Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Agregat do domu jednorodzinnego

rjuser 22 Aug 2022 13:56 1818 22
    rjuser
    Level 10  
    Dzień dobry,

Chciałbym zakupić agregat do zasilania awaryjnego - często ostatnio mamy problemy z prądem. Agregat będzie służył do zasilania niezbędnych urządzeń: lodówki (sztuk 2), trochę światła wieczorem, routery+NAS, piec (pompy obiegowe), ewentualnie laptop (jak się da to z monitorem podłączonym przez stację dokującą). Jak mniej więcej wyliczyć pobór?
    Lodówki to wg tabliczek 135W + 240W, światło myślę że ~100W, routery+NAS to ~50W (?), piec przy pracy pomp ~200-250W, laptop + monitor 200W (?). Czy agregat rzędu 5kW nie będzie przewymiarowany?

Celuję w urządzenie z AVR oczywiście i elektronicznym starterem. Zastanawiam się nad FOGO 6001 TRE, albo PRAMAC PMD5000s (czy to dobre agregaty?). Ostatnio (przynajmniej dla mnie) pojawiły się urządzenia Karcher - czy są OK? Pramac jako jedyny, który znalazłem, oferuje diesla z rozsądnym zużyciem paliwa, ale z drugiej strony nie planuję używać tego agregatu strasznie długo - awarie trwają po kilka godzin (w tym roku rekordowo nie było prądu już łącznie z 5 dni). Chociaż mówi się o nadchodzących blackoutach, więc chcę być nieco przygotowany.

Co byście doradzili w kwestii doboru mocy i samego agregatu. Budżet najchętniej do ~12kpln (tyle kosztuje ten Pramac z dieselem).
    nemeczek096
    Level 2  
    Z doświadczenia wiem że na taki sprzęt wystarczy 5kw bo sam używam 5.5kw wykorzystuję pralkę suszarkę tv lodówkę i w między czasie starcza na ładowanie urządzeń
    ta_tar
    Level 39  
    nemeczek096 wrote:
    Z doświadczenia wiem że na taki sprzęt wystarczy 5kw bo sam używam 5.5kw wykorzystuję pralkę suszarkę tv lodówkę i w między czasie starcza na ładowanie urządzeń

Z jakiego doświadczenia wiesz skoro sam pytasz, co masz zrobić w tym temacie?
    Link
    płetwa
    Level 32  
    2,5kW wystarczy. Po cholerę Ci elektryczny rozruch? Na początku będziesz dbał o akumulator z biegiem czasu dbałość osłabnie i jak zajdzie potrzeba i tak będziesz odpalał sznurkiem.
    rjuser
    Level 10  
    Słuszna uwaga z akumulatorem :) Chciałem po prostu ułatwić sobie życie i nie szarpać się, tym bardziej, że jeszcze nie wiem jaki będę miał dostęp - agregat stanie w kotłowni i niekoniecznie będę miał dużo miejsca, żeby szarpać za linkę. No ale dostęp musi być, a aku pewnie padnie jak go będę potrzebował.

2,5kW będzie wystarczająco? Byłoby super - wybór jest znacznie większy wśród agregatów. A jaka marka agregatu? Które sprzęty mają dobry AVR?
    płetwa
    Level 32  
    Np. ENDRESS ESE 3200p, FOGO F,FM,FH 3001R , ARIESPOWER EA3000AVR , HONDA EM30
    anchilos
    Level 37  
    rjuser wrote:
    Które sprzęty mają dobry AVR?

Co przez to rozumiesz.

AVR stabilizuje jedynie wysokość napięcia (ilość V), nie poprawi przebiegu (kształtu) napięcia - prądu.

Potrzebujesz agregatu z czystym sinusem.
    rjuser
    Level 10  
    anchilos wrote:
    rjuser wrote:
    Które sprzęty mają dobry AVR?

Co przez to rozumiesz.

AVR stabilizuje jedynie wysokość napięcia (ilość V), nie poprawi przebiegu (kształtu) napięcia - prądu.

Potrzebujesz agregatu z czystym sinusem.

Potrzebuje coś co nie uszkodzi domowych sprzętów, komputera itp. Jeżeli AVR nie załatwi sprawy, to czego mam szukać? A może masz coś konkretnego do polecenia?
  • Helpful post
    anchilos
    Level 37  
    rjuser wrote:
    Jeżeli AVR nie załatwi sprawy, to czego mam szukać?

