Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RADMOR 5102 - zdalne sterowanie: propozycja

rafaelson 13 Lis 2005 11:03 6206 14
  • Witam !
    Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem amplitunera RADMOR 5102. Po wstępnych naprawach odważyłem się zmontować zdalne sterowanie do niego. Wiem,że wiele osób pytało o taki układ więc może komuś się przyda. Układ siedzi w miejscu przedwzmacniacza gramofonowego, który raczej wielu osobom dziś się nie przyda. Aplikacja odbiornika zd. ster.pochodzi z Nowego Elektronika 3/2005 (Zestaw 395-K, jeszcze dostępny w sklepach elektronicznych), który został zrealizowany na TDA8425 i procu ATMEGA8. Układ 8425 to przedwzmacniacz sterowany I2c. Moim zdaniem to bardzo dobry układ szczególnie pod względem parametrów szumowych, (w odróżnieniu do TDA 1524 czy LM 1036).Układ umożliwia regulację bass, sopran, balans, volume i ma 4 tryby pracy: stereo, spatial stereo, mono i pseudo stereo oraz dwa wejścia przełączane z pilota, z których jedno wyprowadziłem w miejscu starego do gramofonu. Posiada też funkcję przyporządkowania poszczególnych klawiszy dowolnego pilota RC5 w trybie uczenia do realizacji potrzebnych nam zadań. Ja przeniosłem ten układ na płytkę o wymiarach orginalnej płytki przedwzm. z Radmora i dołożyłem na niej jeszcze ukł. opóźnionego załączania głośników w/g jakiegoś schematu z elektrody.
    Płytka jest włączona w szereg pomiędzy przełącznik wejść a przedwzmacniacz radmora. Dzięki temu potencjometry orginalne spełniają swoją dotychczasową funkcję. Efekt jest znakomity. Oczywiście używając "rozsądnie" regulacji barwy orginalne brzmienie radia prawie się nie zmieniło. Na razie zasilam całość z zasilacza wtyczkowego ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dołożyć mały transformatorek do środka. Całość pobiera 40 mA w trybie STANBY i 60 mA z załączonym przekaźnikiem. Na moje ucho układ jest "przezroczysty" a na tym bardzo mi zależało. Niestety nie posiadam kodu do proca bo dostałem go od kolegi, który przeklepał listing z gazety i go skompilował. Jeśli będzie zainteresowanie to mogę wstawić rysunek płytki w corelu lub jpg.Pozdrawiam wszystkich Radmorowców.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    rafaelson
    Poziom 14  
    rafaelson napisał 158 postów o ocenie 12, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Viper_One
    Poziom 12  
    rafaelson napisał:
    Układ siedzi w miejscu przedwzmacniacza gramofonowego, który raczej wielu osobom dziś się nie przyda.

Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz :D

Poza tym projekt ok, nawet bardzo, tylko gdzie jest zamontowany sensor?
    (o ile jest coś takiego potrzebne, bo może się nie znam ;) )

Osobiście nie lubię ingerowania w oryginalną budowę sprzętu, ale tą wersję (ze względu na ww przezroczystośc) rozważyłbym :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    rafaelson
    Poziom 14  
    Sensor jest wyprowadzony na zewnątrz i leży obok radia tak, że go nie widać, ponieważ jedynym miejscem gdzie można byłoby go umieścić na stałe (bez niszczenia frontu) jest chyba tylko jedno z gniazd słuchawkowych. Jednak zależało mi na jak najmniej inwazyjnym rozwiązaniem problemu sterowania co by nie zostać posądzonym o profanację tegoż sprzętu, który zawsze był moim marzeniem od dzieciństwa. Planuję go tylko "lekutko" ufunkcjonalnić z możliwością powrotu do orginału i zachowaniu w miarę mozliwości tajemniczego, quasilampowego brzmienia z tamtych lat.

Dodano po 6 [minuty]:

Cytat:
    Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz

...może i się mylę, ale mnie się nie przyda a jeśli komuś to przeszkadza to jest jeszcze miejsce gdzie siedzi płytka AM (a to juz chyba na pewno się nikomu nie przyda )
    dymek
    Poziom 27  
    może sensor warto byłoby umieścić za którymś ze wskażników magnetoelektrycznychtak żeby nie było go widać
    po drugie po co zasilać z zewnątrz warto byłoby zrobić stabilizator na płytce np na lm317 albo na tranzystorze i zasilać z oryginalnego transformatora pozatym radmor ma tam napiecia dla radia i preampa napewno da sie pobrac to napiecie tylko trzeba pokombinowac:)
    ogólnie fajny patent ale ja bym wolał za pomocą silniczków sterować oryginalne potencjometry ale to raczej nierealne:)
    rafaelson
    Poziom 14  
    Zastanawiałem sie nad różnymi miejscami schowania sensora. Może ktoś ma jakiś lepszy pomysł (mnie to rozwiązanie nie przeszkadza, ponieważ to nie jest sprzęt mobilny i stoi ciągle w jednym miejscu. Dodatkowy zasilacz można oczywiście umieścić wewnątrz jest sporo miejsca (po wymianie starych elektrolitów 6800uF na japońskie 10 000uF, które są mniejsze powstało eleganckie miejsce pod płytką zasilacza). Myślę, że lepiej to zasilić z małego trafka niż z orginalnej 120W kobyły bo po co ma nam ciągnąć prąd w stanie spoczynku.
    Na początku też myślałem o silniczkach ale jeden taki potencjometr to 40zł i duuużo problemów natury mechanicznej i mniejsza funkcjonalność... tutaj mam full-wypas, więcej mi nie trzeba jeśli chodzi o pilota.

