Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ESP-WIFI-CSI wykrywa ludzi tylko za pomocą sygnałów WiFi

ghost666 18 Aug 2022 08:26 516 1
 • ESP-WIFI-CSI wykrywa ludzi tylko za pomocą sygnałów WiFi
  Oprogramowanie Espressif ESP-WIFI-CSI opiera się na pomiarze zakłócenia siły sygnałów Wi-Fi między jedną lub kilkoma płytkami ESP32 a routerem w celu wykrycia obecności ludzi w pomieszczeniu bądź nawet ich lokalizacji, zapewniając ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga stosowania dodatkowych czujników.

  Informacje o stanie kanału (CSI) wykorzystują wskaźniki siły nośnej, amplitudy, fazy i opóźnienia sygnału w celu wychwytywania zjawisk jego rozproszenia, odbić i tłumienia mocy, które występują w przypadku nośnika wraz ze zmianą odległości transmisji. Jest to zwykle używane do pomiaru stanu kanału sieci bezprzewodowej w komunikacji Wi-Fi, ale możliwe jest również analizowanie i badanie zmian w CSI w celu wykrywania ruchów, takich jak chodzenie i bieganie w otoczeniu systemu. Dodatkowo firma Espressif twierdzi, że może również wychwycić subtelne akcje, takie jak oddychanie i czynności związane z przeżuwaniem wykonywane przez ludzi lub zwierzęta w statycznym środowisku.

  Implementacja ESP-WIFI-CSI współpracuje ze wszystkimi mikrokontrolerami serii ESP32, w tym ESP32, ESP32-S2 i ESP32-C3, a także nie wymaga żadnych zmian sprzętowych, chociaż zewnętrzna antena IPEX jest lepsza niż ta PCB, która wykazuje pewną kierunkowość. Firma wyjaśnia również, że Bluetooth LE można wykorzystać do wykrywania obecności, skanując otaczające urządzenia, aby pomóc w wychwyceniu znajdujących się tam osób itp.  ESP-WIFI-CSI wykrywa ludzi tylko za pomocą sygnałów WiFi


  Typowe zastosowania CSI obejmują lokalizowanie intruzów, pozycjonowanie pomiaru odległości, a także wyłapywanie aktywności człowieka i rozpoznawanie gestów. Więcej szczegółów można znaleźć w repozytorium na GitHubie z kodem źródłowym, próbką implementacji i bardziej szczegółowym wyjaśnieniem, pokazującym, jak działa omawiany system. Dodatkowe informacje na temat wskaźników ESP32 WiFI CSI są do wglądu na stronie dokumentacji projektu. Poniższy film z 2021 roku obrazuje również demo ESP-WIFI-CSI wykorzystane, jednakże tylko do wykrywania ludzi (bez możliwości ich lokalizacji wewnątrz lokali).  Espressif nie podaje szczegółowych informacji na temat zasięgu lokalizacji w pomieszczeniach, jej dokładności i działania funkcji, takich jak wychwytywanie oddechu, gdy używanych jest wiele płyt ESP32. Toteż nie jest jasne, czy ESP-WIFI-CSI będzie w stanie zapewnić ten sam rodzaj rozwiązań, jak czujniki czasu przelotu (ToF), na przykład VL53L5CP, używany w laptopach do wykrywania ludzi i rozpoznawania ich gestów, a także sensory UWB typu Novelda UWB x4, które mogą wyłapywać submilimetrowe ruchy w zastosowaniach takich jak sterowanie ogrzewaniem lub klimatyzacją w pokoju hotelowym, gdzie wychwytywanie ludzi musi działać, nawet jeśli gość śpi.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/08/08/esp-wifi-csi-detects-humans-with-wifi-signals-only-no-sensor-needed/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11306 posts with rating 9540, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  _johnny_
  Level 8  
  Jesli dostepne sa wartosci dla wartosci rzeczywistych i urojonych sygnalu podnosnych to wystarczy dodac druga antene jako odniesienie i mamy prosty system nawigacji lepsze niż obecnie dostepne bazujace na uwb czy bt. Espressif nawet wydal taka wersje plytki z dwoma antenami i przelacznikiem RF tylko nikt nie byl w stanie powiedziec o znaczacych benefitach takiego rozwiązania w zasiegu wifi, natomiast ten artykul podsuwa nowe spojrzenie na ta kwestie.