Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik zaburtowy Yamaha F20 - niedziałający obrotomierz

krzysiekk2810 20 Aug 2022 07:05 342 4
    krzysiekk2810
    Level 2  
    Posiadam silnik zaburtowy Yamaha F20 i dokupiłem do niego obrotomierz KUS. Po podłączeniu zgodnie ze schematem nie ma wskazania obrotów, na wyświetlaczu motogodzin pojawia się 0 i nie działa. Czy może mi ktoś pomóc skąd bierze się sygnał obrotów i motogodzin w tym silniku? Prosiłbym o schemat lub zdjęcie jak to podłączyć poprawnie.
  • Helpful post
    jarekgol
    Level 30  
    W autogazie brało się ze sterowania cewki zapłonowej, ewentualnie wtryskiwaczy. Ten sygnał za zwyczaj był słaby, więc jak chciałeś znaleźć to przykładało się żarówkę próbnik do kolejnych kabli na pracującym silniku (względem masy) i jak trafiłeś to za zwyczaj sinik przygasał.
    Motogodziny to zależnie jak twój licznik przyjmuje, jeżeli liczy je jak odpowiednio często przychodzą impulsy, to j.w. a jeśli potrzebuje włącz/wyłącz to podpiąłbym pod + po kluczyku.
    Jak masz dokumentacje licznika i zdjęcia w środku silnika, możesz wrzucić.
    Weź też sobie zasil licznik i potrykakaj ręcznie kablem o kabel i zobacz czy coś zacznie pokazywać.
    krzysiekk2810
    Level 2  
    Dzięki kolego. Za tydzień będę na marinie to sprawdzę twoje podpowiedzi i wrzucę fotki.Mam teraz jakiś punkt zaczepienia.Pozdrawiam
    stachu_l
    Level 32  
    krzysiekk2810 wrote:
    podłączyłem obrotomierz tak jak na zdjęciu i niestety nie działa.Co może być nie tak.
    Świetnie i uważasz, że ludzie na wyrywki znają kolorki kabli w silniku Yamaha F20 i obrotomierzu KUS?
    KUS produkuje różne zegary/wskaźniki - jaki to dokładnie model?
    Czy ma napisane, że współpracuje z ta Yamahą (nie tylko F20 ale także zakres model/numer seryjny)?
    Mam F50 z oryginalnym zegarem Yamaha i to działa. Musiałem cos grzebać i znalazłem instrukcje serwisowa do F50 bez problemu. Podobnie do F9.9 przy której też cos robiłem. Poszukaj instrukcji od F20 - tam będzie schemat do pracy z oryginalnymi zegarami Yamaha - można zobaczyć gdzie są podłączone.
    Czy na zdjęciu to podłączenie to te dwa białe przewody? To chyba jest tylko zasilanie z co z impulsami?