Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe

Liserius 14 Aug 2022 23:30 351 19
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Liserius
  Level 10  
  Witam, mam problem z wejściem antenowym w dekoderze horizon DMC7002KLG2 gdyż podczas małego remontu niefortunnie gniazdo zostało wyrwane (aż sam byłem zdziwiony, że wyrwane zostało tak łatwo..) Gniazdo udało mi się zamontować z powrotem i działało. Teraz niestety ten sam sposób nie działa. Gdy podłączam wtyk antenowy wraz z kablem dostaje komunikat, że nie ma podłączonego kabla antenowego. Nie mam również pojęcia czy powinienem podłączyć to w jakiejś kolejności czy jeszcze jakieś ustawienia wykonać. Aczkolwiek przy ostatniej naprawie załączyło się normalnie czyli ekran powitalny, chwila ładowania i działa. Dlatego prosiłbym bardzo o pomoc i w naprawie i w nauce.
  I oto są moje pytania
  1. Czy jest różnica między gniazdem Coax a gniazdem antenowym?
  2. Na pierwszym zdjęciu z tego co udało mi się wyszukać to jest to ferrytowy koralik, który tłumi szumy elektroniczne o wysokiej częstotliwości. Jego oznaczenie to "β09" chociaż również nic takiego w internecie nie mogłem znaleźć. Czy do tego mógłbym podłączyć wyjście anteny?
  3. Czy jest jakiś sposób, żeby zwykłym miernikiem znaleźć ewentualne uszkodzenie?
  4.Posiadam dwa gniazda rtv. Z jednego pokoju jest podłączone do dekodera a w drugim jest podłączone do modemu z internetem. Czy jest jakaś różnica między sygnałem, który idzie do modemu a do dekodera?
  5. Czy jest jakaś różnica sprawdzając dekoder na zwykłym TV a TV Smart?
  6. Czy jest to ważne co podłączam jako pierwsze podczas sprawdzenia dekodera? Bo podczas ostatniej naprawy, szczerze nie pamiętam czy miałem jakąś kolejność ale gdy podłączyłem dekoder i wyszedłem z pokoju to jak wróciłem zobaczyłem, że dekoder złapał sygnał.
  7. Czy jest dostępny jakiś schemat tego dekodera?

