Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniwersalna płytka smd pod SOP8

Goworu 17 Aug 2022 13:02 171 2
 • #1
  Goworu
  Level 4  
  Hej

  Swego czasu potrzebowałem wielokrotnie zrobić jakiś układ na małym układzie sop8, typu ATTiny czy LM358 czy 555. Nie posiadając wersji przewlekanej jest ogromny problem. Wszystkie płytki uniwersalne które ja spotkałem też nijak nie pasują do sop8. Dlatego postanowiłem zrobić ją samemu. Właśnie przyszedł do mnie pierwsze płytki prototypu. Poniżej zdjęcia samej płytki "Pchła" i z zlutowaneg układu na bazie ATTiny202.
  Idea jest taka że płytka ma zestaw zmodyfikowanych pól lutowniczych pod rezystory 0806. Zostały zmodyfikowane w ten sposób że jednocześnie można w nich zamontować standardowy komponent 0806 lub potraktować jako zworę i zrobić na niej mostek. Dzięki czemu można szybko i sprawnie podpiąć bez zbędnych kabelków większość układów. Płytka ma dedykowane linie zasilające umożliwiające proste podłączenie zasilania do układu , 2 linie sygnałowe oraz miejsce na przycisk lub inny element mieszczący się w polach lutowniczych.
  To wersja testowa v0.1 ale jestem z niej bardzo zadowolony. Jeśli komuś przydały by sie również takie płytki to piszcie, mam ich troche ;) Mogę je odsprzedać 2zł/płytka a zebrane pieniądze zainwestuje w rozwój projektu. Uniwersalna płytka smd pod SOP8 Uniwersalna płytka smd pod SOP8 Uniwersalna płytka smd pod SOP8 Uniwersalna płytka smd pod SOP8
 • #2
  rb401
  Level 38  
  Goworu wrote:
  Nie posiadając wersji przewlekanej jest ogromny problem. Wszystkie płytki uniwersalne które ja spotkałem też nijak nie pasują do sop8.


  Dobry kawałek roboty, przyjemna płytka do takich uC, choć może przydało by się też złącze ISP np. Kanda.
  Ale generalnie nie bardzo czuję w czym leży Twój problem o którym piszesz.
  Przejściówki ze SOP8 na raster zwykłej uniwersalki są bez problemu dostępne w wielu źródłach w cenie 15-20 groszy/szt. Przykład pierwszy lepszy:

  Uniwersalna płytka smd pod SOP8

  I żaden problem ich użyć do montażu na płytce uniwersalnej, w kontekście mieszanego montażu SMD i THT np.:


  Uniwersalna płytka smd pod SOP8

  Za to osobiście widzę problem z kupnem (za rozsądną cenę oczywiście) uniwersalki z samymi kwadracikami w rastrze 1,27mm, gdzie faktycznie można by kłaść i SOP8, i np. oporniki 0805 czy mniejsze albo inne SMD. Widziałem na zdjęciach projektów że są takie płytki ale jakoś nie wiadomo gdzie takie kupić.
 • #3
  Goworu
  Level 4  
  Hej

  Nie mam problemu pisze żeby sprawdzić co inni sądzą o moim rozwiązaniu.
  Odnośnie ISP czy UPDI to nie ma za bardzo miejsca na niego bezpośrednio.
  Pomysł jest na razie taki żęby zrobić całą serię płytek (pchełek) o tych samym obrysie i rozstawie wyprowadzeń tak żeby można było łatwo ze sobą łączyć jak kanapkę. Wtedy można zrobić dedykowaną płytkę do programowania, zasilania i 50 innych co tylko będzie potrzebne.