Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty pomiar prądu w układzie panele - ładowarka solarna

tom_0007 13 Aug 2022 20:26 240 11
    tom_0007
    Level 7  
    Witam,
    Do tej pory na układy elektroniczne patrzyłem się jako na zasilane z jakiegoś zasilacza i sprawa była prosta masa zasilacza była podłączana do masy dołączanego układu elektronicznego i już.

Mam tzw string paneli fotowoltaicznych generujący bez obciążenia napięcie około 100V. Mam układ z bocznikiem i wzmacniaczem oparacyjnym LM358N. Sam układ pomiaru prądu (klasyczny z bocznikiem) działa bez zastrzeżeń z zasilaczem. Jak to podłączyć do paneli fotowoltaicznych co z masą ? Źródłem napięcia i masy może być albo panel fotowoltaiczny albo akumulator (12V / 24V) który jest ładowany przez omówiony string paneli fotowoltaicznych. Chcę mierzyć ten prąd który płynie w obwodzie paneli.
    Doprecyzuje - co ma być masą dla wzmacniacza LM358. I jeszcze jedno - układ nie może wymagać zasilania z zewnątrz. Czyli panele + ładowarka + akumulator.
    Dziękuję za odpowiedzi.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    tom_0007 wrote:
    Czyli panele + ładowarka + akumulator.

A dokładnie jaka "ładowarka"? Proste i tanie regulatory wykorzystują tranzystory N-Mosfet w liniach ujemnych a wspólnym jest plus. Do separacji zasilania od obwodu pomiarowego można użyć miniaturowej przetwornicy z separacją galwaniczną.
    MichałS
    Level 30  
    LM358 może mierzyć na poziomie masy, więc najprościej będzie wtrącić rezystor pomiarowy na masie aku. Wtedy najniższy potencjał będzie mieć minus panela i zasilanie LM358. Od plusa potrzebny będzie stab. wysokonapięciowy bo 100V to za dużo dla LM. Może być przetworniczka ze względu na straty mocy przy stab liniowym.
    margas4542
    Level 16  
    Bardzo prosto ..... Prosty pomiar prądu w układzie panele - ładowarka solarna Prosty pomiar prądu w układzie panele - ładowarka solarna
    tom_0007
    Level 7  
    MichałS wrote:
    LM358 może mierzyć na poziomie masy, więc najprościej będzie wtrącić rezystor pomiarowy na masie aku. Wtedy najniższy potencjał będzie mieć minus panela i zasilanie LM358. Od plusa potrzebny będzie stab. wysokonapięciowy bo 100V to za dużo dla LM. Może być przetworniczka ze względu na straty mocy przy stab liniowym.

Chyba napisałem niejasno :)
    String PV podłączony jest klasycznie do ładowarki solarnej. Chcę mierzyć jaki prąd płynie w obwodzie paneli (jaki prąd pobiera z paneli ładowarka). A ponieważ chcę mieć możliwość przesłania wyniku pomiaru do dowolnego urządzenia stad potrzeba użycia np bocznika i wzmacniacza operacyjnego żeby sygnał dalej przekazać do mikrokontrolera etc.
    ArturAVS
    Już pytałem;
    ArturAVS wrote:
    A dokładnie jaka "ładowarka"?

Nie raczyłeś odpowiedzieć.
    tom_0007
    Level 7  
    ArturAVS wrote:
    Już pytałem;
    ArturAVS wrote:
    A dokładnie jaka "ładowarka"?

Nie raczyłeś odpowiedzieć.

