Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wobuloskop z generatora i oscyloskopu

kacha36 18 Aug 2022 16:53 711 19
    kacha36
    Level 23  
    Cześć
    Chcę podłączyć generator FY8300S i oscyloskop Hantek DSO4202C w parze jako wobuloskop, nie mogę poradzić sobie z ustawieniami generatora. Może ktoś konfigurował taki zestaw sprzętu? Mój generator ma prawie takie samo menu jak FY6900, ale to niewiele mi pomaga, filmy na YT są bardzo ogólnikowe.
    Jeszcze jedno pytanie, czy wejście Z w oscyloskopie analogowym dwukanałowym można wykorzystać do stworzenia wobuloskopu?
    Jeszcze jedno pytanie - mam generator z trzema wyjściami, jak wykorzystać to trzecie wyjście aby mieć znaczniki na ekranie oscyloskopu?
    Kaśka.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    A oscyloskop w trybie XY ?
    Wejście Z w oscyloskopie to jak pamiętam służyło do modulacji jasności plamki.
    XYZ i mamy z oscyloskopu monitor :D
    kacha36
    Level 23  
    Mam problem z ustawieniem parametrów rampy, czy muszę uzyskać dwa obrazy na oscyloskopie - częstotliwości i kształt rampy? Nie wiem jak ustawić parametry generatora, aby uzyskać na oscyloskopie jej obraz. Co do oscyloskopu w trybie X-Y to to akurat jest najmniejszy problem.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    A to widziałaś https://www.youtube.com/watch?v=pwK8bz8pgGQ
    Musisz sobie zrobić sondę detekcyjną. Tu omawia dokładnie co i jak.
    Sonda jest wymagana nawet w Meratronikach wobulatorach musi być inaczej kicha.
    Osobiście nie robiłem takiego wobulatora z generatora bo nie mam wejścia w nim a mam Meratronika, ale gość dobrze objaśnia.
    Gdybyś miała sondę w.cz. od Meratronika v640, to powinna się nadać lub powielić schemat z wobulatora Meratronik. Jak nie masz diody germanowej, to bym zastosował diodę sockiego.
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 20  
    Cześć
    Moja propozycja. Jeden LM555 - generator taktu 40 Hz. Drugi LM555 - generator piły - podstawa X. Trzeci CD4046/74HC/HCT4046 - generator sygnału sterowany VCO. Co prawda, generuje prostokąt, ale harmoniczne powyżej 100 MHz.
    kacha36
    Level 23  
    Dziękuję za odpowiedzi, po wielu próbach podłączenia sprzętu i uzyskania wobuloskopu dochodzę do wniosku, że chyba mam coś "nie tak" z funkcją VCO w generatorze. Czy jest sposób na przetestowanie tej funkcji?
    Janusz_kk
    Level 35  
    Podłącz tam zewn generator np kalibracyjny z oscyloskopu i zobacz co się dzieje na tym VCO.

Dodano po 31 [minuty]:

Ale nadziei sobie nie rób, włąsnie sprawdziłem bo też mam chiński generator ze swep, owszem zmienia częstotliwość ale nie ma go jak zsynchronizować z oscyloskopem, bo brakuje impulsu wyzwalania, więc na oscyloskopie guano widać. Dla mcz można jeszcze próbować bezpośrednio oglądać amplitudę ale do wcz jest potrzebna sonda detekcyjna.
    tzok
    Moderator of Cars
    Niektóre oscyloskopy mają wyjście do sterowania generatorem, lub przynajmniej wyjście impulsów synchronizacji podstawy czasu. Można też zrezygnować z generatora podstawy czasu w oscyloskopie i generować odchylanie w osi t (X) przy pomocy generatora. Drugi kanał generatora musi zmieniać częstotliwość w takt, kanału używanego do odchylania w osi X. Potrzebna jest też sonda detekcyjna.
    Janusz_kk
    Level 35  
    tzok wrote:
    Można też zrezygnować z generatora podstawy czasu w oscyloskopie i generować odchylanie w osi t (X) przy pomocy generatora. Drugi kanał generatora musi zmieniać częstotliwość w takt, kanału używanego do odchylania w osi X.

