Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel: Kłopoty w raju IDM 2.0?

ghost666 17 Aug 2022 08:11 465 0
 • Intel: Kłopoty w raju IDM 2.0?
  Właśnie w momencie, gdy Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił z poparciem obu partii ustawę nazwaną CHIPS, a obiecującą wsparcie o wartości 52 miliardów dolarów dla sektora półprzewodnikowego, dyrektor Intela Pat Gelsinger stanął przed nie lada problemem. Wiadomość o uchwaleniu tej wyczekiwanej od miesięcy przez Intela dyrektywy zbiegła się z prezentacją wyników finansowych firmy za drugi kwartał. To o tyle problematyczne, że sprawozdanie to jest dalekie od oczekiwanego, żeby nie powiedzieć katastrofalne. Producent chipów nie osiągnął docelowych przychodów w kluczowym sektorze centrów danych, a te z produkcji kontraktowej, o której pisaliśmy na forum już kilkukrotnie, wyniosły skromne 122 miliony dolarów.

  Co gorsza, mniej więcej w tym samym czasie główny rywal spółki w obszarze CPU — firma AMD — przewyższyła kapitalizację rynkową marki, osiągając wartość 153 miliardów dolarów w porównaniu z Intelem, który zyskał 149 miliardów USD. Kolejny szok to zderzenie z rynkiem produkcji kontraktowej — największy konkurent przedsiębiorstwa — TSMC — również ogłosił kwartalne przychody, które w jego przypadku wyniosły 18 miliardów dolarów, przewyższając całkowite wpływy Intela w drugim kwartale stanowiące 15 miliardów USD.  „Łatwo jest obwiniać poprzedników, ale czy Gelsinger nie miał właśnie za zadanie wyciągnąć Intela z kłopotów, kiedy dostał stery tego kultowego producenta półprzewodników na początku 2021 roku? Co się stało?” — pyta Pat Moorhead, główny analityk w Moor Insights and Strategy. Wskazuje on na opóźnienie w Sapphire Rapids, nazwie kodowej nadchodzącego układu dla serwerów i centrów danych. Dodatkowo wystąpiły problemy z nim związane, a Intel musiał przesunąć proces wytwórczy, odkładając termin uruchomienia produkcji na koniec obecnego periodu lub nawet do 2023 roku.

  Innym spostrzeżeniem wśród obserwatorów branży jest to, że transformacyjny plan Gelsingera, który ma na celu przekształcenie Intela w, również, producenta kontraktowego urządzeń półprzewodnikowych zbiera swoje żniwo. Nawet na granicy tych działań, które firma nazywa zbiorczo IDM 2.0, niepokojące jest to, że marka zamierza obniżyć plany wydatków kapitałowych na przyszły rok o 4 miliardy dolarów. Pokazuje to, że Intel i jego CEO, Pat Gelsinger, są teraz pod ogromną presją.

  Warto wspomnieć również, że w zeszłym roku Gelsinger twierdził, że marże Intela utrzymają się na poziomie powyżej 50%. Teraz widać, że Gelsinger ma przed sobą wiele pracy, a sama jego wizja IDM 2.0 nie wystarczy do zapewnienia firmie powodzenia. „Miesiąc miodowy” na najwyższym stanowisku marki dobiegł końca i wydaje się, że przed nowym dyrektorem zarysował się horyzont zdradzieckich wód.

  Źródło: https://www.edn.com/intel-trouble-in-the-idm-2-0-paradise/[/quote]

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11283 posts with rating 9543, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.