Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radio w stanie "stand by"w lewym głosniku słychac buczenie

zasaniak 13 Lis 2005 13:27 1267 4
  • #1 13 Lis 2005 13:27
    zasaniak
    Poziom 14  

Mam Royala CDR 4010 ( to takie radio z odtwarzaczem CD i wewn. wzmacniaczem).
    Od pewnego czasu zaczął buczeć mi jeden głośnik (lewy), choć radio jest jedynie w stanie "STAND BY ".
    Czy to coś poważnego, czy sam sobie mogę poradzić? ( jestem takim domowym elektronikiem chobbystą).

0 4
  • #2 13 Lis 2005 18:44
    Lukalago
    Poziom 26  

Musisz zacząc od końcówki mocy. Odczytaj symbol końcówki i znajdź w necie aplikacji do niej.
    Czy w stanie standby ma podawane zasilanie i na jakie piny. Byc moze ze jest uszkodzona.

0
  • #3 14 Lis 2005 13:49
    Alone
    Poziom 14  

...ale tylko na stand-by, czy w trakcie pracy również?
    Być moze są dwa odręne zasilania lub może brakuje masy. Proponuję rozkręcić i poruszać przewodami, moze któraś wtyczka jest luźna.
    powodzenia

0
  • #4 14 Lis 2005 15:04
    krzysiekg18
    Poziom 9  

najprostrze rozwiazanie to podlaczyc kondensator na wyjsciu zeby to stlumil

ale mozliwe ze nie masz gdzies podlaczonej masy najbardziej na wejsciu do wzmacniacza ( podlacz rezystor do wejscia i do masy i powinno byc dobrze ) ale lepiej skonsultoj sie z kims :)

0
  • #5 14 Lis 2005 17:23
    Karolks
    Poziom 2  

Tego co sugeruje "krzysiekg18", nie wolno robić.
    W pierwszej kolejności upewnij się, że wszystkie połączenia masy są prawidłowe. W przypadku gdy końcówki zasilane są z odrębnych prostowników, w skrajnym przypadku mógłby zaszkodzić podsuszony elektrolit zasilacza. Jeżeli obydwa kanały zasilane są z jednego źródła, wtedy należy podejrzewać że nastąpiło przesunięcie punktu pracy tranzystorów końcowych. Jeśli końcówka jest monolityczna, pwpd pozostaje jej wymiana. Jeżeli natomiast na elementach dyskretnych, możnaby pokusić się o odszukanie elementów ustalających punkt pracy końcówki, jednak w takim wypadku bałbym się radzić zaocznie i bez stosownych pomiarów. Proceder ten bowiem niebezpieczny zaiste bywa dla końcówki.
    Karol

0