Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwarcie i przerwa w jednej fazie ukladu trójfazowego

13 Lis 2005 13:52 6242 2
  • Poziom 10  
    witam. mam zadanie opisać przypadki:
    a)zwarcia jednej fazy
    b)przerwy w jednej fazie
    w układzie trójfazowym niesymetrycznym i nie wiem kompletnie jak się za to zabrać. czy ktoś mi pomoże?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Witam
    Obydwa te przypadki dotyczą układu trójprzewodowego połączonego w gwiazdę.
    1. Zwarcie fazy następuje wtedy gdy odbiornik posiada impedancję równą 0. Napięcie zwartej fazy występuje w centralnym punkcie gwiazdy. Napięcia występujące na pozostałych dwóch odbiornikach są napięciami przewodowymi między zwartą fazą a fazą zasilającą. Prąd w zwartej fazie jest sumą geometryczną prądów pozostałych faz.

2.Przerwa w fazie czyli prąd równy 0. Prąd płynący w obwodzie jest ograniczony sumą impedancji poszczególnych faz. Napięcie zasilające dwóch odbiorników jest napięciem przewodowym. Napięcie w centralnym punkcie gwiazdy jest napięciem wypadkowym zależnym od prądu i impedancji. Tylko w układzie symetrycznym w środku gwiazdy jest połowa napięcia przewodowego.

Zrób sobie rysunki i wszystko stanie się łatwiejsze.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Zapewne chodzi tu o połączenie bez przewodu zerowego,
    jest to typowe zadanie dla prostego zobrazowania, jako obciążenie podłączamy żarówki np. 40W i 75W
    ( zazwyczaj pytanie jest takie "podłączamy żarówki o mocy 40, 60 i 100 Watów w gwiazdę bez przewodu zerowego, która z nich będzie jaśniej świeciła ?")