Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Fonica WG-550 adapter/gramofon - ustawianie prędkości

xpatryk080 05 Aug 2022 22:05 198 4
 • #1
  xpatryk080
  Level 3  
  Witam
  Mój grat coraz bardziej mnie zaskakuje. Problem wygląda następująco. Jeśli ustawie gramofon na pozycję 0 maksymalnie na prawo, kręci się bardzo wolno zamiast zatrzymać się. Jeśli ustawię na cokolwiek powyżej 0 na przykład 33 lub 45, talerz kręci się za wolno. Jeśli ustawię na pozycji 0 maksymalnie z lewej strony, talerz kręci się bardzo szybko. Załączam zdjęcia mechanizmu zmiany obrotów. Proszę o wyrozumiałość i pomoc.
 • #2
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Kwestia ustawienia koła pośredniczacego w stosunku do ,,choinki" na osi silnika. Sprawdź luzy na osi tego koła i dzwigni go podnoszącej. Każdej prędkości obrotowej, jest ich cztery, przyporządkowana jest jedna sekcja choinki. Wyreguluj też naciąg sprężyny dźwigni tego koła.
 • #3
  Preskaler
  Level 39  
  To jest najprostszy napęd jaki może być w gramofonie. Nie ma tutaj zbyt wielu elementów bo tylko (jak kolega @krzysztofkamienski wyżej napisał) choinka - różne średnice osi napędowej a w zasadzie nakładce mosiężnej na oś. Do jednej ze średnic tej "choinki"dociskane jest gumowe kółko pośrednie. Zmieniając wysokość tego kółka (dźwignią zmiany obrotów) zasprzęgflamy go z inną średnicą "choinki" i przez to uzyskujemy inne obroty tego kółka, które winnym miejscu zasprzęglone jest z talerzem gramofonu. Aby wszystko działało prawidłowo - trzeba oczyścić i odtłuścić wszystkie powierzchnie biorące udział w przenoszeniu napędu. Można to zrobić (guma) - detergent z ciepłą wodą a metal spirytusem (etanol lub IPA - izopropylen). Nie musze chyba dodawać, że rozpuszczalniki muszą być czyste o wysokim stężeniu. Nie należy zapominać o wewnętrznej stronie talerza. Poza tym, jak kolega wspominał trzeba zaobserwować i poodginać cięgła mechanizmu, tak aby dokładnie trafiały w wyznaczone miejsca "choinki". Bywa, że guma talerzyka pośredniego jest stwardniała. Najlepiej było by ja wymienić na nową ale ta jest praktycznie nie do zdobycia. Można spróbować jej zewnętrzną warstwę zeszlifować i bardzo drobnym papierem ściernym wygładzić. Może warstwa stwardnienia nie będzie zbyt gruba i uda się dotrzeć do miększej struktury? O naciągu też wspominał kolega wyżej. Ogólnie rzecz ujmując, trzeba myśleć i rozumieć jak działa ten mechanizm i co ew. w nim szwankuje?
 • #4
  xpatryk080
  Level 3  
  @preskaler jak wyregulować naciąg ten sprężyny?
 • #5
  Preskaler
  Level 39  
  Po tylu latach jest ona zapewne lekko rozciągnięta. Trzeba ją zaczepić o 2 - 3 skracając. Robi się to "na oko" bo dynametru zapewne nikt w domu nie ma a poza tym, nie mamy instrukcji obsługi, która by to podawała. Sprężyna nie jest newralgicznym elementem tego napędu, więc nie ma się co zbytnio nią przejmować.