  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe


  Po wielu dniach i nocach spędzonych na szukaniu odpowiedzi i próbowaniu naprawy postanowiłem założyć temat. Bardzo proszę o pomoc :D
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Preskaler
  Level 39  
  Naprawa wszelkiej elektroniki wymaga wiedzy, dokładności i dobrej obserwacji. Naprawa takiego sprzętu jak dekoder (tuner, adapter UPC) przez totalnego amatora może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego zachęcam do skorzystania z pomocy odpowiedniego serwisu bo ten dekoder można utracić bez możliwości późniejszej naprawy. Nie wiem z resztą czy w ogóle przypadkowy serwis podejmie się takiej naprawy? Wiedza potrzebna do takiej naprawy nie jest możliwa do zdobycia przez internet i oprócz teorii wymaga także praktyki. Począwszy od znajomości lutowania obwodów drukowanych, na umiejętnościach manualnych kończąc. Na podstawie zadanych pytań stwierdzić można, że kol. @Liserius jest właśnie kompletnym amatorem w dziedzinie serwisu RTV. Moim zdaniem uszkodzenie polega na mikropęknięciu płytki drukowanej w obrębie wlutowanego gniazda antenowego. Niestety, zdjęcia tutaj zaprezentowane niczego nie wyjaśniają bo są mało czytelne z powodu zbyt dużego-bazaru kadru. Powinny to być zdjęcia "makro" obejmujące jedynie ten obszar gniazda antenowego i miejsca wlutowanie tegoż w płytkę.
  Odpowiadając na pytanie -
  1. Czy jest różnica między gniazdem Coax a gniazdem antenowym? - TAK, TO ZUPEŁNIE INNE GNIAZDA.
  2. Na pierwszym zdjęciu z tego co udało mi się wyszukać to jest to ferrytowy koralik, który tłumi szumy elektroniczne o wysokiej częstotliwości. Jego oznaczenie to "β09" chociaż również nic takiego w internecie nie mogłem znaleźć. Czy do tego mógłbym podłączyć wyjście anteny? - Z tej przyczyny, że nic nie widać na zdjęciach nie mogę odpowiedzialnie udzielić rady ale może to nie być "koralik, który tłumi szumy" (a raczej na pewno nim nie jest) lecz może to być transformator antenowy impedancji. To BARDZO ważny element i po dokładnym obejrzeniu powinny być widoczne 4 (?) wyprowadzenie cienkiego drutu. Nie można go pominąć w układzie.
  3. Czy jest jakiś sposób, żeby zwykłym miernikiem znaleźć ewentualne uszkodzenie?
  Niby jest ale raczej w takich przypadkach stosuje się bardzo dokładną obserwacje optyczną i z pomocy może tutaj przyjść lupa powiększająca jak również bardzo dobre oświetlenie. Wskazania przyrządu (omomierza) mogą być zawodne a poza tym potrzebny byłby tutaj schemat.
  4.Posiadam dwa gniazda rtv. Z jednego pokoju jest podłączone do dekodera a w drugim jest podłączone do modemu z internetem. Czy jest jakaś różnica między sygnałem, który idzie do modemu a do dekodera?
  5. Czy jest jakaś różnica sprawdzając dekoder na zwykłym TV a TV Smart?
  6. Czy jest to ważne co podłączam jako pierwsze podczas sprawdzenia dekodera? Bo podczas ostatniej naprawy, szczerze nie pamiętam czy miałem jakąś kolejność ale gdy podłączyłem dekoder i wyszedłem z pokoju to jak wróciłem zobaczyłem, że dekoder złapał sygnał. Te kolejne 3 pytania są dla mnie NIEZROZUMIAŁE i nawet nie próbuję się ich domyślać bo elektronika tosnauka ścisła i wymaga precyzji a nie domysłów.
  Jeśli chodzi o schemat to NA PEWNO gdzieś istnieje tylko jest trudny do zdobycia. Może w serwisie?
 • #3
  DiZMar
  Level 43  
  AD 1. Są to różne gniazda i służą do różnych innych celów.
  Ad 2. ??? W dekoderze jest Wejście a nie Wyjście anteny i należy je podłączyć w to samo miejsce co było podłączone.
  AD 3. Masz źle podłączone gniazdo antenowe. Sygnał antenowe nie dochodzi we właściwy punkt lub jest przerwa na druku co zwykłym miernikiem raczej trudne do wykrycia ale możliwe najlepiej ze schematem.
  AD 4. Jest różnica.
  AD 5. Nie ma różnicy. Zresztą dekoder poza odbiorem sygnału Ci działa (jest wyświetlana grafika na TV). Po co to pytanie?
  Ad 6. Nie jest ważna kolejność podłączania.
  Ad 7. Możliwe ale nie znalazłem. Możesz szukać. Dostępna jest instrukcja obsługi. W załączniku.
  Co do samej naprawy to marnie to widzę. Prościej i pewniej będzie kupienie nowego. Szkoda nerwów z góry do przewidzenia negatywnym skutkiem.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  Liserius
  Level 10  
  Witam i dziękuję ślicznie za odpowiedzi. Oczywiście, że jestem amatorem w tej dziedzinie. Postanowiłem założyć temat gdyż poprzednim razem udało się naprawić więc nie widzę przeszkód, żeby spróbować raz jeszcze a przy okazji się również czegoś nauczyć. Szukając po internecie czegokolwiek na temat owego dekodera bądź części, które znajdują się na płytce nic nie mogłem znaleźć
  Jedyne zdjęcie bardziej wyraźniejsze pod lupą, które udało mi się zrobić:

  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe

  I przepraszam najmocniej za niektóre pytania aczkolwiek wolę mieć po prostu pewność
  Ostatnim razem sygnał z dekodera pojawiał się gdy nóżka, która wychodzi od wejścia antenowego była przytknięta do owej części "β09" Dlatego chociał bym też zrozumieć dlaczego nagle sygnał zaniknął.
  Nowy dekoder został już zamówiony tak więc nie będzie szkoda jeśli ten zpesuł by się doszczętnie.