Agregatu z czystym sinusem.
    Nowoczesne RTV z przetwornicami, przyjmie każdy badziewny prąd w dużym zakresie wysokości napięcia.

Natomiast silniki (sprężarki lodówek) muszą mieć czysty sinus.

Agregat, który ma "pure sine wave" , raczej też będzie miał stabilizator wysokości napięcia.
    rjuser
    Level 10  
    W takim razie takie mam typy (agregaty inwerterowe):
    Fogo F4001iSe
    PRAMAC WX3200
    Pramac PMI3000
    ENDRESS 3000I
    Honda eg3600

Czegoś spośród powyższych wystrzegać się?
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Widzę że ,, demontaż poznawczy,, jest nie tylko urządzeń:)) .
    płetwa wrote:
    2,5kW wystarczy. Po cholerę Ci elektryczny rozruch? Na początku będziesz dbał o akumulator z biegiem czasu dbałość osłabnie i jak zajdzie potrzeba i tak będziesz odpalał sznurkiem.
    W domu lodówka i zamrażarka pompa C.O. to problem a to 500W - Czy są małe , niezawodne, solidne tanie małe do 1kW agregaciki ? I czy nie lepiej wypożyczyć? Poważne awarie zasilania to statystycznie niezwykła rzadkość. Co innego firma, praca itd.
    Walery K
    Level 22  
    Na 500W zagrzejesz sobie wodę na herbatę, zrobisz sobie kawę?
    Jak Ci wieczorem prąd wyłączą to polecisz do wypożyczalni, zwłaszcza gdy najbliższa jest kilkadziesiąt kilometrów od Ciebie?
    Ja miałem sytuację, że przy fatalnej pogodzie była awaria i 40 godzin byliśmy bez pądu przy temperaturze -20 stopni i warunki jazdy były tak fatalne, że żona wieczorem gdy kończyło sie paliwo to nie pozwoliła mi nawet jechać do najbliższej stacji benzynowej, no i wtedy będziesz szukał wypożyczalni w ktorej trzymają zapas 100 agregatów no bo przecież cała okolica jest bez prądu?
    Ja mam 6 kW i praktycznie starcza na wszystko chociaż pewnego razu żona mi go "przydusiła" - zapomniała, że pracujemy na agregacie i włączyła prawie wszystkie najbardziej energochłonne urządzenia, nawet na pranie i prasowanie jej się wtedy zebrało.
  • Helpful post
    anchilos
    Level 37  
    Może Honda EU22i wystarczy.
    Agregat z inwerterem. (nie AVR)

Darujmy sobie pranie i prasowanie,ale chociaż wytrzyma start lodówki i zamrażarki (gdyby wyraziły chęć jednoczesnego uruchomienia "się")

Pozdrawiam.
    Walery K
    Level 22  
    A kawę i herbatę też sobie darujesz? :)
    Walery K
    Level 22  
    Ja bym z takiego czajnika sobie herbaty nie zaparzył.
    Myślę, że autor postu też by tego nie zrobił.
    Ja posiadam chińczyka o mocy ciągłej 6 kW marki Kipor i od 16 lat pracuje bezawaryjnie a na wsi gdzie wszystkie linie są napowietrzne to awarie zdarzają przy każdej większej wichurze.
    W okresie kiedy kupowałem kosztował nieco ponad 4 tyś. i jestem z niego zadowolony. Rozruch ma tylko elektryczny, ale gdyby akurat przypadkowo osłabł akumulator to zawsze można "pożyczyć" prądu z samochodu.
    A tak przy okazji to chciałem się pochwalić małym power bankiem chyba 5200 mAh w którego nie wierzyłem (dostałem jako prezent) a ostatnio sprawdziłem, że to naprawdę działa i odpaliłem z tego diesla w Fordzie mojej córki.
    rjuser
    Level 10  
    anchilos wrote:
    Agregat z inwerterem. (nie AVR)

Darujmy sobie pranie i prasowanie,ale chociaż wytrzyma start lodówki i zamrażarki (gdyby wyraziły chęć jednoczesnego uruchomienia "się")

Czyli AVR nie jest niezbędny, czy ten agregat produkuje tak piękny prąd, że AVR niepotrzebny?
    Wolałbym jednak coś minimalnie większego, z większym zbiornikiem paliwa i tak, żebym mógł spaliny wyprowadzić.

Dodano po 4 [minuty]:

Walery K wrote:
    Ja bym z takiego czajnika sobie herbaty nie zaparzył.
    Myślę, że autor postu też by tego nie zrobił.

