Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)

MisiekDPx 04 Aug 2022 01:17 291 7
    MisiekDPx
    Level 9  
    Hej,
    od kilku lat mam drukarkę Brother MFC-J470DW. Nadszedł czas, aby w końcu poprawić jej wydruki, gdyż od początku były z nią drobne problemy przy zamiennym tuszu. Zamienny tusz jest marki INK-MATE – yellow, magenta i cyan są barwnikowe, a czarny pigmentowy. Problemem drukarki jest częsty częściowy brak tuszu w drukarce (głównie czarny) (w załączniku 1 ukazany jest przykładowy wydruk testowy).
    Drukarka ciągle jest podłączona do prądu, czyści się w każdym wymaganym terminie. Czyszczenie płynem do udrażniania głowicy nie rozwiązuje problemu – problem pojawia się także po większym wydrukowaniu dokumentów.
    Aby dokumentny zostały wydrukowane w 100% poprawnie, prawie zawsze przed drukowaniem uruchamiane jest standardowe czyszczenie, lecz to nie zawsze pomaga. Pomaga za to podwójny druk (jednostronny) – wkładam do podajnika 2 kartki (pierwsza kopia ma zazwyczaj niedodrukowane miejsca na początku strony, ale druga i kolejne kopie prawie zawsze są idealne (tylko druki jednostronne) – jest to spowodowane ciągłością druku, czyli głowica drukująca nie dokuje, a drukuje ciągle (strona za stroną)). Jeśli głowica zadokuje do stacji (później musi z niej wyjechać, mija trochę czasu) – druk z początku nie jest już perfekcyjny. Wygląda to trochę tak jakby tusz „cofał się” lekko do kartridża, gdy głowica przestaje drukować (nie ma ciągłości wydruku), coś jakby w kartridżu tworzyło się ciśnienie i powodowało „cofnięcie się” tuszu do kartridża. Jednak próbowałem już otwierać i zamykać gumowymi korkami wieczny tusz (kartridż), i problem wciąż występuje.
    W związku z tym zakupiłem też zestaw CISS z dumperami (dumpery ukazane w załączniku 2 – podobno sprawiają, że tusz przepływa w jedną stronę). I tutaj pojawia się już pytanie do osób korzystających z CISS i być może dumperów – czy taki zestaw może pomóc w moim problemie? Jakie są na to szanse? Czy dumpery mogą coś zdziałać? Myślałem jeszcze nad umieszczeniem CISS trochę wyżej niż standardowe położenie (np. podnosić CISS co 0,5cm bądź 1cm jeśli problem będzie występował, tylko zastanawia mnie czy głowica nie zostanie wtedy zalana samoczynnie (czy głowica ma wbudowane jakieś zawory, gdy dokuje?)?
    I nawiasem, myślałem także, by CISS podłączyć rurkami bezpośrednio pod głowicę – mam wrażenie, że podłączając je do kartridży da to gorszy efekt bądź nie przyniesie go wcale (brak ciśnienia w kartridżu?).
    Wracając jeszcze do problemu – sytuacja ta uniemożliwia mi także korzystanie z druku dwustronnego (na którym bardzo mi zależy). Dlaczego uniemożliwia? W momencie, gdy pierwsza strona jest wydrukowana, następuje odwrócenie kartki na drugą stronę. Trwa to kilka sekund i jest to czas, w którym głowica „czeka” na podanie papieru i jakby traci ciągłość wydruku, co skutkuje niedodrukowanymi liniami na początku strony. Ponadto, przy prawie każdym odwróceniu karki przez podajnik na drugą stronę wyświetla się komunikat „Drying. Don’t remove the paper” (załącznik 3), który powoduje kolejny postój głowicy.
    Dodam także, iż drukuję głównie na najwyższej jakości (gdzie głowica nakłada kilka warstw czarnego koloru).