Dziękuje za odzew :) Na razie kombinuję czy da się to zrobić w sposób uniwersalny czyli mierzę prąd w obwodzie paneli fotowoltaicznych a ładowarka mnie nie interesuje. Czy jednak tak się nie sa. Może alternatywa jest zamiast bocznika użyc jakiegoś odpowiednika ACS712 który wytrzyma napięcie kilkuset V ze stringu PV i prąd max 10A . Aczkolwiek bocznik + wzmacniacz jest dla mnie rozwiązaniem prostszym czyli lepszym.
    ArturAVS
    ACS712 występuje w wersji 30A, napięcie nie ma dla niego większego znaczenia gdyż korzysta z czujnika Halla dając pełną separację galwaniczną pomiędzy obwodem pomiarowym a wyjściem. Umożliwia pomiar w dwóch kierunkach.
    tom_0007 wrote:
    ładowarka mnie nie interesuje.

A właśnie powinna zainteresować skoro chcesz układ pomiarowy z jej wyjścia zasilać;
    ArturAVS wrote:
    Proste i tanie regulatory wykorzystują tranzystory N-Mosfet w liniach ujemnych a wspólnym jest plus.

Na to też nie doczekałem się odpowiedzi. Jak Ci coś sensownego doradzić skoro skąpisz informacji?
    tom_0007
    Level 7  
    ArturAVS wrote:
    ACS712 występuje w wersji 30A, napięcie nie ma dla niego większego znaczenia gdyż korzysta z czujnika Halla dając pełną separację galwaniczną pomiędzy obwodem pomiarowym a wyjściem. Umożliwia pomiar w dwóch kierunkach.
    tom_0007 wrote:
    ładowarka mnie nie interesuje.

A właśnie powinna zainteresować skoro chcesz układ pomiarowy z jej wyjścia zasilać;
    ArturAVS wrote:
    Proste i tanie regulatory wykorzystują tranzystory N-Mosfet w liniach ujemnych a wspólnym jest plus.

Na to też nie doczekałem się odpowiedzi. Jak Ci coś sensownego doradzić skoro skąpisz informacji?

Ładowarka np taka:
    https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sol-mppt-20a-bluetooth-regulator-solarny.html

Dodano po 6 [minuty]:

Tak czy owak nie uniknę tematu jak układ pomiarowy zasilić. I wzmacniacz operacyjny i czujniki prądu oparte na efekcie Halla wymagają zasilania +5V. Może "na chłopski rozum" potraktować ładowarkę jako urządzenie które ma masę i ma +5V (jeśli ma) :)
    ArturAVS
    Używam taki w wersji 30A, ma on wspólny -. Jest przecież aplikacja BT do niego. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3843358.html
    tom_0007
    Level 7  
    ArturAVS wrote:
    Używam taki w wersji 30A, ma on wspólny -. Jest przecież aplikacja BT do niego. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3843358.html

1. Kolega proponuje żeby przez coś tak małego przechodziło to wszystko co wygeneruje string paneli PV (w pełnym słoncu w lecie kilkaset V i prąd rzędu 5 - 10A)

2. Do czego podpiąć masę zasilania ACS712 / do czego podpiać +5V zasilania ACS712

Dzięki :)
    ArturAVS
    Jeśli będziesz używał ACS712 to masa jego zasilania powinna być minusem paneli, część pomiarową możesz dać gdzie chcesz (najwyżej programowo skorygujesz kierunek przepływu). Zasilanie (+5V) poprzez stabilizator liniowy bądź impulsowy z akumulatora. Tu należy pamiętać że minus akumulatora/ów będzie wspólny dla paneli, akumulatora/ów oraz układu pomiarowego. Ja to będę robił tak (fragment);

Prosty pomiar prądu w układzie panele - ładowarka solarna

Zasilanie zarówno z PV jak i akumulatorów czy zewnętrznego zasilacza, całością będzie zarządzał ESP32. Oprócz samego pomiaru również statystyki, komparatory oraz sterowanie innymi urządzeniami. Zapis statystyk na kartę SD. Chwilowo przerwa w pracach projektowych gdyż zająłem się dedykowanym falownikiem. Tu niestety muszę projekt płytki dopasować do fabrycznej obudowy na szynę DIN.