Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka AEG L98699FL - włącza sie tylko w nocy przy fotovoltaice

RJasin 13 Aug 2022 21:59 141 4
 • #1
  RJasin
  Level 11  
  Od czasu jak mam zainstalowane panele fotovoltaiczne pralka włącza się tylko w nocy, w czasie dnia zgłasza błąd E90. Instalacja fotovoltaiczna wykonana przez markową firmę, falownik firmy Fronius. Myślałem pierwotnie że przyczyną jest podwyższone napięcie w czasie dnia, podłączam pralkę przez stabilizator napięcia- bez efektu. Wyczyściłem wszystkie połaczenia sterownika sensorowego z pozostałymi połączeniami. Nadal uruchamia się tylko po zmroku. Czy zostaje tylko pranie nocne?
 • #2
  trojan 12
  Level 36  
  E90- za wysokie napięcie zasilające.
  Wepnij grzałkę do grzania cwu i będzie po kłopocie no chyba że masz sąsiadów z autotransformatorem do inwertera fotowoltaiki.
  Możesz jeszcze poszukać fazy o niższym napięciu.
  W prywatnych wiadomościach co to za markowa firma?
 • #3
  mrice
  Home appliances specialist
  trojan 12 wrote:
  E90- za wysokie napięcie zasilające.

  Rodzina błędów E9x (E90) jest powiazana z elektroniką, pod kątem nieprawidłowej pracy, błędów konfiguracyjnych, problemów komunikacyjnych.

  Zbyt wysokie napięcie zasilania (pow 270V) powinno byc zgłoszone błędem EB2/EH2.

  W praktyce, jeśli PV będzie robiło jaja w instalacji to pralka może nie chcieć współpracować. Niestety to trudne przypadki, zwłąszcza, ze może być tak, ze cuda będą się działy tylko w przypadku np spotkania danego modelu pralki z danym falownikiem. Miałem niedawno taki przypadek z pralką Miele. Najprawdopodobniej PV i to sąsiadów ubijało klientowi moduł w pralce. U mnie na warsztacie pralka hasała aż miło, klientka w domu nie zdążyła zrobić dwóch prań jak uszkadzało elektronikę. Co ciekawe, druga pralka działała już u niej prawidłowo.

  RJasin wrote:
  Instalacja fotovoltaiczna wykonana przez markową firmę,

  Nie ujmując nikomu, ale nawet najlepszym też zdarza się błąd popełnić, lub wpaść w maliny.
 • #4
  RJasin
  Level 11  
  Napięcie na wyjściu do pralki jak na zdjęciu.
  Pralka AEG L98699FL - włącza sie tylko w nocy przy fotovoltaice
  Kolega @Mr.Ice o tyle ma racje, że podpięta na tej samej fazie suszarka Electrolux sterowana tez panelem sensorowym pracuje bez zastrzeżeń obojętnie od podawanego napięcia. Być może ten typ tak ma :-).
 • #5
  mrice
  Home appliances specialist
  Napięcie to nie wszystko co znajdziemy w gniazdku.
  Jeśli problem pojawił się po instalacji PV i pralka każdorazowo działa kiedy instalacja nie produkuje, to raczej nie szukał bym wady w urządzeniu, choć jeśli masz możliwość, to weź pralką gdzie indziej i tam ją jeszcze przetestuj, fajnie było by też ściągnąć do domu inną pralkę na sprawdzenie stanu rzeczy.

  Oprócz przypadku wcześniej opidanego z miele miałem jeszcze jeden z zmywarką electroluxa, która podpięta do gniazdwa w kuchni klienta nie grzała wody (całą resztę wykonywała), a podpięta do innego gniazdka, działała z grzaniem. Przeprowadziłem kilkadziesiąt prób, wcześniej kilka razy biorąc ją na warsztat. Na jednym gniazdku nie chciała grzać i basta. Co tam się działo, nie wiem do dziś.