Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolejna konsekwencja niedoboru dostaw: wpadki w masowej produkcji

ghost666 19 Aug 2022 16:03 3552 2
Altium Designer Computer Controls
 • Kolejna konsekwencja niedoboru dostaw: wpadki w masowej produkcji
  Chipy mogą nagle zniknąć z łańcucha dostaw lub stać się naprawdę drogie z powodu powtarzających się niedoborów u dostawców. W związku z tym firmy projektują swoje płytki drukowane tak, aby było możliwe zastosowanie w nich różnych odpowiedników układów scalonych, wybierając zamienniki typu drop-in (kompatybilne pinami) lub zapewniając więcej miejsc do lutowania elementów, by w ramach wariantu móc instalować alternatywną część. Oznacza to, że wystarczy jedna płytka drukowana, aby być bardziej odpornym na wszelkie zakłócenia w dostawach, gdyż na pojedynczym PCB uda się obsłużyć wiele konfiguracji.

  Firma Radxa postąpiła tak przy ROCK 3A w zakresie obwodów obsługujących USB PD. Zaprojektowane PCB zapewniają możliwość użycia Injoinic IP2315 lub WCH CH224D IC. Nie są to układy kompatybilne ze sobą wyprowadzeniami, więc umieszczono na płytce drukowanej dwa różne obwody, co oznacza też, że wymagają one odmiennych zestawów elementów je otaczających — nie można tylko zastąpić IP2315 przez CH224D. Modyfikacja ta ma poważne implikacje na etapie produkcyjnym...

  Kolejna konsekwencja niedoboru dostaw: wpadki w masowej produkcji


  Niestety, informacja o zmianach na liście materiałowej, nie dotarła do kierownika ds. zapasów, a gdy układu IP2315 zabrakło w magazynie, wierzył on, że będzie można po prostu go wymienić na CH224D. Pechowo, fabryka produkująca system nie zauważyła / nie zgłosiła niezgodności, a płytka przeszła pozytywnie kontrolę jakości podczas masowej produkcji przy użyciu zasilacza 5 V, chociaż nie można było wynegocjować napięcia na USB wyższego niż 5 V. Spowodowało to, że firma dostarczała płytki Rock 3A z niewłaściwymi obwodami. Sytuacja ta miała miejsce pomiędzy 22 kwietnia 2022 a 15 czerwca 2022, czyli trwała prawie 2 miesiące.

  Ponieważ płytka działa dobrze pod małym obciążeniem lub z kilkoma podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi, jest całkiem możliwe, że wielu użytkowników nawet tego nie zauważyło. Jednakże z uwagi na ten błąd w produkcji, komputer jest bardziej podatny na przypadkowe restarty pod dużym obciążeniem lub gdy do systemu jest podpiętych wiele urządzeń peryferyjnych, co zwiększa zużycie energii. Jednak, skąd wiedzieć, jaki moduł do nas dostarczono? Radxa postąpiła właściwie i ogłosiła publicznie problem na swoim forum, przeprosiła też użytkowników i zaproponowała rozwiązania, omówione poniżej.

  Kolejna konsekwencja niedoboru dostaw: wpadki w masowej produkcji


  W pierwszej kolejności można sprawdzić datę produkcji posiadanego komputera jednopłytkowego, która znajduje się na pudełku, jak pokazano powyżej. Radxa podaje również trzy potencjalne środki zaradcze dla tego ujęcia:

  * Wymień lub zwróć uszkodzoną płytkę za pośrednictwem dystrybutora, u którego moduł(y) został(y) zakupiony/e.
  * Firma zapewnia bezpłatny układ IP2315 do samodzielnej naprawy (tylko użytkownicy zaawansowani).
  * Firma dostarcza nieodpłatnie zasilacz USB 12 V/3 A, co również zażegna problem.

  Kolejna konsekwencja niedoboru dostaw: wpadki w masowej produkcji


  Radxa podjęła również środki, aby zapobiec takim incydentom w przyszłości:

  * Dodano test napięcia ADC, który wymaga wykrycia większego niż 9 V, aby przejść kontrolę jakości.
  * Produkcja musi ściśle przestrzegać założeń z listy materiałowej, a o każdej zmianie komponentów administrator ERP musi zostać powiadomiony i dostarczyć nowy oraz poprawny BOM.
  * Fabryka została poinformowana, że jeśli istnieje niezgodność między listą materiałową a posiadanymi elementami, muszą skontaktować się z inżynierami Radxa.

  Chociaż po drodze pojawiły się pewne błędy, to wyciągnięto z tego wnioski. Ten szczególnie niefortunny wypadek związany z masową produkcją nie miałby miejsca, gdyby nie obecne niedobory dostaw, które zwiększyły złożoność projektowania, pozyskiwania i wytwarzania urządzeń elektronicznych.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/08/10/another-consequence-of-supply-shortage-mass-production-mishaps/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11288 posts with rating 9547, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  No niestety teraz jest "Stock Driven Development". Urządzenia robi się z tego, co jest na stanie własnym lub dostawców, a nie z tego, co idealnie byłoby użyć.
  Np. na magazynie mamy MCU 100-pin, bo taki już siedzi w innym projekcie. W nowym przydałby się 144-pin, no ale takiego nie mam i nie kupię... no to cuda na kiju, żeby zmieścić się w setce.. :-P

  W powyższym artykule plus za wybrnięcie z pomyłki. Niestety kontrola jakości nie jest w stanie uwzględnić wszystkiego, łącznie z pomysłami na problemy w przyszłości. W związku z tym bada się znane, zgłoszone przez serwis przypadki, trochę pomysłów na problemy z działu RnD... i w razie potrzeby, gdy coś się wymyka, listę testów się poszerza.
  Takie błędy, że coś działa, ale nie do końca w określonych warunkach, to niestety wredne paskudziaki.
 • #3
  KonradGatek
  Level 27  
  krisRaba wrote:
  Takie błędy, że coś działa, ale nie do końca w określonych warunkach, to niestety wredne paskudziaki.

  Na takie "określone warunki" dodaje się różne komponenty, np. mały kondensatorek 100nF. Tylko potem inżynier musi się tłumaczyć, po co dodatkowe $0,01 dolara.
  Zupełnie tak samo jest w budowlance - a czy to potrzebne, jakie przepisy nakazują, a w wiejskim sklepie mówili, że najtańsze, a na fejsie mówią, że nie trzeba.
  Tak samo, tylko że na odwrót jest w silnie zamkniętym zawodzie lekarza. Który z Was się pytał, czy może wystarczy dwa razy dziennie, zamiast trzech? A może wystarczy po pół tabletki?
  Zawód elektryka jest otwarty (kluczem E+D+P) za 800 zł.