Próbowałem na swoim i nie da się, drugi kanał jest niezależny i nie ma go jak powiązać z kanałem robiącym sweep. Pozostaje jedynie zewnętrzny generator robiący piłę z impulsem synchro i sterowanie nim generatora i oscyloskopu.
    tzok
    Moderator of Cars
    Nie masz robić SWEEP, tylko MOD, a dokładniej modulację FM i jako źródło modulacji wybierasz drugi kanał, który generuje przebieg piłokształtny (RAMP).

Jak chcesz korzystać ze SWEEP w generatorze to musisz dodatkowo połączyć SYNC OUT generatora z EXT TRIG oscyloskopu i ustawić oscyloskop na synchronizację z wejście EXT, no i wtedy oscyloskop pracuje w trybie Y(t) (czyli normalnym).
    Janusz_kk
    Level 35  
    tzok wrote:
    Nie masz robić SWEEP, tylko MOD, a dokładniej modulację FM

Nie mam modulacji w swoim generatorze :(
    Janusz_kk
    Level 35  
    tzok wrote:
    ...a masz wyjście sync out?

Nie też nie ma, ja mam prostą wersję
    https://pl.banggood.com/FY3224S-(FY3200S-24M)...Sine-Square-Wave-Sweep-Counter-p-1157268.html
    ale sweep ma, tylko że to mało użyteczne. Ma wyjścia ttl z tyłu, muszę zobaczyć co on tam daje ale spodziewam się że to samo co na analogowych.
    Wobuloskop z generatora i oscyloskopu
    Tak prawdę mówiąc to kiedyś ten wobuloskop by sie przydał, teraz nie zajmuję się radiami więc przydatność zerowa, po prostu sprawdzałem co z mojego można wycisnąć bo pamiętałem o tym sweep-ie ale nie zastanawiałem się nad jego przydatnością, jak widać jest taka sobie.
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 20  
    Ja mam Trabanta. I @tzok , @Janusz_kk to nie ma nic wspólnego z tematem. To jest tylko chwalenie się. NIE POMAGACIE !!!
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Ja chyba na chwilę zgubiłem się komu odpowiadam. Na FY8300S jest tryb MOD i mój opis jak najbardziej jest rozwiązaniem. Nie wiem czy jest SYNC OUT, ale pewnie też jest, więc i z funkcji SWEEP można korzystać, tylko trzeba się przełączyć na zewnętrzne wyzwalanie w oscyloskopie.

Swoją drogą to Hantek DSO4202C ma wbudowany generator i podejrzewam, że sam z siebie może pracować jako wobuloskop.

Można też rysować wykresy Bodego, bez sondy:
    https://www.youtube.com/watch?v=KPuj072zMvw
    kacha36
    Level 23  
    W najbliższym czasie - wyjazd na wakacje - będę testować połączenia z filmu o tego typu wykresach. Wydaje się ciekawym rozwiązaniem mojego problemu. Znalazłam też inny fajny film, przejrzę materiały filmowe później.
    kacha36
    Level 23  
    Dzień dobry. Generatora z tytułu postu już nie mam, kupiłam inny - FY6900. Działa według moich założeń, ale podczas testowania napięcia na wyjściu okazało się, że jeśli ustawię w generatorze amplitudę sygnału 5V to na wyjściu jest około 1,78V. Jeśli ustawię 1V to na wyjściu jest około 0,346mV, przy 14V ustawionych na wyjściu mam 5V. Czy ten generator ma jakąś wewnętrzną opcję ustawienia napięcia przebiegu? Offset nie powoduje zmian, żadna z opcji, w które klikałam nie zwiększają napięcia sygnału.
    Kaśka.
  • Helpful post
    Janusz_kk
    Level 35  
    kacha36 wrote:
    że jeśli ustawię w generatorze amplitudę sygnału 5V to na wyjściu jest około 1,78V.

Amplitudę !!! czyli Vpp=5V, co daje Vmax =2,5V a Vrms=1,77V :)
    kacha36
    Level 23  
    Aaaa. No tak. Pomroczność jasna. Dziękuję.