Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łuparka hydrauliczna spalinowa

dharma123 10 Aug 2022 16:31 2721 9
  • Witam, chciałbym przedstawić moją łuparkę hydrauliczną. Siła nacisku około 6.5T. Siłownik 80/45/500. Silnik chińskie 7KM z reduktorem obrotów. Pompa NSZ10 (początkowo była NSZ16 ale ta sprawuje się lepiej). Ciśnienie ustawione na zaworze to 130bar. Całość przepracowała już 28.8h (założyłem licznik na silniku) bez jakichś większych awarii poza lecącym króćcem butli ( nowa oryginalna butla od CO) i dospawaniem zastrzałów stopy dociskowej (trochę ją wygieło podczas prób). Rozdzielacz ma jedną sekcję na sprężynie a główną z zatrzaskiem ( uprzedzając uwagi wybrany taki specjalnie bo w przyszłości planuję modernizację na automatyczny powrót siłownika).

Łuparka hydrauliczna spalinowa Łuparka hydrauliczna spalinowa Łuparka hydrauliczna spalinowa Łuparka hydrauliczna spalinowa

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dharma123
    Level 14  
    Has specialization in: modelarstwo rolnicze
    dharma123 wrote 182 posts with rating 51, helped 5 times. Been with us since 2010 year.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Troszkę skąpy opis jak na tak poważną konstrukcję, Przydałyby się też zdjęcia całości zrobione w taki sposób aby pokazać skalę wielkości.
    Jarzabek666
    Level 37  
    Taki ślizg/prowadnice się smaruje woskiem, serio mówię. Suchy smar nie przywierający pyłu, kurzu itd. Renomowane firmy stosują środek konserwujący na bazie wosku waxoyl. A od biedy wystarczy to co mamy pod ręką nawet gromnice :D..
    dharma123
    Level 14  
    ArturAVS wrote:
    Troszkę skąpy opis jak na tak poważną konstrukcję, Przydałyby się też zdjęcia całości zrobione w taki sposób aby pokazać skalę wielkości.

Co do opisu to na temat każdego projektu można by napisać esej. Jeśli będą jakieś pytania to chętnie odpowiem. Zdjęcia dla porównania wielkości ze zwykłą przyczepką o skrzyni 114x202cm. Dodam tylko że łuparka ma po zewnętrznej kół 127cm i dość fajnie się prowadzi za samochodem.

Jarzabek666 wrote:
    Taki ślizg/prowadnice się smaruje woskiem, serio mówię. Suchy smar nie przywierający pyłu, kurzu itd. Renomowane firmy stosują środek konserwujący na bazie wosku waxoyl. A od biedy wystarczy to co mamy pod ręką nawet gromnice :D..

Łuparka ma niespełna 30h pracy. Jako że nie ma funkcji zarobkowej to pracowała średnio 2-3h dziennie. Jak narazie do smarowania używam zwykłego tawotu przed pracą jak i po pracy żeby łoże nie rdzewiało. Oglądałem różne konstrukcje. Jedni używają podkładki teflonowej, inni mosiężnej ja obecnie mam zwykły płaskownik stalowy.
    Łuparka hydrauliczna spalinowa Łuparka hydrauliczna spalinowa Łuparka hydrauliczna spalinowa
    rosomak19
    Level 22  
    Przydał by się jakiś filmik z działania . Ostatnio gdzieś na YT oglądałem łuparkę hydrauliczną i podobała mi się szybkość działania.
    CMS
    Administrator of HydePark
    dharma123 wrote:
    używam zwykłego tawotu

Nie ma czegoś takiego jak Tawot, Tabot, Tobot itp.
    Ten smar nazywa się TOWOT !!!
    wnoto
    Level 34  
    Mam pytania:
    1. Jak dzial to boczne podtrzymywanie kłody ? Jest regulowane ?
    2. Rozumiem że transport maszyny na haku za autem jest .... nieuregulowane prawnie ?
    dharma123
    Level 14  
    Boczne zastawki są raczej do większych plastrów żeby trochę przytrzymały podczas łupania. I tak i tak przytrzymuje się ręką. Co do jazdy to przejechała już ponad 40km. Prowadziłem ją o 6 rano żeby zminimalizować ryzyko zatrzymania. Mam do niej wtedy założone światła na magnes.

Krótki film w celu pokazania prędkości działania siłownika.

John5MM
    Level 19  
    Kolego podaj więcej danych, i zrób filmik jak działa na naprawdę solidnym i sękatym drzewie, zobacz poniżej (zrobiłem temat, chociaż nie wiem czy to nie jest zły dział bo nikt nie odpowiada w moim temacie), ale ta łuparka naprawdę solidne seki w korzeniach miażdży.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3918035.html#20180408
    dharma123
    Level 14  
    Nie wiem jakie więcej dane mógł bym podać. Co do sękatych pieńków to radzi sobie tak średnio. Jeśli trafi na niego podczas łupania to potrafi go przeciąć bez problemu. Jeśli jest od czoła łupania to poprostu staje tłok, ciśnienie rośnie i idzie w przelew. Niestety wąskim gardłem mojej konstrukcji jest chiński motor spalinowy. Już podjąłem decyzję że jak ten padnie to zastosuję kolejny również spalinowy tylko troszkę mocniejszy i bez przekładni. Do tego ściągnę z USA oryginalną pompę dwusekcyjną, taką jaką oni stosują w profesionalnych łuparkach. Wracając do mocno sękatych pieńków to mam łuparkę świdrową, którą również sam zrobiłem i współpracuje z naszym C330.