Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gdzie znajdę schemat do odbiornika UNITRA Diora Alina 2?

Radiowiec 2 17 Aug 2022 00:32 564 13
 • #1
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Witam! Właśnie uruchomiłem 50 letni odbiornik w/w typu. Niestety aby sie zająć UKF em muszę mieć schemat bo mogę głupot narobić. Jeśli ktoś z Kolegów ma to bardzo proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam! R-2
 • #3
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Dziękuję serdecznie Kolego! Z głowicą kiedy mam schemat dam sobie rade. To jest wersja głowicy na dwóch BF215. Zawiera strojona heterodynę (indukcyjnie ) i aperiodyczny wzmacniacz wpuszczony w zakres. Piszę to bo wiem że było kilka wersji tych głowic. Dzięki! Pozdrawiam serdecznie! :D
 • #5
  Radiowiec 2
  Level 31  
  tranzystory powinny dać radę bo to BF 215. Pytanie która to wersja (grupa) no ale... Skoro odbiera nawet teraz stacje z zakresu 88/108 na "rewersie czyli z nieprzestrojonym wejściem i heterodyna odwrotnie zestrojona według starego UKF to po przestrojeniu na nowy może być tylko lepiej. Osobiście obawiam się żeby zbytnio czułe nie było bo może dojść do sprzężenia i "odleci" jakiś tranzystor. a z tym uruchomieniem to było tak że leżało to ponad pięć lat w moim warsztacie. No i ostatnio podłączyłem zasilanie i nawet nie zabrzęczało "na śrubokręt" ( m.cz.) czyli kondensatory lub tranzystory... Wczoraj pomiędzy jednym Radmorem a drugim wziąłem i zacząłem sprawdzać elektrolity. Okazało sie że wszystkie są do wymiany. Każdy mierzyłem i upływność miał prawie każdy oprócz dwóch. Jeden miał kompletna przerwę drugi 1,5 Oma oporności. Wymieniłem wszystkie, załączam a to zaczyna grać! No i został mi tylko UKF do przerobienia plus dwa lub trzy elektrolity. Ale np. w detektorze FM zawsze daje tantal co bardzo poprawia odbiór, no i czasem w sprzężeniu małej częstotliwości ( mniejsze szumy) . Okazało się że w ARW kondensator co miał mieć 4,7 uF miał aż... 13 pF ! Fajna zabawa.
 • #6
  DIORADIO
  Level 30  
  Zajrzyj do schematów polskich czy tam nie wrzuciłem. W swoim wykazie mam takie schematy (serwisówki): Alina 10802, Ewa 2B, Alina 2B ,Beata 2 i Ewa .
 • #8
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Koledzy! Bardzo dziękuję. Już zdobyłem ale i te sie przydadzą bo takich jak my dłubaczy jest coraz więcej. Alina ruszyła na razie na D,S,K i paśmie 49 metrów. Czułość jest fenomenalna jak na takiego starocia. Na UKF póki co odbiera stacje i słychać oryginalny zakres. Jakieś przesłuchy z CaTV plus niektóre silniejsze nadajniki z 88/108 na odwrotnej heterodynie. W sobotę usiądę i przestroję UKF bo głowicę trzeba jednak wymontować. A w tym radiu to sporo pracy. Napiszę co wyszło. Pozdrawiam! R-2
 • #9
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No więc zmieniłem kondensatory. Zamiast 18 pF dałem 16 pF bo to mała różnica. No i zamontowałem 27 pF. Tylko mam teraz środek UKF u i dalej te nieszczęsne 10 MHz pokrycia. Co do cewek dostrajających nie widzę ich tam! Jakby ich nie było! czyli co? Trzeba by chyba Pokombinować z... zwarciem po jednym zwoju. czyli jak w Safari zlutowaniem jednego z drugim od góry... Jutro pomyślę. Odbiór... bajeczka! Super sygnały i super jakość tylko pasmo za wąskie. :D
 • #10
  pikarel
  Level 35  
  Nie zwiera się cewek! Należy odciąć zbędny zwój. Można zrobić też inaczej: odlutować koniec cewki i przylutować łączówkę jako odczep.
  Zwieranie działa źle; "zrywa" heterodynę, wchodzi na harmoniczną, nawet mikrofonuje - ogólnie jest niestabilne.
  Zbytnie rozciągnięcie zwojów przy zachowaniu pojemności kondensatorów - też niedobrze.
  Nowa cewka z odpowiednią liczbą zwojów jest najlepszym rozwiązaniem.
  Zawsze tak robiłem w wariometrach odbiorników samochodowych; kiedyś zwiększałem liczbę zwojów, aby nie było zagęszczenia stacji, dzisiaj trzeba zmniejszać ich liczbę, aby osiągnąć zakres strojenia 20 MHz.
 • #11
  sq3evp
  Level 31  
  @pikarel - coś ode mnie w temacie:
  Odpowiednia ilość zwojów do wymiarów cewki zapewnia właściwą dobroć obwodu LC.
  Z mojego doświadczenia wiem ze jak nadmiernie rozciągamy cewkę to lepszy efekt daje odjąć 1 zwój - znajomy kiedyś mi pokazał to obliczeniami jak wpływa to na parametry cewki. Poza tym cewka jest mniej stabilna i mo że dość do "mikrofonowania".

  Polecam policzyć przykładowe obwody i wyliczyć dobroć obwodu LC zeby być pewnym.
 • #12
  pikarel
  Level 35  
  A co ja napisałem wcześniej? To samo, jedynie opisałem to prostym językiem, nie używając pojęcia dobroci Q, bo nie tworzymy nowej konstrukcji, lecz modyfikujemy istniejącą.

  Jeśli w oryginale cewki mają określoną średnicę i nawinięte są np. srebrzanką - to nie robimy innej, lecz korygujemy istniejącą, szczególnie tak można przy przechodzeniu z OIRT na CCIR.

  W drugą stronę dokładanie liczby zwojów w wariometrze wiązało się z precyzyjną pracą,
  polegającą często na zmianie karkasu, bo musiał on sztywno utrzymywać inną liczbę zwojów w wyżłobieniach karkasu.
  Dobroć nieznacznie zwiększała się wraz z liczbą zwojów na tej samej długości (skok zwojów), ale to nie powodowało wadliwej pracy, oczywiście pod warunkiem poprawnego strojenia (tzw. pokrycie skali) wszystkich obwodów głowicy.
 • #13
  sq3evp
  Level 31  
  W tej sytuacji stosujemy odejmowanie zwojów- poszukaj artykułów o przestrajaniu konkretnych odbiorników.
  Poodnosimy częstotliwości rezonansowe obwodów wejściowych i heterodyny.
  Wejście z 65,8 -74MHz na 87,5-108 MHz (zwiększamy o ≈1,33 do ≈1,46), a heterodynę 76,5 - 84,7 MHz na 98,2 - 118,7 MHz (odpowiednio 1,28 do 1,4).
  Tak można wyjść do obliczeń - wzory na cewki powietrze już dają dobre przybliżenie tego co możemy osiągnąć.
 • #14
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No więc zdobyłem schemat dzięki Kolegom za co jestem wdzięczny i pragnę podziękować. Powymieniałem stare czerwone i inne kondensatory elektrolityczne i radio ożyło. Czułość na średnich długich i krótkich jest dużo lepsza jak np. w or Jowita. Pozostaje przestroić do końca UKF owszem wymieniłem elementy wskazane przez Kolegów z innych działów ale pozostaje prawidłowe "złapanie" początku i konca pasma. Ale z tym sobie chyba poradzę. Dziekuję wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.