Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Raspberry Pi Pico jako analizator logiczny

ghost666 07 Aug 2022 12:52 2649 1
Altium Designer Computer Controls
 • Raspberry Pi Pico jako analizator logiczny
  Płytki z mikrokontrolerami, takie jak np. BluePill, kosztujące 1,5 dolara, były od lat wykorzystywane jako tanie analizatory logiczne, w szczególności z otwartym oprogramowaniem Sigrok. Nie powinno więc dziwić, że Raspberry Pi Pico, którego wycenia się na 4 dolary, można również w dany sposób używać. Jeden z programistów, zainteresowanych tematem, stwierdził, że układ ten może osiągnąć nawet 100 Msps, dzięki zastosowaniu PIO z Raspberry Pi RP2040.

  W marcu tego roku donoszono o porcie oprogramowania Sigrok dla tej platformy, ale wątek ten nie przyciągnął aż takiej uwagi, gdyż nie wykorzystywał pełni możliwości tego sprzętu. Teraz Agustín Gimenez Bernad zaprezentował swój system, który opiera się m.in. na aplikacji napisanej w .Net dla Windowsów i RPi Pico z dedykowanym oprogramowaniem, aby osiągnąć zapowiadane 100 Msps.

  Program LogicAnalyzer Bernada (znanego również jako: „gusmanb”) oferuje do 24 kanałów cyfrowych, próbkowanie przed i po wyzwalaniu, wyzwalanie za pomocą zbocza lub dopasowaniem do wzorca do 16 bitów. Może współpracować z samym sprzętem Raspberry Pi Pico, gdzie wystarczy zewrzeć ze sobą linie GPIO0 i GPIO1, wgrać oprogramowanie układowe UF2 i to wszystko. W ten sposób jednakże ograniczamy się do sygnałów 3,3 V. Dlatego też Bernad zaprojektował szybką płytkę zmiany poziomów opartą na TXU0104 dla 5 V I/O. Projekt powstał w KiCAD-zie i jest ogólnie dostępny.

  Raspberry Pi Pico jako analizator logiczny


  Program jest stworzony tylko w .Net dla Windows, jednak przy wystarczająco dużym zainteresowaniu zostanie również opracowana wersja .Net MAUI działająca w systemach Windows, macOS i Linux. LogicAnalyzer umożliwia wyróżnianie zakresów próbkowania, nazywanie kanałów, wizualizację przechwyconych danych i ich eksportowanie przy jednoczesnym zachowaniu ustawień oraz zakresów, a także implementuje analizatory protokołów, czy łatwy w użyciu system obejmujący własne.

  Obecnie przygotowywany jest analizator protokołu SPI, acz te odnoszące się do I²C, RS-232 i magistrali systemowej (16 bitów adresu i 8 bitów danych) są aktualnie opracowywane, a programiści znający C# mogą dodać swój protokół. W pakiecie znajduje się wszystko, co jest potrzebne, aby rozpocząć pracę z tym software’em (oprogramowanie sprzętowe i pliki projektowe dla płyty LevelShifter oraz program dla komputera PC).

  Raspberry Pi Pico jako analizator logiczny


  Agustín wyjaśnia również, dlaczego nie poszedł tropem Sigroka:

  Quote:
  Czytałem kilka komentarzy o tym, po co tworzyć własną aplikację, a nie użyć Sigroka, jako że w danym ujęciu zostałoby to opracowane szybciej. Przede wszystkim cały projekt wraz z oprogramowaniem, PCB i klientem Windows zaowocował w tydzień, aplikacje dla Windows buduję od ponad 20 lat i mniej czasu zajmuje mi przygotowanie systemu renderowania, wtyczek i tak dalej niż wdrożenie sterownika innej firmy…


  Przybliża również, że miał problemy ze stabilnością tanich analizatorów logicznych w Sigrok/PulseView. Jednak w każdym razie nadal można używać Raspberry Pi Pico z Sigrokiem, który funkcjonuje na większej liczbie systemów operacyjnych, dzięki wspomnianemu we wstępie sterownikowi „sigrok-pico”. Trwają również prace nad połączeniem go z głównym projektem Sigrok czy PulseView, ale sprawy toczą się powoli, zwłaszcza że ​​Uwe Hermann — twórca i główny opiekun tego konceptu — nie jest od jakiegoś czasu aktywny, a działania na rzecz całości przejął ktoś inny.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/07/12/using-raspberry-pi-pico-as-a-logic-analyzer/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11288 posts with rating 9547, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  zdziwiony
  Level 24  
  Super artykuł. Jak będę miał chwilę to się pobawię tym. Nie wiesz czy to oprogramowanie pozwala na dekodowanie jakiś chociaż podstawowych protokołów?
  Edit.
  Tak się wznieciłem, że nie doczytałem do końca. Dzięki.