulenia, ARN188 w dużo mniejszej obudowie dużo bardziej przeciągał
    wojtek999 efektywność modwoofera zawsze spada po włożeniu do obudowy oraz dodaniu zwrotnicy
    luke666 beyma kosztowała około 220zł + przesyłka, a kurat była promocja w elmuz-ie, zasilam ją mostkiem lm3886, BTW dużo lepszy niż mostek na tda
    Rosina dla sc10n poza tłumikiem nic nie trzeba zmieniać w zwrotnicy, możesz przejrzeć forum visatona albo zasymulować w Boxsim-ie, obudowa moim zdaniem im większa tym lepsza, oczywiście ta z ALTOII to maksimum, jeśli masz mało miejsca albo suba to możesz wybrać jaką chcesz pomiędzy 13l z ALTOI, a 28l z ALTOII, porównanie do ARN+ARV jest co najmniej nie na miejscu, ARN strasznie muli i jest nieprecyzyjny, a ARV ostry zapiaszczony, tak wogóle to, moim zdaniem, ARN do ARV wogóle nie pasuje, W170S jest bardzo neutralny i można go swobodnie zestawiać z różnymi kopułkami, zależnie od upodobań, od tekstylnych G20SC po tytanowego DSM. Ostatnio właśnie kolumny przeszły mały tuning i teraz zamiast DT94 gra G20SC, różnica jest, ale chyba mniejsza niż by wynikało z różnicy w cenie. SC10N za to nie słuchałem z opisów ludzi, którzy zmontowali go razem z W170S większość jest zadowolona. Ja z kolei uparcie polecam DT94 to bardzo dobry przetwornik, zwłaszcza w tej cenie, wszyscy którzy słuchali do tej pory GDWK czy ARV odczują dużą różnicę

pozdrawiam

P.S. mam nadzieje, że nie przeoczyłem któregoś pytania, jeśli tak to piszcie

• #28 21 Kwi 2006 21:47
    dalmatyn
    Poziom 15  

Właśnie robię bilans kasy jaka potrzebnabyłaby do wykonania http://www.visaton.de/english/artikel/art_546_6_21_2.html

Jak mi nie styknie to spróbuję stworzyć takie kolumny jak autor tematu. Bardzo ładnie Ci wyszły te kolumny.

Jak zachowuje się LM3886 przy obciążeniu 4Ω ?

Tak jeszcze przeglądam net i patrzę, że ta konstrukcja http://www.visaton.de/english/artikel/art_580_6_21_2.html będzie bezpieczniejsza dla wzmacniacza, który posiadam, no i troszkę tańsza.

Tak przy okazji. Co sądzicie o pomyśle pochylenia przedniej ścianki przy zachowaniu objętości w Starlet-ach? Pod jakim kątem powinno to być?

• #29 22 Kwi 2006 13:47
    mariuszporęba
    Poziom 19  

coś pięknego!! I rewelacyjne wykończenie!! 6/6!!

• #30 01 Maj 2006 23:15
    mkul
    Poziom 18  

dalmatyn w altoIII bym się nie pchał, bo średnica w170s jest wystarczająco dobra, a niżej nie zejdą niż altoII, za to starlet wyglada już obiecująco, lepiej jednak z inną kopułką niż w oryginale.
    mariuszporęba dzięki za słowa uznania.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME