Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SkyWater wybuduje fabrykę układów o wartości 1,8 miliarda dolarów w Indianie

ghost666 12 Aug 2022 08:44 387 0
 • SkyWater wybuduje fabrykę układów o wartości 1,8 miliarda dolarów w Indianie
  Drugi od lewej: CEO SkyWater, Thomas
  Sonderman, pozuje z administratorami
  rządowymi Uniwersytetu Purdue
  i stanu Indiana.
  Firma SkyWater Technology, amerykański producent półprzewodników, który jest zaufanym dostawcą chipów m.in. dla amerykańskiego Departamentu Obrony (DOD), ma zamiar zbudować w stanie Indiana w USA nowy zakład badawczo-rozwojowy i produkcyjny o wartości około 1,8 miliarda dolarów. Fabryka, która miałaby znajdować się na kampusie Purdue University w mieście West Lafayette, jest planowana jako partnerstwo publiczno-prywatne, które będzie liczyć na część z 52 miliardów dolarów z proponowanej ustawy CHIPS, którą administracja prezydenta Bidena chce wspierać rodzimy przemysł półprzewodnikowy. Projekt jest wspólną inwestycją SkyWater, uniwersytetu w Purdue i rządu stanu Indiana, którzy pracują razem nad uzyskaniem federalnych dopłat, określonych w ustawie CHIPS, obecnie przechodzącej przez Kongres.

  „Wysiłki mające na celu wzmocnienie naszych zakładów produkcji układów scalonych będą polegać na finansowaniu z ustawy CHIPS” — powiedział Thomas Sonderman, dyrektor generalny SkyWater w przygotowanym oświadczeniu. „Inwestycja federalna umożliwi SkyWater szybsze rozszerzenie wysiłków w celu zaspokojenia potrzeby strategicznego przywrócenia produkcji półprzewodników”.

  Planowany projekt jest najnowszym sygnałem, że wzmiankowana ustawa pomaga przyciągnąć nowe inwestycje, które obiecują odbudowę amerykańskiego przemysłu półprzewodników i zmniejszenie zależności od importowanych chipów. GlobalWafers, jeden z trzech największych na świecie producentów płytek krzemowych, poinformował w zeszłym miesiącu, że planuje zbudować nowy zakład produkcyjny dla 300-milimetrowych substratów krzemowych w Sherman w Teksasie. To pierwsza taka inwestycja w USA od ponad 20 lat.  Nowy obiekt SkyWater zapewni bezpieczeństwo własności intelektualnej i będzie wspierać bardziej odporny i kompleksowy łańcuch dostaw, zapewniając korzyści dla rządu USA i klientów komercyjnych. DOD zatwierdził ten plan. „Inwestycja SkyWater w nowy, najnowocześniejszy zakład produkcyjny półprzewodników w Purdue's Discovery Park District stanowi duży krok naprzód i podkreśla znaczenie partnerstw publiczno-prywatnych we wspieraniu silnego i dobrze prosperującego krajowego przemysłu mikroelektronicznego” — powiedział Devanand Shenoy, główny dyrektor ds. mikroelektroniki w Biurze Podsekretarza Obrony ds. Badań i Inżynierii w Departamencie Obrony.

  SkyWater informuje, że dodatkowo skorzysta na bliskiej współpracy z Purdue i jego licznymi talentami. Purdue rozwija to, co nazywa pierwszym: „kompleksowym” programem studiów w USA w dziedzinie inżynierii półprzewodników. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie 13 nowych fabryk, a kraj będzie potrzebował nawet do 50 000 nowych inżynierów półprzewodników – ponad dwukrotnie więcej niż obecnie kształcą amerykańskie uniwersytety.

  Purdue współpracuje z DOD nad projektami takimi jak opracowywanie chipów utwardzanych i zabezpieczonych przed promieniowaniem, a także zaawansowanych obudów układów scalonych. SkyWater wytwarza chipy w technologii 90 nm w dwóch fabrykach w USA. Przedsiębiorstwo powstało w 2017 roku, kiedy firma typu private equity Oxbow Industries przejęła Cypress Foundry Solutions, spółkę zależną kalifornijskiego Cypress Semiconductor, która skupiała się na produkcji urządzeń półprzewodnikowych. Na początku ubiegłego roku SkyWater nabyło drugą fabrykę chipów w Osceola na Florydzie, zmieniając przeznaczenie ośrodka badawczego University of Central Florida.

  Ustawa CHIPS jest bliska zatwierdzenia, teraz gdy Senat zagłosował za okrojonym pakietem środków dotacyjnych, który jest bardziej skoncentrowany na odbudowie amerykańskiego przemysłu półprzewodników. 19 lipca amerykański Senat przegłosował (64–34 głosy) dokument, demonstrując ponadpartyjne poparcie dla ustawy mającej na celu zwiększenie konkurencyjności między USA i Chinami w dziedzinie półprzewodników.

  Źródło: https://www.eetimes.com/skywater-to-build-1-8-billion-fab-in-indiana/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11283 posts with rating 9543, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.