Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić bezpieczny przedłużacz do piekarnika i czy to rozwiązanie będzie ok?

prezes.67 22 Aug 2022 18:02 588 23
Wago
    prezes.67
    Level 9  
    Dzień dobry :-). Jestem po remoncie kuchni. Wymieniona została stara aluminiowa instalacja na nową w miedzi. Zaplanowane było gniazdko za meblami do podłączenia piekarnika. Po zakupie tego ostatniego okazalo się że przewód zasilający piekarnik jest trochę za krótki i nie sięga gniazda. W związku z tym mam takiego pomysła. Chcę kupić gniazdko i wtyczkę EXTREM - polski producent. 250 v , 16 A i obciążenie maxymalne 3680 W czyli takie jakie ma piekarnik. Do tego przewód 3x2,5 mm o długości Max 2 metry. Z tych rzeczy chcę zrobić przedłużacz. Wiem, że nie powinno podłączać się piekarnika przedłużaczem ale myślę , że ten który chcę wykonać da radę. Proszę o radę czy dobrze kombinuję. Pozdrawiam
  • Wago
    rafbid
    Level 33  
    prezes.67 wrote:
    Proszę o radę czy dobrze kombinuję.
    Dobrze
  • Wago
    sosarek

Level 43  
    @rafbid Nie, nie dobrze.
    @gorki73 Nie - powinien być na stałe podłączony - dlatego kabel nie jest zakończony żadnym wtykiem.
    zbich70
    Level 43  
    gorki73 wrote:
    i go wymienić w piekarniku.
    O ile warunki gwarancji to przewidują. Jeśli nie, to samodzielna (nieautoryzowana) wymiana przewodu przyłączeniowego równa się utracie gwarancji.
    sosarek

Level 43  
    A ja bym zapytał o model tego piekarnika, czy jest dla niego przewidziany osobny obwód i zabezpieczenie w rozdzielnicy itd.
    prezes.67
    Level 9  
    [czy nie lepiej kupić gotowy przewód 2.5mm² z wtyczką i go wymienić w piekarniku.
    To byłoby dobre rozwiązanie, ale samodzielna wymiana przewodu spowoduje utratę gwarancji, a autoryzowany serwis nie zrobi tego nawet za opłatą. Według nich skoro procent taki przewód przewidział, to taki ma być.

Dodano po 3 [minuty]:

Piekarnik to Elektrolux. LOE8H31Z. Tak. Jest osobny obwód na piekarnik zabezpieczony osobnym bezpiecznikiem w rozdzielni.
    artaa
    Level 43  
    Przewód powinien być jeden od ściany do piekarnika, bez wtyczek (z reguły)
    choć urządzeń jest dużo i pomysłów producentów też.
    W większości przypadków - czyli urządzeń bez wtyczek, jest zapis w dokumentacji, że gwarancja jest ważna z wpisem elektryka o podłączeniu do instalacji elektrycznej, z reguły jak on wymieni kable nie ma problemu.

Zresztą w praktyce nikt z techników producenta tego wpisu nawet nie sprawdza, ale też nie zajmuje się podłączaniem do prądu urządzeń, oni mają naprawić.

Gwarancja jest pewną "korzyścią" które daje ci producent - ale nie jest obowiązkiem użytkownika z niej chcieć korzystać.
    prezes.67
    Level 9  
    @artaa przewód piekarnika jest zakończony wtyczką.
    artaa
    Level 43  
    Czyli rozwiązanie pod użytkownika aby mógł sam podłączyć.
    Ciekawe czy zapis z gwarancji o podłączeniu przez elektryka usunięto, jak nie to i tak dla celów gwarancji musisz go wezwać.
    gorki73
    Level 39  
    artaa wrote:
    Czyli rozwiązanie pod użytkownika aby mógł sam podłączyć.

Może pod użytkownika, ale stwarza potencjalne zagrożenie jeśli chodzi o pomysłowość użytkowników, którzy mogą taki kabel wpiąć w przedłużacz.
    P.S.
    Żadnych przedłużaczy w kuchni i łazience.
    artaa
    Level 43  
    No to już ustaliliśmy ;-)
    Przedłużaczom NIE.
    vodiczka
    Level 43  
    prezes.67 wrote:
    Chcę kupić gniazdko i wtyczkę EXTREM - polski producent. 250 V , 16 A
    Zamiast gniazdka użyłbym kontrwtyczki 250V 16A.
    gorki73 wrote:
    Ps. Żadnych przedłużaczy w kuchni i łazience.
    Dobrze wykonany przedłużacz nie jest w niczym gorszy od dłuższego oryginalnego przewodu.
    Zauważ, że w sytuacji opisanej przez autora tematu, ten przedłużacz będzie wpięty na stałe.
    Nie dojdzie do sytuacji, że po kilkuset łączeniach i rozłączaniach wtyczki z kontrwtyczką coś się obluzuje.
    ta_tar
    Level 39  
    Zgodnie z instrukcją:
    Jak zrobić bezpieczny przedłużacz do piekarnika i czy to rozwiązanie będzie ok?

