Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Purdue uruchamia bogaty wachlarz kierunków półprzewodnikowych

ghost666 13 Aug 2022 09:29 489 0
 • Purdue uruchamia bogaty wachlarz kierunków półprzewodnikowych
  Mark Lundstrom
  Purdue University rozwija coś, co nazywa pierwszym: „kompleksowym” programem studiów w USA w dziedzinie inżynierii półprzewodników. Ma to związek z faktem, że obecnie Ameryka dąży do odbudowy swojego przemysłu produkcji chipów elektronicznych. „W celu zaspokojenia rosnących wymagań, które obserwujemy w związku z budową prawdopodobnie 13 nowych fabryk urządzeń półprzewodnikowych w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych pięciu lat, widzimy zapotrzebowanie na około 50 000 nowych inżynierów wykształconych w tym zakresie” — mówi Mark Lundstrom (na zdjęciu po lewej), profesor elektryki i inżynierii komputerowej na Purdue University. „To ponad dwukrotnie więcej niż liczba inżynierów półprzewodników, których obecnie są w stanie dostarczyć amerykańskie uniwersytety”.

  Intel, Samsung i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. przodują w branży chipów, inwestując dziesiątki miliardów dolarów w projekty fabryk na całym świecie w oczekiwaniu na rosnący popyt na te elementy. Oznacza to, że inżynierów półprzewodników będzie brakować nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych częściach świata. Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku jest jedną z niewielu amerykańskich instytucji akademickich, które oferują program studiów dotyczący półprzewodników, jak zauważa Lundstrom. Purdue, jedna z największych szkół inżynierskich w USA, ma się wyróżniać na tym tle: „kompleksowością i skalą”, jak twierdzi profesor.

  Prezesi firm półprzewodnikowych poparli inicjatywę Purdue, której doradza rada kierownictwa wyższego szczebla. Niektórzy z zarządzających przedsiębiorstwami półprzewodnikowymi rozpoczęli nawet cotygodniowe dyskusje z Lundstromem i innymi edukatorami na temat tego, jak Purdue wdroży program. Producenci chipów szukają nowych rekrutów z rozległą wiedzą domenową. „Kiedy rozmawiam z firmami, potrzebują oni szerokiego wachlarza talentów — od inżynierów elektryków, komputerowych, inżynierów mechaników po przemysłowych, materiałowych oraz inżynierów chemików” — powiedział. Strategią Purdue jest zaangażowanie studentów z różnych wydziałów inżynierskich w dziedzinie mikroelektroniki i zachęcenie ich do rozważenia kariery w branży produkcji układów scalonych.  Semiconductor Degrees Program (SDP), zestaw stopni i referencji w Purdue, będzie szkolić słuchaczy studiów magisterskich i licencjackich. Purdue's College of Engineering wspiera SDP, zapewniając finansowanie zalążkowe na trzy sposoby: letnie kursy przygotowujące do współpracy i staże w firmach półprzewodnikowych; projekty półprzewodnikowe umożliwiające studentom studiów licencjackich i magisterskich wytwarzanie własnych projektów chipów w fabrykach oraz stypendia nowego interdyscyplinarnego kierunku magisterskiego.

  Doświadczenie licencjackie rozpocznie się od pierwszego kursu wprowadzającego, który oferuje staże lub kooperacje obiecującym słuchaczom, prowadząc do skupienia się na tematyce półprzewodników, jako opcji. Absolwenci będą mieli opartą na projekcie możliwość uzyskania tytułu magistra lub certyfikatu na poziomie magisterskim, które przygotują ich do pracy po ukończeniu nauki. Studenci będą projektować, wytwarzać i testować własne chipy dzięki innowacyjnej współpracy z branżą wytwarzania urządzeń półprzewodnikowych.

  Kursy będą dotyczyć zagadnień związanych z łańcuchem dostaw w inżynierii chemicznej, mechanicznej w zakresie opracowywania narzędzi, a także materiałowej i przemysłowej, zarządzania ciepłem, obudów układów scalonych, czy logistyki i optymalizacji produkcji. Absolwenci będą mogli dostosować swoje studia, aby skupić się na wyspecjalizowanych poddziedzinach, takich jak projektowanie SoC, integracja heterogeniczna i nowe urządzenia.

  Uniwersytet w Purdue posiada najnowocześniejsze sprzęty do wytwarzania chipów w placówkach oraz środki, takie jak Birck Nanotechnology Center czy nanoHUB, będący jednym z dzieł Lundstroma. nanoHUB to internetowe źródło nanoelektroniki zapewniające dostęp online do zaawansowanych symulacji urządzeń elektronicznych oraz otwartych zasobów edukacyjnych. Z ponad 50 wykładowcami specjalizującymi się w technologii półprzewodników, Purdue ma na celu prowadzenie badań i partnerstw przemysłowych. Uniwersytet współpracuje z programem SCALE (Scalable Asymmetric Lifecycle Engagement) Departamentu Obrony USA, American Semiconductor Academy i innymi konsorcjami pracowników, których dotyczą nowe amerykańskie rozporządzenia, w ramach promującej ten sektor ustawy CHIPS.

  Źródło: https://www.eetimes.com/purdue-starts-comprehensive-semiconductor-degree-programs-in-u-s/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11280 posts with rating 9527, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.