Dodano po 46 [minuty]:

...Poza tym orginalne trafo ma 9 wyprowadzeń wtórnych z czego przynajmniej 5 należałoby odłaczać co wiąże się z wiekszą ilością przekaźników, zwiększonym poborem prądu i komplikacją układu, w związku z czym stosowanie w tym przypadku dodatkowego trafa jest nie tylko uzasadnione, lecz wręcz konieczne.
    Jak wyobrażasz sobie umieszczenie sensora za wskaźnikiem ? Nie rozumiem - one nie są przezroczyste !
    dymek
    Poziom 27  
    nie wiem jakich sensowrów uzywasz ale jest szansa ze zadziala ewentualnie spreparowac odpowiednio ktorys wskaznik albo zrobc kolejne oczko wygladajace jak dioda no t to juz nie wiem jak kto woli.
    a co do zasilania to gadasz jak bys wogole niekumaty z elektroniki byl
    masz napiecie zasilania
    masz 21,5V na koncowke z tego bierzesz napiecie do stabilizatora i ustalasz ewrtosc jaka ci pasuje i hula 30ma jak to ciagnie to maks pewnie.
    nie wiem o jakim prądzie w stanie spoczynku mówisz?? przeciez wzmacniacz i tak i tak ciagnie jak jest wlaczony a czybedzie ciagnal jeszcze ten uklad czy nastepne trafo z sieci to na tyle samo wyjdzie
    chyba ze chcesz miec mozliwosc regulacji pzywyłączonym wzmacniaczu hehe ale to sie chyba mija z celem co nie ??
    dobra niewazne w sumie jak chcesz monuuj dodatkowe trafo strata kasu i czasu moim zdaniem ale to twoja kasa i twoj czas:)
    pozdrawiam
    projekt spoko

a przypomnial mi sie sposob ktory kiedys stosowalem w innym sprzecie na montaz tego odbiornika montowalismy to w drewnie robilismy tyle miejsca ze na wcisk wchodził czujnik i zalany był zywicą tak żeby był równo w drewnie i był tylko czarny kwadracik ale z kolei tamta obudowa była z drewna lakierowanego na czarny połysk
    rafaelson
    Poziom 14  
    Dymek napisał:
    Cytat:
    co do zasilania to gadasz jak bys wogole niekumaty z elektroniki byl

Po pierwsze nie tak ostro panie kolego.
    Dymek napisał:
    Cytat:
    masz 21,5V na koncowke z tego bierzesz napiecie do stabilizatora i ustalasz ewrtosc jaka ci pasuje

Po drugie oznacza to, że jeśli proponujesz zasilać układ z orginalnego trafa tzn.: że musi on być włączony nawet gdy radio nie pracuje (bo jak chcesz zdalnie je uruchamiać ?) a jeśli ciągle pracuje to podaje napięcia zasilające na inne moduły, a na cholerę mi mają się świecić żarówki w nocy ?. Proponowany układ musi być non-stop zasilany chyba, że zrezygnujemy ze zdalnego włącz-wyłacz co jest dla mnie nie do zaakceptowania.
    ALTON
    Poziom 38  
    rafaelson ja mając takie możliwości jak ty sensor dałbym zamiast diody stereo.Wiem że ta dioda ma jakieś tam znaczenie jednak jeżeli słuchasz danej stacji to wiadomo czy jest to stereo czy mono.

Co do zasilania twojego "patentu" to tak jak mówisz.Małe trafo z "jamnika" wystarczy.

Jeżeli chodzi o wykonanie to podziwiam cię.Świetna robota !.
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    Hmm.. Trochę kłucą się ze sobą dwie wypowiedzi...
    rafaelson napisał:
    Jednak zależało mi na jak najmniej inwazyjnym rozwiązaniem problemu sterowania co by nie zostać posądzonym o profanację tegoż sprzętu, który zawsze był moim marzeniem od dzieciństwa.

oraz:

rafaelson napisał:
    ...może i się mylę, ale mnie się nie przyda a jeśli komuś to przeszkadza to jest jeszcze miejsce gdzie siedzi płytka AM (a to juz chyba na pewno się nikomu nie przyda )

Demontaż płytki tunera fal długich niewątpliwie zachwiał by cechami funkcjonalnymi amplitunera ("ślepa" pozycja AM na przełączniku i skala wskaźnika)

Powiem tak: Wielka szkoda że ucierpiał na przeróbce wzmacniacz gramofonowy. Z resztą jeśli układ nie wpływa bezpośrednio na ustawienia wzmacniacza (jego "własna" głośność, barwa dźwięku, przełącznik źródeł itp), to można by go było wykonać nawet jako zupełnie zewnętrzny moduł, we własnej obudowie, nie związany z Radmorem. Było by to nawet praktyczniejsze, bo ten sam moduł zdalnego sterowania można by wykorzystywać przy różnych wzmacniaczach i amplitunerach...