Powinni na życzenie konsumenta wymienić.
    artaa
    Level 43  
    Ale nie na dłuższy- przewód...

a tu cały czas o to chodzi.
    ta_tar
    Level 39  
    prezes.67 wrote:
    Zaplanowane było gniazdko za meblami do podłączenia piekarnika.
    Skoro to ma być za meblami, to może zrobisz jeszcze jedno gniazdo (bliżej piekarnika) i podłączysz go tego co obecnie masz przeznaczone do piekarnika. Jak wykonasz prawidłowe połącznie w puszce pierwszego gniazda, to zapewne będzie to lepiejsze niż przedłużacz.
    vodiczka
    Level 43  
    ta_tar wrote:
    Jak wykonasz prawidłowe połącznie w puszce pierwszego gniazda, to zapewne będzie to lepiejsze niż przedłużacz.
    Czy możesz uzasadnić dlaczego lepsze w sensie technicznym a nie dlatego, że w instrukcji piekarnika pisze:
    "Nie stosować rozgałęźników ani przedłużaczy"

prezes.67 wrote:
    @vodiczka chcę kupić taki zestaw
    To gniazdo z zestawu to inaczej kontrwtyczka.
    ta_tar
    Level 39  
    vodiczka wrote:
    Czy możesz uzasadnić dlaczego lepsze w sensie technicznym
    Dlatego że prawidłowe wykonanie drugiego gniazda, prawidłowe połączenie przewodów w pierwszej puszcze eliminuje - połączenia zewnętrzne, brak możliwości ruszania przewodem (przedłużacz można poruszać), brak możliwości uszkodzenia takiego przewodu położonego w ścianie (w tynku/za płytą).
    vodiczka
    Level 43  
    ta_tar wrote:
    brak możliwości ruszania przewodem (przedłużacz można poruszać),
    Raczej nie w tym rozwiązaniu, będzie leżał za piekarnikiem i za szafkami. Bardziej obawiałbym się zalania wodą (mimo iż zestaw wtyczka/kontrwtyczka jest hermetyczny) w razie jej ewentualnego wycieku co w kuchni jest możliwe.
    Nadal pozostaje przewód od piekarnika, którym też można poruszać i go uszkodzić :cry:
    ta_tar
    Level 39  
    vodiczka wrote:
    Nadal pozostaje przewód od piekarnika, którym też można poruszać i go uszkodzić
    Ale on jest przewidziany przez producenta i zapewne dobrej jakości, wytrzymały na poruszanie.
    vodiczka
    Level 43  
    ta_tar wrote:
    Ale on jest przewidziany przez producenta i zapewne dobrej jakości, wytrzymały na poruszanie.

W sytuacji gdy producenci tną koszty na wszelkie sposoby nie widzę powodu dla którego przewód kupiony przez autora tematu będzie niższej jakości niż użyty przez producenta do zasilania piekarnika ale poddaję się sile twojego argumentu.
    prezes.67
    Level 9  
    Witam ponownie wszystkich i bardzo dziękuję za wszystkie rady i uwagi. Reasumując muszę powiedzieć , że nie ma jednego zdania zarówno wśród osób które odpowiedziały na mojego posta jak również wśród znajomych elektryków. Wydaje mi się, że przedłużacz który chciałem zrobić byłby w pełni bezpieczny, ale niestety dalej jest to przedłużacz. Wymiana przewodu w piekarniku na dłuższy odpada ze względu na utratę gwarancji. Zrobienie dodatkowego gniazdka wiąże się z demontażem mebli i mnóstwem pyłu powstającego podczas kucia co również odpada ze względu na zbyt dużo pracy, a urlop już się skończył. Tak wczoraj myślałem jak to rozwiązać i mam pomysła. Myślę , że jest on optymalny z kilku względów.
    Po pierwsze- nie potrzeba nic kuć.
    Po drugie- nie trzeba wymieniać przewodu.
    Po trzecie- eliminuje użycie przedłużacza.
    Po czwarte- daje możliwość natychmiastowego odłączenia piekarnika od prądu.
    Po piąte -daje możliwość systematycznego przeglądu gniazdka czy coś tam się nie obluzowało lub nie upala się przewód.
    Plan mój jest taki, aby w tylnej części blatu która dolega do ściany, wyżłobić za pomocą wiertła lub frezu do drewna zagłębienie o grubości przewodu tak, aby ten swobodnie się schował po dosunięciu blatu do ściany, a wtyczkę do piekarnika podłączę do gniazdka znajdującego się nad blatem. Przewodu od piekarnika w tym przypadku spokojnie mi wystarczy. Gniazdko to również jest wprowadzone z rozdzielni osobnym obwodem i zabezpieczone ,że tak powiem, prywatnym bezpiecznikiem. Takie rozwiązanie będzie bezpieczne i wykonane zgodnie ze sztuką, a jednocześnie bez generowania dodatkowych kosztów i dodatkowej pracy.
    ta_tar
    Level 39  
    prezes.67 wrote:
    wyżłobić za pomocą wiertła lub frezu do drewna zagłębienie o grubości przewodu tak, aby ten swobodnie się schował po dosunięciu blatu do ściany, a wtyczkę do piekarnika podłączę do gniazdka znajdującego się nad blatem.
    Jeżeli nie będzie Ci przeszkadzał widok takiego kabla nad blatem (zapewne jest czarny), to będzie rozwiązanie do przyjęcia.
    Sprawdź wcześniej czy przypadkiem nie masz listwy przyblatowej - wykończeniowej.