Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PEN eBook Lipiec 2022 - PowerUP: kolejny krok w ewolucji energoelektroniki

ghost666 04 Aug 2022 01:38 327 0
e-mierniki
 • PEN eBook Lipiec 2022 - PowerUP: kolejny krok w ewolucji energoelektroniki
  Ukazało się nowe wydanie czasopisma Power Electronic News (PEN). Numer ten skupia się między innymi na tegorocznej konferencji PowerUP Expo Virtual Conference, na której wielu prelegentów poruszało temat półprzewodników szerokopasmowych (WBG), trendów energetycznych i aspektów niskiego poboru mocy.

  Zwiększająca się sprawność elektroniki mocy jest siłą napędową we wszystkich sektorach przemysłu, w tym konsumenckiego. Dzięki oszczędnościom w rozmiarach, wadze i kosztach, a także wyższej sprawności, urządzenia zasilające wykonane z azotku galu i węglika krzemu dokonują znaczących postępów poza jedynie kilkoma zastosowaniami. W ciągu ostatnich kilku dekad światowe sceny SiC i GaN charakteryzowały się rozwojem i rosnącą akceptacją w branży. Gdy inne urządzenia półprzewodnikowe służą do sterowania silnikami i mocą, wraz z poprawą wymagań sprawności dla tych aplikacji, opłacalne i energooszczędne rozwiązania sterowania, rozwiązania testowe i pomiarowe oraz przetworniki/czujniki upraszczają konstrukcję i zapewniają wysoki poziom integracji, a także ulepszone funkcje bezpieczeństwa i certyfikowane możliwości izolacji galwanicznej.

  W tym numerze PEN autorzy omawiają kilka tematów, z rozdziałem o PowerUP dotyczącym wszystkiego, co działo się na konferencji. Zgodność elektromagnetyczna (EMC) jest często ostatnią przeszkodą, jaką urządzenie elektroniczne musi pokonać w procesie rozwoju i wdrożenia. Nierzadko zdarza się, że w procesie certyfikacji wymagane są zmiany związane z obwodem i układem. Gerhard Stelzer, starszy redaktor techniczny w Würth Elektronik eiSos, analizuje nowy projektant filtrów EMI, który może być używany do projektowania filtrów EMC dla przewodzonych sygnałów zakłócających obserwowanych w pomiarze w trybie różnicowym.

  Pojawienie się usług internetowych opartych na chmurze zapoczątkowało silny wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową, a co za tym idzie - na wysoce wydajne i kompaktowe zasilacze serwerowe. W artykule przeanalizowano, jak spełnić wymagania konstrukcyjne zasilaczy wykorzystujących zarówno klucze krzemowe, jak i z materiałów o szerokiej przerwie energetycznej (WBG) - SiC oraz GaN.

  Głównymi tematami targów PowerUP były cechy produkcyjne i projektowe WBG. W najnowszym numerze PEN podsumowano kluczowe aspekty technologii wytwarzania SiC i przedstawiono procesy niezgodne z CMOS, które zostały uproszczone, aby umożliwić masową produkcję urządzeń SiC w konwencjonalnych, dojrzałych fabrykach dotychczasowo pracujących z krzemem. GaN stał się obecnie de facto materiałem w półprzewodnikach trzeciej generacji, jednak wytwarzanie podłóż GaN o wymaganej jakości i pożądanej odporności termicznej to wyzwania, z którymi fabryki wciąż próbują zwyciężyć.

  Ponadto na rynku obecnie mamy do czynienia z potencjalnie poważniejszym problemem: zmianą klimatu. W miarę, jak świat zmierza w kierunku zrównoważonej, bardziej ekologicznej przyszłości, wiele krajów ogranicza wytwarzanie energii z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Obszary przemysłu, takie jak energetyka, elektromobilność i przemysł są ważne dla sukcesu środowiskowego. Zakłócenia w różnych obszarach muszą być kontrolowane, aby zmniejszyć i zarządzać problemem emisji.

  Wszystkie rozmowy ze wspomnianych targów są dostępne na żądanie przez platformę PowerUP pod adresem www.powerup-expo.com.

  Opisywany eBook dostępny jest pod linkiem: https://www.powerelectronicsnews.com/powerup-the-next-step-in-the-evolution-of-power-electronics/?utm_source=email&utm_campaign=link&utm_medium=PENEBOOK-20220726.

  Polecane artykuły

  Uwagi projektowe dotyczące zestawu urządzeń zasilających wysokiego napięcia

  Zastosowania energii odnawialnej, a także wszelkiego rodzaju technologie energooszczędne wymagają niezawodnych, kompaktowych i wydajnych cieplnie urządzeń zasilających. Do napędzania innowacji w turbinach wiatrowych, inteligentnych sieciach, systemach energii słonecznej, fotowoltaice słonecznej i pojazdach z napędem elektrycznym wymagane są urządzenia o dużej gęstości mocy, wysokiej częstotliwości przełączania i zdolności do pracy w ekstremalnych temperaturach i napięciach.

  Zrównoważona energia dla lepszej przyszłości

  Zastanówcie się, z iloma katastrofami spowodowanymi przez człowieka musieliśmy sobie radzić w ciągu ostatnich 50 lat — jedną z nich jest Czarnobyl. Teraz mamy do czynienia z potencjalnie poważniejszym problemem: zmianą klimatu. Tempo, w jakim zachodzą zmiany klimatyczne, czyni je bardziej niebezpiecznymi i przebiegłymi niż jakakolwiek wcześniejsza katastrofa. W tym artykule skupiono się na wpływie zmian w energoelektronice na zahamowanie procesu zmian klimatycznych dzięki ewolucji sektora energetycznego.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11189 posts with rating 9469, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • e-mierniki