Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Moc fotowoltaiki, magazynu energii, falownika dla domu ogrzewanego elektrycznie

vizaul 15 Aug 2022 15:34 321 2
Buderus
 • #1
  vizaul
  Level 3  
  Witam wszystkich.
  Przyszedł czas na dokończenie systemu ogrzewana domu. System składa się z pieca gazowego grzejącego póki co bufor 2000l CO oraz 250l CWU. Z piecem gazowym zrównoleglony jest piec elektryczny ,który ma zacząć pracować jak już będzie prąd ze słońca. Piec elektryczny to Kospel EKCO MN3 12-24kW. Obecna jego nastawa to max 12kW. Może on pobierać max 12kW lub mniej w zależności jak mu idzie grzanie wody ,ale jego max to 12kW. Tu pojawiają się pytanie jaką fotowoltaikę wraz z jakim inverterem i ew. baterią dopasować do tego typu ogrzewania.
  Mam już pewne przemyślenia ,żeby piec elektryczny pracował tylko wtedy gdy fotowoltaika pracuje pełna parą ,a na to składa się przedział godzinowy w ciągu dnia oraz ewentualne zachmurzenia. To można ogarnąć wyłącznikiem czasowym i jakimś systemem fotokomórki. Miałoby to decydować o możliwości załączenia grzania. Piec posiada zworkę przeznaczoną właśnie do uniemożliwiania włączenia pieca gdy np. jakiś inny gruby odbiornik musi pracować.
  Przydział mocy na dom to 14kW, wiąże się z tym pewne ograniczenie z suma mocy paneli i baterii ,bo z tego co słyszałem to magicy z Taurona łączą te dwie moce bez względu na moc oddawczą falownika. Możliwe ,że będzie trzeba wnioskować o zmianę przydziału o 1kW więcej, żeby móc zainstalować hybrydowy sofar solar 15kW. Moc tego falownika to właśnie wynik sumy mocy paneli czyli ok. 10-12kW + jakas bateria .
  Bateria na ta chwile dla mnie nie jest elementem znanym i może być inwestycja późniejszą ,ale wstępnie to pewnie jakieś bloki LiFePo4 po 48V każdy w szereg.
  Kłopot jest z wyborem w falownikach 3 fazowych o mocy powyżej 10kW , szybkim czasem przełączenia na baterie oraz zasilenia na niej 3 faz czyli całego domu (full backup|) .Jak ktoś ma jakieś propozycje to proszę proponować. Taki falownik niestety wejście bateryjne również ma wysokonapięciowe czyli start od ok. 160- 180V co powoduje ze stos tych bloków baterii tez będzie spory i kosztowny. Pomysł na baterie bierze się głównie stąd, że na tej magicznej wsi koło Krakowa poza planowanymi włączeniami przez Tauron występują dosyć częste zaniki napięcia ( dosłownie migniecie ) ale tez awarie kilkugodzinne poprzedzone próbami włączenia instalacji z podstacji ,które szarpią wszystkimi urządzeniami w domu aż boli. Niestety takie zaniki dla pieca gazowego w trakcie grzania mogą być ogólnie mówiąc niezdrowe.
  Po tym wstępie moje pytanie dotyczy mocy paneli , baterii i falownika. Czy usilnie próbować inwestować w taką moc wytwórczą tylko po to żeby w czasie grzania pieca elektrycznego pobierać nic lub jakieś minimum z sieci miejskiej czy może szukać złotego środka w tych mocach. Może jakieś łączenie 2 falowników też jest komuś znane i sprawdzone ?
  Pobór mocy przez dom z grzaniem gazowym to ok. 200zł /mc wg szacunku od kilku miesięcy czyli przed podwyżkami ,które ciągle wchodzą.
  Moc fotowoltaiki którą tu przytaczam jest wyższa od 10kW bo z tego co się dowiedziałem na dzień dzisiejszy w rozliczaniu się z tauronem nie ma to już takiego znaczenia a dotacje prąd 4.0 chyba są takie same do 50kW. Panele mają stanąć na konstrukcji naziemnej ,wiec ich moc tez nie jest ograniczona przez wielkość dachu.
  Jak ktoś ma jakieś doświadczenia z grzaniem CO ,CWU elektrycznie i fotowoltakiką oraz osprzętem to zamieniam się w słuch ;)
 • Buderus
 • #2
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego rozważ pompę ciepła nie standardowy piec elektryczny. Poczytaj o COP czyli
  o współczynniku wydajności chłodniczej – stosuneku mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie.
 • #3
  vizaul
  Level 3  
  Piec Kospel udało się przesznurować na 3 fazy ,ale w systemie gwiazda oraz zmiana dipswitchem na płycie głównej na prace 4-8kW, tym samy problem z brakiem mocy został rozwiązany. Aktualnie hybryda sofara 10kW pracuje z baterią i przy ustawieniu mocy na minimum czyli 4kW nawet przy braku odpowiedniego promieniowania słonecznego woda grzeje się z samej baterii. Dłużej grzeje, ale działa wraz z domem a wszystko podłączone do wyjścia EPS z falownika.