Herbatę mogę zrobić na gazie :) Nie muszę i nie będę prać, prasować itp.
    Głównie zależy mi na pracy lodówek (jedna lodówka side-by-side, druga zwykła), piec gazowy i trochę światła. Pozostałe sprzęty nie muszą chodzić, choć nie obrażę się.

Czy mogę zrobić jakiś odczyt z licznika ile prądu pobrałem w ciągu ostatniej godziny? To dałoby mi jakieś przybliżenie ile faktycznie potrzebuję. Chyba, że po prostu sprawdzę zużycie po godzinie...
    Walery K
    Level 22  
    Ja niestety poza ogrzewaniem wszystko mam elektryczne a w przypadku awarii gdzie bez prądu trzeba się obyć przez dwa dni to trudno rezygnować z wszystkiego.
    No bez herbaty to bym się obył, ale bez kawy? :)
    Gdybym dzisiaj wybierał to zastanowiłbym się nad - Agregat prądotwórczy BRIGGS & STRATTON Q 6500 i
    Cenowo mieści się w Twoim budżecie, jeszcze trochę na paliwo zostanie :)
    rjuser
    Level 10  
    Dziś sprawdzałem licznik prądu. Wg niego:
    moc maksymalna: 2,7kW (ale robiło się pranie)
    zużycie przez 1,3h (była kawa z ekspresu): ~0,6kW
    zużycie przez kolejne 1h: ~0,4kW

W powyższym nie ma uwzględnionego pieca (nie będę teraz załączał ogrzewania), ale chodzą dwa laptopy i dwa monitory, co niekoniecznie musi się dziać podczas braku prądu. Wg tego to chyba taki agregat maks 2,5kW (żeby ewentualnie odpalić czajnik lub ekspres), większy mógłby pracować niestabilnie przy małym poborze, tak?
    Walery K
    Level 22  
    Mój pracuje stabilnie tak długo jak jego moc maksymalna nie zostanie przekroczona.
    Moc ekspresu to chyba zmierzyłeś średnią mój obecny potrzebuje 1,5 kW a poprzednie nawet 2,0 kW
    Piec na pewno nie potrzebuje dużej mocy ale pompy mogą co nieco pociągnąć.
    Z tym wystarczy to na razie jest ok ale później okazuje się, że jeszcze to by się przydało załączyć, no może i tamto - oczywiście o praniu i prasowaniu nie mówię.
    Jednak wybór należy do Ciebie.
    rjuser
    Level 10  
    Walery K wrote:
    Moc ekspresu to chyba zmierzyłeś średnią mój obecny potrzebuje 1,5 kW a poprzednie nawet 2,0 kW

Pomyliłeś trochę moje całkowite z zużycie energii z chwilowym zapotrzebowaniem urządzenia. Ekspres ma moc wg tabliczki 1050W, ale przecież zagrzewa się w ciągu powiedzmy minuty, a kawę robi przez 40s. Oczywiście wszystko trwa dłużej (ekspres ciśnieniowy nie automatyczny), ale przecież nie korzysta cały czas z pełnej mocy.

Walery K wrote:

Piec na pewno nie potrzebuje dużej mocy ale pompy mogą co nieco pociągnąć.
    Z tym wystarczy to na razie jest ok ale później okazuje się, że jeszcze to by się przydało załączyć, no może i tamto - oczywiście o praniu i prasowaniu nie mówię.
    Jednak wybór należy do Ciebie.

Piec + pompy szacuję na 200W, może 250W.

Naprawdę, agregat ma służyć tylko ułatwieniu sobie życia w czasie braku prądu - póki co nie miałem jakichś dłuższych przerw niż kilka godzin (do 8), choć jak pisałem w tym roku był rekord. Przez tydzień prąd gasł co chwilę i to na długo. Od piątku do wtorku włącznie prądu nie było ze 3 - 3,5 dnia.

Dodano po 49 [minuty]:

anchilos wrote:

Nie tego szukałem, ale chyba nic sensowniejszego nie znajdę - mało pali, pewny i ładny prąd. Można próbować taniej z tych co wypisałem, ale nie mam tej pewności co do jakości. Dzięki!
    płetwa
    Level 32  
    Może być FOGO, tylko to nie oni budują, uważam jednak że taka firma nie umieściła by własnego logo na jakimś marnym produkcie.
    rjuser
    Level 10  
    Honda kupiona, podłączona, jeszcze nie testowana, ale musi być dobrze :)
    Dziękuję.