Załączniki:
    Załącznik 1 - Test wydruku
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...ydruku.jpg Download (2.13 MB)
    Załącznik 2 - dumpery
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...umpery.png Download (1.9 MB)
    Załącznik 3 - komunikat Drying...
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...ing....jpg Download (1.37 MB)
    Załącznik 4 - Wydrukowane dwustronne dokumenty (strony od 1 do 12 – druk najwyższej jakości; strona 13 – wydruk testowy od razu po wydruku najwyższej jakości; strony od 14 do 25 – druk normalnej jakości)
    Załącznik ...umenty.pdf Download (7.14 MB)

Przykładowe niedodrukowane miejsca:
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...jsce 1.png Download (1.74 MB)
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...jsce 2.png Download (1.42 MB)
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...jsce 3.png Download (1.39 MB)
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...jsce 4.png Download (949.66 kB)

Wygląd kartridża:
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...idża 1.jpg Download (1.12 MB)
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...idża 2.jpg Download (908.99 kB)
    Brother MFC-J470DW - Zamienny tusz pigmentowy INK-MATE - niedokładne/ucięte wydruki (wieczne tusze)Załącznik ...idża 3.jpg Download (534.58 kB)
    MisiekDPx
    Level 9  
    Cały układ, masz na myśli co dokładnie? Czyściłem wkładając dużą szczykawkę od wejscia kartridża. Czyściłem też zasysając świeży płyn do udrażniania przez głowicę i wejściem kartridża wyciągając. Moczyłem głowicę (nie całą, dolną część) w płynie z ok. 2h i nadal nie mam poprawy.
    I jeśli chodzi o pompkę, to którą? Ta od czyszczenia nie ma tu nic do rzeczy, bo drukując choćby dwustronnie, głowica nie dokuje i nie "pompuje" tuszu na nowo do głowicy, a jedynie cały czas drukuje bez dokowania. Dlatego też wspomniałem o tym jakby "cofaniu się" tuszu.
    dr.master
    Level 39  
    Mam na myśli pompke która pompuje tusz ;)
    Może nieszczelność w układzie ?
    Sprawa jest prosta jak sznurek w kieszeni.
    Tusz -> pompka -> głowica.
    A między tymi trzema blokami węże.
    Jeśli węże są szczelne to masz pompke do wymiany i nie ma nad czym dywagować.
    MisiekDPx
    Level 9  
    Ale w Brotherach (przynajmniej tym co ja mam i starszych domowych to tak nie działa, że pompka pompuje tusz do głowicy :) U mnie leci wężyk od kartridża do głowicy od razu, a pompka "zaciąga" tusz (czyści głowicę) tylko, gdy zadokuje do stacji. I to jak najbardziej działa - ona się czyści dobrze. Problem pojawia się podczas drukowania (i cały czas w trakcie drukowania). A w trakcie drukowania głowica nie dokuje, pomka nie jest wtedy wykorzystywana.

Nawet jeśli włączę opcje czyszczenia, będę przy teście wydruku miał wszystkie idealne kratki, ale w trakcie drukowania (gdzie nie odbywa się czyszczenie i nie wykorzystuje się pompki) te kratki zanikną z czasem (przy oczekiwaniu, gdy nie ma ciągłości) :)
    MisiekDPx
    Level 9  
    Myślę, że układ jest szczelny. Co najwyżej może to być wina kartridży, choć zastanawia mnie dlaczego, gdy jest ciągłość to kartki drukują się idealnie, a gdy trochę głowica "czeka" (nie zajeżdża do stacji) to traci na początkowej jakości?
    Bo wiesz o co mi chodzi? Jeśli pompka byłaby walnięta to on by się nawet nie czyścił, a widzę, że gdy uruchomię czyszczenie to tusz z kartridży zaciąga.
    Dlatego też tak rozmyślam o tym ciśnieniu w głowicy.
    MisiekDPx
    Level 9  
    Temat rozwiązany.
    Winny był czarny tusz INK-MATE. Reasumując: drukarka MFC-J470DW NIE WSPÓŁPRACUJE z tuszami pigmentowymi (przynajmniej z tuszami pigmentowymi marki INK-MATE). Śmiem twierdzić, że z innymi pigmentami byłoby podobnie, ale kto wie - może będzie inaczej. Co więcej, pigment INK-MATE bardzo szybko zasycha i bardzo często. W efekcie robi się z niego galareta, która lubi też zalegać w rurkach (np. tych od pompki) - jeśli drukarka nie czyści się regularnie sama.
    Ogólnie, lepiej jest postawić na tusze barwnikowe i mieć święty spokój. Ewentualnie spróbować innych pigemntów (lecz nie chce mi się wierzyć, że one będą lepsze) :)