  Dziękuję raz jeszcze za odpowiedzi.
 • #5
  Preskaler
  Level 39  
  To gniazdo antenowe nie jest czymś wyjątkowym bo w większości OTV czy dekoderów DVBT wejścia antenowe i głowice są podobne. Można się posłużyć innymi schematami. Bardzo częstym uszkodzeniem w tego typu przypadkach jest pęknięta ścieżką i raz kontaktuje a innym razem nie. Bywa to bardzo niewidoczne i zwykle pęknięcie jest na styku cyna/miedź. Jeśli nóżka jakiegoś elementu jest wlutowana do ścieżki to jest w tym miejscu poszerzenie i bywa, że to miejsce jest pęknięte wokół tej nóżki z cyną. Pod dużym powiększeniem i dobrym oświetleniem a równocześnie poruszaniem tej części wlutowanej, da się zauważyć jej ruch. To nie powinno miećmoiejsca bonie uszkodzona ścieżka w całości nie pozwalałaby na ten ruch. Samo pękniecie może być niewidoczne. Na załączonym, bardzo powiększonym obrazku da się to pęknięcie zauważyć co w praktyce bywa trudne.
  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe
 • #6
  Liserius
  Level 10  
  Przepraszam najmocniej za bardzo późną odpowiedź. Niestety na mojej lupie o powiększeniu razy 12 nic dostrzec nie mogę. Owe zdjęcie było robione mikroskopem elektronicznym? I również pytanie czy rzeczy powiększające tak jak lupa jubilerska również by się na początek nadały?
  Odnośnie części "B09" kompletnie nic nie mogę znaleźć czy jest to jakiś rezystor czy transformator antenowy impedancji jak zostało wspomniane. Aczkolwiek po ciągłym przyglądaniu się pod lupą nie widzę żadnych wyprowadzeń w postaci drucików ani czegokolwiek. Na płytce również widnieją podobne elementy tylko, że mniejsze. Mierząc impedancje kilku z nich jest normalny pomiar. Również jeśli mierze ich ciągłość obwodu to pojawia się dźwięk. Natomiast owego "opornika B09" nie wykazuję żadnej impedancji ani nie pojawia się dźwięk. Więc z chęcią jego bym wymienił oraz sprawdził tylko w tym największy problem bo nie mam pojęcia, ani nie mogę znaleźć co to za część. I jeszcze mam dwa pytanka:
  1. Osłona, która jest naokoło, gdy mierze ciągłość obwodu i przytykam jedną sonde w chociażby pustego zalutowanego miejsca bądź opornika na płycie a drugie do tej właśnie osłony to pojawia się dźwięk, z czego mi wiadomo, że jest ciągłość. Czy jest to jakiś rodzaj uziemienia czy bardziej może gdzieś właśnie przebicie występować?
  2. Jeśli rzeczywiście były to opornik i rzeczywiście jest uszkodzony to jest jakaś opcja by sprawdzić czy był działający? Żadnej wartości nie wykazuję a na płyce jest przylutowany to do dwóch ścieżek i również nie mam pojęcia czy owe ścieżki powinny mieć ze sobą jakiekolwiek połączenie czy też nie. Poniżej zdjęcie

  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe


  I naprawdę bardzo dziękuję za pomoc. Jeśli się w czymś mylę bardzo proszę o poprawienie.
 • #7
  Preskaler
  Level 39  
  Mikroskopu do takich zdjęć nie używam. Wystarczy mi jedynie fotografia makro. Do tego celu używam takiego zestawu:
  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe

