Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lodówka Hotpoint-Ariston NEBYH-18242 F - błąd F6, chłodzi bardzo powoli

mapa007 15 Aug 2022 22:32 231 9
Computer Controls
    mapa007
    Level 3  
    W pewnym momencie zaczął pojawiać się błąd F6. Znikał po restarcie lodówki i wracał po ok. 24h przez tydzień. Lodówkę rozmroziłem przez dobę.
    Problem wrócił po ok. 2 tygodniach po czym rozmroziłem ją na dwie doby.
    Ponownie problem wrócił po 2 tygodniach.

Wyłączyłem lodówkę na cztery doby i teraz od dwóch tygodni działa poprawnie, ale czekam aż problem się powtórzy.

Dwa tygodnie temu przyszli serwisanci, żeby zobaczyć co się dzieje. Jednak wtedy lodówka była wyłączona czwarty dzień, po włączeniu niczego nie znaleźli i kazali dać znać jak problem wystąpi ponownie. Kosztowało mnie to 100 zł. Niby niewiele, ale stwierdziłem, że może sam sobie poradzę z ewentualną naprawą.

Błąd F6 oznacza, że jest "zwarcie triaka przy grzałce rozmrażającej" i jest do zrobienia: "do sprawdzenia połączenia styków pod kątem zwarcia przy grzałce; do wymiany grzałka rozmrażająca; do wymiany moduł sterowania".
    Zatem są trzy rzeczy, o które może chodzić i nie wiem jak je zweryfikować.
    Czy w danym momencie jest to problem teoretyczny, bo lodówka teraz działa, ale znając jej historię spodziewam się ponowienia problemu lada dzień i chciałbym od razu wiedzieć co robić...

O co może chodzić i co z tym zrobić?
  • Computer Controls
    Arktos995
    Level 12  
    Dla Artica Entry błąd F06 nie istnieje w dokumentacji technicznej.
  • Computer Controls
    Arktos995
    Level 12  
    Podaj dane lodówki z tabliczki.
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    mapa007 wrote:
    Lodówkę rozmroziłem przez dobę.
    Problem wrócił po ok. 2 tygodniach. Rozmroziłem na 2 doby.
    Ponownie problem wrócił po 2 tygodniach.

Szkoda, że nie napisałeś iż jest to NoFrost i to "pełny" wg. Neo24. Cokolwiek pod tym pojęciem "pełny" rozumieć.
    Objawy wskazują na uszkodzenie układu odszraniania parownika. Jeżeli parownik jest jeden to znajduje się pewnie pod sufitem komory zamrażarki i po przyświeceniu sobie latarką powinno być widać szron/lód, który narasta z każdym dniem.
    mapa007 wrote:
    Błąd F6 oznacza, że jest "zwarcie triaka przy grzałce rozmrażającej" i jest do zrobienia: "do sprawdzenia połączenia styków pod kątem zwarcia przy grzałce; do wymiany grzałka rozmrażająca; do wymiany moduł sterowania".

Te "rady" sa prawdopodobnie tłumaczeniem, fatalnym z resztą. Logicznie to bez sensu, gdyż zwarcie triaka prowadziło by do ciągłego działania grzałki odszraniającej, a objawy sugerują sytuację wręcz odwrotną. Z resztą dalsza część opisu usterki "przenosi" to zwarcie z triaka na dalsze elementy obwodu elektrycznego odszraniania.
    Opis usterki z drugiego linku jest bardziej sensowny.
    W każdym razie do sprawdzenia grzałka (rezystancja elementu grzewczego i rezystancja do jej obudowy - przebicie izolacji), bezpiecznik (ki) termiczny i kabelki w tej okolicy.
    Trzeba zdjąć pokrywę parownika. Niestety gdy parownik jest tak umiejscowiony jak pisałem wyżej, to jest to niezła zabawa z leżeniem na plecach w zamrażarce i rękami do góry.
    Jak tam będzie Ok to zostaje właśnie triak(lub przekaźnik lub układ zasilania płyty) na płycie sterującej lub jego sterowanie. To już poważniejszy problem dla bohatera domu. Z reguły zalecana jest wymiana płyty. Dość drogiej z resztą.
    mapa007 wrote:
    Wyłączyłem lodówkę na 4 doby i teraz od dwóch tygodni działa poprawnie, ale czekam aż problem się powtórzy.

Są spore szanse, ze się powtórzy. Jeżeli zalodzenie nie wynikało z częstego otwierania drzwi i bardzo wilgotnym środowisku, czyli powstania tak dużej ilości lodu, iż normalny cykl odszraniania go nie usunął, a usunęło długotrwałe wyłączenie lodówki z zasilania, to następną usterkę masz jak w banku.
    Gorzej jak uszkodzony, ale nie do końca, jest element włączający grzałkę. Najczęściej dotyczy to przekaźników. Wtedy usterka jest z tych: pojawiasz się i znikasz. Bardzo trudna do zlokalizowania.
    mapa007 wrote:
    Dwa tygodnie temu przyszli serwisanci, żeby zobaczyć co się dzieje. Ale wtedy lodówka była wyłączona czwarty dzień, po włączeniu niczego nie znaleźli i kazali dać znać jak problem wystąpi ponownie. Kosztowało mnie to 100zł. Niby niewiele, ale stwierdziłem, że może sam sobie poradzę z ewentualną naprawą.

