Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

USA prezentuje pierwszy na świecie komputer eksaskalowy

ghost666 03 Aug 2022 02:02 714 0
 • USA prezentuje pierwszy na świecie komputer eksaskalowy
  Stany Zjednoczone przedstawiły w tym tygodniu światu pierwszy na świecie komputer eksaskalowy — Frontier — „napędzany” przez chipy AMD. Frontier znajduje się w Oak Ridge National Laboratory. Obecnie prowadzi na liście Top500 z wynikiem 1,1 eksaflopa, co czyni go pierwszym systemem, który przełamał barierę eksaskalową. Według ekspertów z Top500, jak i Green500, sprzęt zmniejszył zużycie energii ponad dwukrotnie w porównaniu do innego narzędzia, zajmującego drugie miejsce w zestawieniu Top500 w zakresie energooszczędności.

  System Frontier znalazł się również na szczycie listy Green500, uzyskując wydajność 62,68 gigaflopów na wat, z pojedynczej obudowy, pełnych zoptymalizowanych procesorów AMD Epyc trzeciej generacji i akceleratorów AMD Instinct. Efektywność obliczeniowa o mieszanej precyzji osiągnęła 6,86 eksaflopa, co zmierzono w teście: „High-Performance Linpack-Accelerator Introspection” (HPL-AI). Od 1993 roku Top500 wymienia najpotężniejsze systemy komputerowe na świecie. Lista jest opracowywana przez ekspertów w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC), naukowców, producentów i społeczność internetową. Zestawienia Top500 i Green500 pokazują rosnące preferencje dla układów AMD. W spisie Top500, AMD znajduje się już w 94 systemach, co stanowi wzrost o 95% rok do roku. Akceleratory AMD Instinct MI200 zadebiutowały na liście Top500 w siedmiu.

  „Innowacje i zapewnianie większej wydajności i efektywności superkomputerom ma kluczowe znaczenie dla sprostania najbardziej złożonym wyzwaniom świata” — powiedział w oświadczeniu prasowym Forrest Norrod, starszy wiceprezes Data Center Solutions Group w AMD. „Procesory Epyc i akceleratory AMD Instinct nadal przesuwają granice w HPC, zapewniając wydajność niezbędną do postępu odkryć naukowych”. Rosnące zastosowania HPC obejmują materiałoznawstwo, kwestie energetyczne i bezpieczeństwo narodowe. Wiodąca fabryka chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., która wyprodukowała układy scalone AMD używane w systemie Frontier, oznajmiła, że ​​HPC na początku tego roku stało się największym segmentem jej działalności.

  Centrum w Oak Ridge jest jednym z wielu, w tym komercyjnych firm, takich jak Google, które szerzej wykorzystują technologie HPC. „Współpraca z AMD miała dla nas kluczowe znaczenie, aby zapewnić, że wdrażamy wiodącą na świecie platformę informatyczną” — powiedział Bronson Messer, dyrektor ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility. Od momentu założenia w maju 1992 roku, obiekt w Oak Ridge w stanie Tennessee opracowuje superkomputery dla społeczności naukowej w imieniu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), który obejmuje aplikacje m.in. w zakresie symulacji broni jądrowej. Naukowcy wykorzystali systemy Oak Ridge również do rozwiązywania problemów w dziedzinach odnoszących się do biologii, zaawansowanych materiałów, klimatu i fizyki jądrowej. Od lat narody na całym świecie ścigają się, aby uruchomić pierwszy na świecie komputer eksaskalowy.

  Według niezweryfikowanych raportów chińskie Narodowe Centrum Superkomputerowe w Wuxi mogło po raz pierwszy przełamać barierę eksaskalową w marcu 2021 roku w swoim systemie Sunway Oceanlite, pracującym na chipach firmy Phytium. Chiny wykorzystały swoje superkomputery oparte na Phytium do zaprojektowania pierwszych na świecie pocisków hipersonicznych, których wprowadzenie jeden z amerykańskich generałów przyrównał do momentu umieszczenia Sputnika na orbicie. Miesiąc po upublicznieniu raportu, w kwietniu ubiegłego roku, USA umieściło chipy Phytium na liście z zakazem eksportu do Państwa Środka, aby uniemożliwić Chińczykom korzystanie z amerykańskiej technologii.  Doszło również do globalnego wyścigu o opracowanie pierwszych na świecie komputerów kwantowych, które obiecują rozwiązać problemy przekraczające możliwości maszyn eksaskalowych. Jednakże to zagadnienie znacząco wykracza poza ramy tego artykułu.

  Testy HPL–AI

  Test porównawczy HPL-AI używany do oceniania Oak Ridge Frontier podkreśla zbieżność obciążeń HPC i AI. Podczas gdy tradycyjne systemy HPC koncentrowały się na modelach symulacyjnych dla fizyki, chemii i biologii, takowe wymagają zazwyczaj 64-bitowej dokładności. Niedawno metody uczenia maszynowego, stojące za algorytmami sztucznej inteligencji, osiągają pożądane wyniki w 32-bitowych, a nawet niższych formatach zmiennoprzecinkowych. To zmniejszone zapotrzebowanie na precyzję wzbudziło zainteresowanie platformami sprzętowymi, które zapewniają nowy poziom wydajności i oszczędność energii.

  Droga do obliczeń eksaskalowych nie była łatwa. W 2013 roku Departament Energii USA planował mieć do 2020 roku takowy system zaprojektowany przez Cray'a przy użyciu procesorów Intela. W 2017 r. Intel poinformował jednakże, że komputer Aurora zostanie opóźniony do co najmniej 2021 roku. W październiku 2020 r. Departament Energii zakomunikował ponownie o wydłużeniu się terminu.

  HPC w chmurze przyspiesza kluczowe aplikacje badawcze i obciążenia biznesowe. Najnowsze maszyny wirtualne Google Cloud C2D (VM) korzystają z procesorów Epyc. Rimac, innowator w dziedzinie elektrycznych supersamochodów, niedawno wdrożył maszyny wirtualne napędzane procesorami Epyc z technologią AMD 3D V-Cache, aby zwiększyć wydajność i skalowalność symulacji elektrycznych pojazdów. W Europie superkomputer LUMI firmy CSC zajmuje trzecie miejsce na liście Top500 z wydajnością 152 petaflopów i trzecie w zestawieniu Green500 z efektywnością energetyczną 51,63 gigaflopów na wat. System Adastra w GENCI–CINES jest dziesiąty w Top500 i czwarty w Green500. „LUMI, jeden ze światowej klasy superkomputerów EuroHPC i wiodących platform dla sztucznej inteligencji, został zbudowany z myślą o zrównoważonym środowisku i wydajności” — komentuje Pekka Manninen, dyrektor LUMI Leadership Computing Facility, CSC. „Procesory AMD Epyc i akceleratory AMD Instinct pozwalają nam osiągnąć nasze najbardziej ambitne cele badań naukowych, jednocześnie spełniając i przekraczając rygorystyczne założenia klimatyczne UE”. AMD pomaga organizacjom rządowym i klientom prywatnym we wdrażaniu klastrów obliczeniowych różnej wielkości w odmiennych obszarach badawczych, w tym w produkcji, naukach przyrodniczych, usługach finansowych, badaniach klimatu i innych.

  Źródło: https://www.eetimes.com/u-s-announces-worlds-first-exascale-computer/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11189 posts with rating 9469, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.