  Zdarza się, że zamiast obserwować jakieś małe elementy elektroniczne, robię fotkę i na ekranie obserwuję ten element dowolnie go powiększając. Takie fotki można zasadzie robić każdym aparat, Trzeba jedynie dołożyć do jego obiektywu (jeśli to aparat bez możliwości wymiany optyki) mocną soczewkę powiększającą. Wtedy można nim robić zdjęcia z bliskiej odległości i co za tym idzie, z dużym powiększeniem. Jeśli aparat ma wymienną optykę to wystarczy odsunąć jego obiektyw od korpusu przy pomocy pierścieni makro lub mieszka makro.
  Ta metalowa "puszka" tp ekran obwodów wejściowych. Stosuje się go aby nie następowały sprzężenia zwrotne, które mogłyby zakłócać odbiór. Często tak bywa, że ten ekran wlutowany jest czterema blaszkami i czasem konstrukcja jest tak pomyślana, że poprzez niego zamyka się masa. Z tego powodu muszą być dokładnie wlutowane te wystające blaszki i nie mogą być pęknięte ścieżki wokół nich bo nie będzie połączenia innych elementów z masą.
  Każdy przyrząd optyczny (powiększający) nadaje się do wyszukiwania pękniętych ścieżek czy zimnych lutów. Ja mam lupę zegarmistrzowską ale w formie okularów ze zmiennymi soczewkami i podświetlaniem.
  Nadal nie wiem co to za element B09 i nie wiem w jaki sposób jest wlutowany i ile ma wyprowadzeń? Jeśli ma 2 wyprowadzenia to może być dławik, jeśli 4-5 to transformator. Tak czy inaczej, pomiędzy jego wyprowadzeniami (miejscami wlutowania) powinna być sygnalizacja ciągłości. Jeśli nie masz czym go sfotografować to może narysuj jak on wygląda? Jeśli tej ciągłości nie ma to może to jest kondensator? Wtedy ciągłości może nie być.
 • #8
  Liserius
  Level 10  
  Wcale się nie dziwie, że takie cudne zdjęcia wychodzą mając taki sprzęt. Aktualnie niestety nie posiadam nic takiego co mogłoby bardziej wspomóc oglądanie elementów. Porobiłem zdjęcia drugim telefonem, więc może chociaż kawałeczek wyraźniejsze są.
  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe
  Dziękuję za odpowiedź, naprawdę doceniam wypowiedzi i to, że mogę nauczyć się czegoś nowego.
  Sposób lutowania nazwałbym "leżącym" element po prostu położony został przylutowany. Na płytce żadnych drucików ani otworów nie ma, z drugiej strony płytki również nic nie ma. Wyprowadzeń też zdaje się mieć dwa, również nie widać żadnych odstających drucików. Jeśli zdjęcia dalej nie wystarczą to postaram się zrobić rysunek z dokładnymi wymiarami.
 • #9
  Preskaler
  Level 39  
  No, teraz to widać dobrze.To jest kondensator i w montażu SMD wlutowany jest bezpośrednio w ścieżki drukowane. Na omomierzu ma wskazywać przerwę. Wcześniej wspominałeś o "koraliku ferrytowym" i to on, jeśli jest zamontowany w okolicy gniazda antenowego, może być transformatorkiem symetryzującym. Jeśli w obwodzie zasilania to może być natomiast dławikiem w.cz. tłumiącym wysokie częstotliwości aby nie przedostawały się z powrotem poprzez układ zasilania do innych obwodów. Dławik ma 2 wyprowadzenia a transformator 5. Tutaj jest przykładowy transformator ale mogą być znacznie mniejsze wykonania.
  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe
  To jest symetryzator antenowy.
  Każdym aparatem można zrobić podobne zdjęcia makro tylko trzeba mieć do tego odpowiedni układ optyczny. Do kompaktów były sprzedawane takie soczewki (konwertery) "Raynox" za cenę ok. 300,-zł. To jak na sprzęt foto jest niewielkim wydatkiem. Do telefonu też są oferowane soczewki ale ich jakości nie sprawdzałem. Tutaj jest artykuł n/t.t. https://www.grafikaidruk.pl/artykul/czy-warto-zainwestowac-w-obiektywy-do-smartfonu-78716
  A tutaj propozycje zakupu z cenami: https://simblog.pl/pozostale-akcesoria-do-telefonow-rodzaj-obiektywy-do-smartfonow/
 • #10
  Liserius
  Level 10  
  Również udało mi się w końcu coś znaleźć.
  https://www.avnet.com/shop/emea/products/bourns/2051-09-sm-rplf-3074457345631170461/
  https://www.mouser.pl/ProductDetail/Bourns/2051-09-SM-RPLF?qs=oyIm%2F3giSj7NHFY1d4mMJA%3D%3D
  I teraz pytanie, czy owy rezystor musi być dokładnie ten sam czy może być jakieś zamiennik i czy również wartości mogą się różnić?
  Przez internet z tego co szukam to póki co głównie ze stanów jest wysyłka, aczkolwiek koszta tego sa takie, że lżej by było znaleźć cały dekoder w takiej samej bądź nawet mniejszej cenie.
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  To nie jest rezystor i najprawdopodobniej jest nieuszkodzony. W/g opisu to jest "lampa gazowa, wyładowcza". Nie wiem, może Amerykanie tak określają waristor? Działanie jest podobne. Do napięcia 90V ten element zachowuje się tak jakby go nie było (ma dużą rezystancję). Po przekroczeniu tego progu następuje gwałtowny spadek rezystancji i praktycznie zwiera wszelkie przepięcia. W normalnych warunkach jest to tylko zabezpieczenie i bez tego dekoder powinien działać. Wlutuj go z powrotem tam gdzie był i szukaj dalej.
 • #12
  Liserius
  Level 10  
  No wlasnie dobrze by było wyeliminować te "najprawdopodobniej" Równiez zastanawia mnie to, czy po wylutowaniu owej częsci dalej powinna być ciągłość w miejscach lutu bądź jakakolwiek rezystancja. Na mierniku nic się nie pojawia.
 • #13
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @Liserius
  To ja tylko informacyjnie:
  - Horizon, jako dekoder i modem w jednym, jest klientowi wypożyczany bezpłatnie na czas trwania umowy, zatem jako taki nigdy nie należał i należeć do klienta nie będzie, bo podlega obowiązkowemu zwrotowi po zakończeniu umowy/zmianie usługi z innym sprzętem...
  - a to znaczy tylko tyle, że zamiast zgłosić awarię dekodera operatorowi, przyszedł by technik i pewnie wymienił bez problemu, to teraz masz kłopoty, bo sprzęt przy odbiorze/zdaniu na koniec umowy/zmianie usługi będzie sprawdzony czy działa, czy ma wszystkie plomby na obudowie i w środku, a jak trafi na stół do refurbished, to serwis zgłosi uwalony sprzęt i bulisz karę wedle cennika (850 zł za HZN z HDD i 500 zł za HZN bez HDD).
  Dekoder Horizon - wyrwane gniazdo antenowe
  DiZMar wrote:
  Co do samej naprawy to marnie to widzę. Prościej i pewniej będzie kupienie nowego.