Coś z tego co wyżej opisałem sprawdzali? Czy może przyszli zobaczyć lodówkę i zarobić stówę za dojazd???
    Dla mnie to fajansiarze, jak większość lodówkowych fohowców nie dorastających do pięt specjalistom z ELektrody.
    PS. Nie mam statusu specjalisty Elektrody. :D
    mapa007
    Level 3  
    Tabliczka na plecach lodówki: NEBYH 18242 F NS1114Y
    Tabliczka na górze lodówki: 1404030433 ARM.CB.18.IX.EL.ESS
    Arktos995
    Level 12  
    Po prostu platforma Artica nie przewiduje błędu F-06. Także coś zle podajesz xD

Lodówka Hotpoint-Ariston NEBYH-18242 F - błąd F6, chłodzi bardzo powoli

Dodano po 2 [minuty]:

mapa007 wrote:
    Tabliczka na plecach lodówki: NEBYH 18242 F NS1114Y
    Tabliczka na górze lodówki: 1404030433 ARM.CB.18.IX.EL.ESS

Generalnie chodzi o tabliczkę z wnętrza lodówki.
    mapa007
    Level 3  
    jack63 wrote:
    W każdym razie do sprawdzenia grzałka (rezystancja elementu grzewczego i rezystancja do jej obudowy - przebicie izolacji), bezpiecznik (ki) termiczny i kabelki w tej okolicy.

To na pewno sprawdzali i było ok.

jack63 wrote:
    Objawy wskazują na uszkodzenie układu odszraniania parownika.

Młody serwisant też tak wywnioskował. Niestety przy lodówce, która miała 4 dni przerwy nie ma jak tego zweryfikować.

jack63 wrote:
    Czy może przyszli zobaczyć lodówkę i zarobić stówę za dojazd???

Młody serwisant był ogarnięty i widać, że szukał co jeszcze może sprawdzić, ale starszy to nawet multimetra nie umiał dobrze ustawić.

jack63 wrote:
    Jeżeli parownik jest jeden to znajduje się pewnie pod sufitem komory zamrażarki i po przyświeceniu sobie latarką powinno być widać szron/lód, który narasta z każdym dniem.

Dzięki, będę obserwował.
    jack63 wrote:
    Jeżeli parownik jest jeden to znajduje się pewnie pod sufitem komory zamrażarki

Pod sufitem nic nie ma, całe bebechy są na plecach.

Zajrzałem do środka, zrobiłem zdjęcie. Za parę dni zrobię kolejne, żeby porównać czy nie zbiera się lód.
    Aktualnie lodówka działa, więc na ten moment nie będę szukał głębiej.
    Wielkie dzięki za wskazówki na co zwracać uwagę.
    jack63
    Level 43  
    mapa007 wrote:
    całe bebechy są na plecach.

Plecach czego? Nie chodzi o kanały zimnego powietrza tylko o parownik.
    mapa007 wrote:
    Zajrzałem do środka, zrobiłem zdjęcie. Za parę dni zrobię kolejne, żeby porównać czy nie zbiera się lód.

Nie sądzę, że zdjęcia coś dadzą. Jeśli parownik jest mocno zabudowany, a wloty powietrza w jego strefę są za jakimś kolanem, to tylko zdjęcie tychże osłon/kanałów może coś ujawnić.
    Jest jeszcze jeden element układu, który ma wpływ na odszranianie: Czujnik temp parownika. Jego kabel powinien wchodzić do płyty sterownika. Najczęściej w postaci wtyku na kablu i gniazda na płycie. Pasowało by zmierzyć jego rezystancję po odłączeniu od płyty. Co prawda lepiej to było robić gdy cała lodówka była w temp pokojowej, bo temp tego czujnika była by znana i można by było porównać wskazania z tabelą wartości rezystancji dla tej temperatury.
    Także ten młody bardziej był bardziej ogarnięty, ale nie do końca.

Dodano po 2 [minuty]:

Arktos995 wrote:
    Po prostu platforma Artica nie przewiduje błędu F-06.

Co to ma do rzeczy? Może zmienili oprogramowanie?
    Objawy jakoś dziwnie(?) pasują do znalezionego opisu błędu.
    mapa007
    Level 3  
    Zdemontowałem płytę meblową przy lodówce i poprawiłem przepływ powietrza wokół niej. Przez 6 lat funkcjonowania nie dawała znać, że jest jej "duszno". Od dwóch miesięcy problem nie pojawia się.