Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] instalacja solarna nie pracuje, pompa nagrzewa się do wysokich temperatur

lalek63 09 Aug 2022 14:21 360 13
    lalek63
    Level 5  
    witam, proszę o pomoc, w zimie miałem awarie śrubunku nad zbiornikiem ciepłej wody i hydraulik zmieniający zbiornik przeponowy uszkodził mi instalacje solarna, wyciekł cały glikol. Do dziś w wyniku napraw nie wszystko działa poprawnie.
    Instalacje napełniłem parę razy, dołożono mi zaworki, żeby mógł przepompować całość. Instalacja jest drożna ale pompa nagrzewa się do wysokiej temperatury, nie wiem jak ustawić ten zaworek pod pompa na klucz impulsowy, nie wiem jak ustawić programator w linijce "wpływ optymalizacji dla cwu". Osoby które robiły instalację odeszły a wzywani okoliczni hydraulicy nie potrafili pomóc. Za każda pomoc będę wdzięczny.
    instalacja solarna nie pracuje, pompa nagrzewa się do wysokich temperatur

instalacja solarna nie pracuje, pompa nagrzewa się do wysokich temperatur instalacja solarna nie pracuje, pompa nagrzewa się do wysokich temperatur instalacja solarna nie pracuje, pompa nagrzewa się do wysokich temperatur
    Lisek64
    Level 28  
    lalek63 wrote:
    ale pompa nagrzewa się do wysokiej temperatury

A jaką ma mieć , skoro na termometrach masz 60 stopni ? Pompa pracuje , co widać po wskazaniach rotametru
    lalek63
    Level 5  
    ten rotametr się nie zmienia, pompa rano miała 43 stopnie , na powrocie było 20, zacząłem kręcić imbusem w tym zaworze i ruszyło. ale od 11 lat nikt nic tam nie kręcił i działało , interesuje mnie w jakim ustawieniu ten zawór ma być dokręcony na maksa, odkręcony, rotametr się w ogóle nie zmienia, nawet ja spuściłem glikol, był tak samo.
    Lisek64
    Level 28  
    Kręcąc tym imbusem ustala się prędkość przepływu, więc skoro nic się nie zmienia na rotametrze to być może się "zawiesił" i pokazuje tylko max przepływ (prawie) . By sprawdzić czy działa pompa pracuje (bez rozkręcania śrubunków) , odkręć mosiężną zaślepkę na pompie i sprawdz czy wirnik się obraca kiedy pompa jest wysterowana . Poza tym myślisz , że jak 11 lat działało to nic nie mogło "zarosnąć" osadem i będzie działać wiecznie ? ;-)
    lalek63
    Level 5  
    no, ok rozumiem , nie wiem co to za śrubunek z tym rotametrem i zaworem na imbus, jaki ma cel, obecne intalacje maja inne rozwiązania, odkręciłem imbusem na maksa, przepływ jest, a ta wysoka temperaturą to podkreslam, chodziło o sytuację z rana, układ nad pompa i pod pompa chłodny a pompa ponad 40 stopni, widocznie pracowała sama dla siebie, po odkręceniu imbusa wydaje sie byc dobrze ale stało się to w 1 dzień nagle. Ten zawór z imbusem jakiś ma cel. A z programatorem kto podpowie jak tam się ustawia?
    Lisek64
    Level 28  
    lalek63 wrote:
    Ten zawór z imbusem jakiś ma cel.

Ma . Jest to zawór równoważący umożliwia regulowanie natężenie przepływu czynnika . W skrócie chodzi o to , że instalacja solarna narażona jest na duże różnice ciśnienia , spowodowane szerokim zakresem panujących w układzie temperatur. Programator musisz sobie ustawić doświadczalnie by w coraz chłodniejsze wieczory i noce , pracująca pompa obiegowa nie wychładzała przez kolektor zasobnika c.w.u . Odkręcony na max zawór , w bardzo ciepłe dni może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia w instalacji i zadziałanie zabezpieczenia , które spowoduje wyrzut czynnika a niejako "przy okazji" z uwagi na wysokie ciśnienie w instalacji , pompa albo się zatrzyma lub będzie "mieliła" bez robienia obiegu czyli nie będzie odbierała ciepła z kolektora i przekazywała do zasobnika , stąd też może wynikać jej wysoka temperatura
    lalek63
    Level 5  
    czyli ten zawór na imbus powinienem regulować do wskazań rotametru? Jeżeli go zakręcę na maska to przerywam drożność instalacji czy ma on położenie takie, że zawsze jest jakiś przepływ?
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 28  
    Jak widać na skali rotametru , min przepływ to 0.5 l/mint
    lalek63
    Level 5  
    ok, takich informacji potrzebowałem, szkoda tylko, brakuje mi tylko co dokładnie oznacza na programatorze "wpływ optymalizacji dla cwu: , możliwość ustawienia jest od o do 20 K ( te K to tez nie wiem co znaczy). i Może jeszcze 1 pytanie, czy do instalacji solarnej stosuje sie jakieś filtry na obiegu glikolu?
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 28  
    Dobrze by było gdyby takowy był , zresztą jak w każdej instalacji . Nie znam tego sterownika , więc Ci nie pomogę . Powinno być coś wyjaśnione w instrukcji obsługi zapewne
    lalek63
    Level 5  
    ok, nie ma w instrukcji, moze jak bedzie jakis instalator junkersa w poblizu, to zapytam
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 28  
    Ciekawe , bo ja znalazłem ;-)

Optymalizacja solarna
    Aby wykorzystać jak najwięcej energii słonecznej
    zaleca się zredukowanie temperatur zadanych
    wymaganych dla kotła. W tym regulatorze
    redukcję taką można przeprowadzić
    automatycznie za pomocą opcji wpływ
    optymalizacji dla c.w.u. oraz wpływ
    optymalizacji obiegu grzewczego.
    Dalsze informacje dla instalatora
    Æ rozdział 8.5.3 na stronie 53.
    • wpływ optymalizacji dla c.w.u.: maksymalna
    redukcja temperatury zadanej c.w.u. przez
    wpływ energii słonecznej.
    Przykład:
    – Temperatura zadana c.w.u. = 60 °C
    – wpływ optymalizacji dla c.w.u. = 15 K
    – Temperatura zadana c.w.u. dla kotła
    = 60 °C – 15 K
    – Gdy dostępna jest energia słoneczna w
    odpowiedniej ilości, następuje ustawienie
    maksymalnej redukcji i kocioł podgrzewa
    wodę do temperatury 45 °C a pozostałe 15
    K uzyskuje się przez podgrzanie przez
    energię słoneczną.
    lalek63
    Level 5  
    ok, dzięki wielkie, ja od maja do początku października w ogóle mam wyłączone grzanie wody, mam zbiornik 300l, jak jest słoneczny dzień to 1,5 h i zbiornik ma 70 stopni i zanim zbije do 40 to min 3 dni mija, jeśli nie trafi się słoneczny dzień i to załączam piec, ok to rozumiem po co to jest, myślałem , ze związane jest to z załączaniem się pompy w korelacji z temperaturą w solarach, chciałem tak ustawić, ze jak mam wodę np. w zbiorniku już 80stopni to żeby pompa od solarów się nie załączała ale to się nie ustawia widocznie. dzięki za info, ostania rzeczą jaka zrobię to musze zainstalować sobie filtr na obiegu z łatwa możliwością oczyszczania go.
    lalek63
    Level 5  
    tak jak w odpowiedziach