  Można kupić i cały wagon, i tak są zgłoszone jako utracone/z kradzieży, a dodatkowo NIE zadziałają (są aktywowane zdalnie z lokalu klienta na konkretną lokalizację).
  A jeśli tylko Autor taki dekoder kupi i choćby podłączy do sieci UPC, to w kilka sekund op wie, że na rynku pojawił się kradziony sprzęt i op będzie wiedział do kogo przysłać smutnych panów - dotyczy to zresztą tez kradzionego sprzętu typu modemoroutery, dekodery Apollo itd.
  Nie kupować, bo jak ktoś kupi i podłączy, to ma z miejsca paragraf za paserstwo - a Policji to nie interesuje, czy świadomie czy nie to ktoś kupił.

  NIE RADZĘ NAWET PRÓBOWAC TAKIEGO TRIKU.
 • #14
  Preskaler
  Level 39  
  Liserius wrote:
  No wlasnie dobrze by było wyeliminować te "najprawdopodobniej" Równiez zastanawia mnie to, czy po wylutowaniu owej częsci dalej powinna być ciągłość w miejscach lutu bądź jakakolwiek rezystancja. Na mierniku nic się nie pojawia.

  Już pisałem, jeśli nie ma na jego końcach ciągłości to jest dobry.
 • #15
  Liserius
  Level 10  
  KOCUREK1970 wrote:
  @Liserius

  NIE RADZĘ NAWET PRÓBOWAC TAKIEGO TRIKU.


  Spokojnie, nigdy bym się nie brał za próby naprawy sprzętu, który mam na usługach. Ale to rónież, troszkę dziwne bo na samym allegro, olx czy innych portalach znalazłem nie jeden dekoder horizon. Czyli mam rozumieć, że każdy model poza usługami jest kradziony czy coś w tym stylu?
  Preskaler wrote:
  Liserius wrote:
  No wlasnie dobrze by było wyeliminować te "najprawdopodobniej" Równiez zastanawia mnie to, czy po wylutowaniu owej częsci dalej powinna być ciągłość w miejscach lutu bądź jakakolwiek rezystancja. Na mierniku nic się nie pojawia.

  Już pisałem, jeśli nie ma na jego końcach ciągłości to jest dobry.


  To co w takim razie powinienem zrobić? Na czym się bardziej skupić, czego szukać, co sprawdzać?
 • #16
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Liserius wrote:
  Ale to rónież, troszkę dziwne bo na samym allegro, olx czy innych portalach znalazłem nie jeden dekoder horizon. Czyli mam rozumieć, że każdy model poza usługami jest kradziony czy coś w tym stylu?