Demontaż wskaźnika stereo, jak zasugerował Alton, wydaje mi się trochę funkcjonalnym absurdem. Jeśli już, to można by znaleźć odbiornik podczerwieni w przeztoczystej obudowie i ZA NIM umieścić diodę wskaźnika stereo...
    jaro_21
    Poziom 22  
    nie ma sie co czepiać o płytke gramofomu na diabła to komu jak winylu nie słucha, ja z tej płytki wytargałem tranzystory do przedwzmacniacza, tuner też sobie leży odłogiem bo mam fm na karcie tv

wywalenie czegoś gorszego i zastąpienie czymś lepszym nie nazwałbym profanacją tylko tuningiem :)
    dymek
    Poziom 27  
    hmm w sumie to nie zauwazylem w ktorymkolwiek z postwo zebys napisal ze uklad realizuje zalaczanie i wylaczanie chyba ze jeslimozna uznac ze pobor pradu w stanie spoczynku i w stanie aktywnym to sugeruje :) dlatego taka moja reakcja
    pozatym to co tu wiele gadac na ten temat zarzuc schematem .
    rafaelson
    Poziom 14  
    Schematu niestety nie zarzucę, ponieważ mam jakieś "wyprasowane" ksero i to niekompletne. jeśli ktoś jest tym zainteresowany to niestety muszę odesłać do NE 3/2005, który leży jeszcze w sklepach elektronicznych lub do kitu 395-K. Mogę jedynie zapodać rysunek ścieżek ale to niewiele pomoże. Zresztą nawet jakbym miał to nie wiem jak ma się takie "opublikowanie" do praw autorskich - może ktoś to wyjaśni... (intryguje mnie ta sprawa).

Dodano po 8 [minuty]:

Zresztą od strony hardwaru to nic ciekawego: przedwzmacniacz i dopięty do niego procek. Sedno tkwi w sofcie. Może dosyć orginalna jest sygnalizacja pracy na ośmiu LEDach. Dwie od lewej to aktywne wejście, cztery następne to tryb pracy (stereo itd.) a kolejna to MUTE. I jeszcze jedna po lewej to STANDBY i sygnalizacja w czasie programowania. W innym zastosowaniu podpiąłem do tych LEDów wyświetlacz LCD ale tu nie ma na to miejsca dlatego steruje się tylko na słuch (chyba żeby pokusić się o wyprowadzenie takiej sygnalizacji gdzieś na zewnątrz), w/g mnie nie ma takiej potrzeby.

Dodano po 7 [minuty]:

jaro_21 napisał:
    Cytat:
    wywalenie czegoś gorszego i zastąpienie czymś lepszym nie nazwałbym profanacją tylko tuningiem

Pięknie powiedziane - zgadzam się w stu procentach.

Właśnie kończę projekt dekodera surround z dodatkową końcówką mocy w miejscu płytki AM. Może to kiedyś pokażę z full schematem i PCB.

Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

... o ile nie pojawi się zbyt dużo protestów, że odstawiam folklor... hm.
    Trabi
    Poziom 36  
    Fajny pomysł. Ja zastanawiam się nad założeniem tylko regulacji siły głosu, ale z potencjometrem na silniczku (ze starego Technics-a).
    Co do umieszczenia czujnika IR.... może założyć go w miejscu jednego z LED w sensorach od programatora? LED by pozostał - więc nic nie zmieniasz w panelu i elektronice - a IR zakładasz za tym plastikowym oczkiem w sensorze programatora; np. 8 sensor.
    rafaelson
    Poziom 14  
    ...Dzięki Trabi za propozycję, ale też już brałem to pod uwagę. W zasadzie każdy pomysł jest w tym przypadku dobry i rozwiązań sporo chociaż na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się przegrana.

Ps: Twój pomysł stereodekodera znalazł zastosowanie i w tym Radmorze chociaż tego nie widać na zdjęciach. Płytka według Twojego projektu siedzi od strony druku płyki p.cz. i działa wyśmienicie.

Dodano po 17 [minuty]:

Wygląda tak:

Przylutowałem ją na grubych drutach miedzianych do masy orginalnej płytki i odpadł problem mocowania.
    coolleś
    Poziom 13  
    Sensor można przykleić glutem pod panelem i potem pomalować gluta markerem żeby się o oczy nie rzucał. Radmor ma dosyć wysokie nóżki...