  To jest sprzęt po ludziach którzy zmarli, którzy wyjechali sobie do UK albo jeszcze gdzie indziej.
  Sprzęt po ludziach lubiących procentowe soczki, nigdzie nie pracujących.
  Czyli ogólnie ludzie biorą usługi ze sprzętem, umowa się kończy i sprzęt sprzedają po lombardach i mają to w głębokim poważaniu co im zrobi operator, bo i tak nie mają żadnych dochodów, no to przecież żadnego odszkodowania nie zapłacą.
 • #17
  Preskaler
  Level 39  
  Ja to bym sprawdził drogę sygnału od gniazda do wejścia do głowicy. Bez schematu ale po ściekach można się zorientować i sprawdzić ciągłość. Przy druku SMD tym bardziej może powstać przerwa przy samych lutach. Przeanalizować też należy jak szarpnięcie kablem spowodowało wyrwanie gniazda i czy przy tym nie powstało więcej szkód w postaci pęknięć. To trzeba pooglądać. A może uszkodzenie jest w samej wtyczce lub kablu doprowadzającym sygnał? Można też ekran (masę) kabla antenowego odlutować kawałkiem (10 cm?) miękkiej linki miedzianej a żyłę gorącą poprzez kondensator pikofaradowi (ok. 100 pf) też linką dotykać do tych ścieżek, które prowadzą do głowicy. Może dekoder w którymś momencie zaskoczy i będzie wiadomym gdzie jest przerwa?
 • #18
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Liserius wrote:
  Spokojnie, nigdy bym się nie brał za próby naprawy sprzętu, który mam na usługach.

  Ale jak nawet go naprawisz a on nie należy do Ciebie (tak z tego zrozumiałem?), to i tak go u siebie nie uruchomisz.
 • #19
  Liserius
  Level 10  
  Preskaler wrote:
  Ja to bym sprawdził drogę sygnału od gniazda do wejścia do głowicy.


  Po raz kolejny przepraszam za późną odpowiedź, ale troszke zabiegany okres. Postaram się jak najszybciej sprawdzić każdą ścięzkę. Choć dziwi mnie to troszkę bo tak jak wcześniej wspomniałem to przy poprzednim razie gdy ową żyłę od kabla antenowego przytykałem do rozpoczynającej ścieżki to łapało bez problemu i od tamtego czasu nie było tykane. Jakiś czas działało więc pęknięcie w większym stopniu myślę, że mógłbym wykluczyć. Aczkolwiek szkło powiększające już mam zamówione więc przebadam jeszcze wszystko raz dokładnie.
  Ciągłość na kablu antenowym również występuję. I na żylę i na ekranie. Dziękuję bardzo za wyrozumiałość i odpowiedź.

  KOCUREK1970 wrote:
  Liserius wrote:
  Spokojnie, nigdy bym się nie brał za próby naprawy sprzętu, który mam na usługach.

  Ale jak nawet go naprawisz a on nie należy do Ciebie (tak z tego zrozumiałem?), to i tak go u siebie nie uruchomisz.


  To również dziwne bo usługę UPC posiadam od wielu lat i tak jak wspomniałeś do mnie nie należy bo sam znalazłem go u znajomego przeglądając graty w piwnicy. Aczkolwiek żadnych powiadomień nie dostałem od strony UPC, więc w takim razie powinienem się z nimi skontaktować czy po prostu najlepiej oddać? Bo ściągać na siebie nie swoje problemy to troszkę mi się nie uśmiecha :-?
 • #20
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @Liserius
  Jeśli nie jest na Twoją umowę, nie jest Tobie użyczony, to to nie Twoja sprawa!
  Trzymać się od wszelakich kontaktów z UPC w TEJ konkretnej sprawie w TWOIM imieniu, jak najdalej.

  Jeśli sprzęt nie został zwrócony przez PRAWOWITEGO abonenta, to idzie wezwanie do zapłaty do tego prawowitego abonenta, kilkukrotne, jeśli nie ma odzewu, to sąd.
  Sąd Elektroniczny w Lublinie przysyła nakaz zapłaty prawowitemu abonentowi, jak nie ma odzewu to windykacja czyli komornik.
  No chyba, że abonent zmarł, wyjechał poza UE - to sprzęt idzie na straty.