Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaryjne zasilanie pieca i ładowanie akumulatora w piwnicy

BasiaML 24 Aug 2022 10:16 819 7
Wago
    BasiaML
    Level 2  
    dzień dobry

to mój pierwszy post tutaj i najpierw długo szukałam :) ale jak to mówią - jeden rabin powie tak a drugi rabin powie nie, wiec zapytam.

Ze względu na wyłączenia prądu w mojej dzielnicy (czasem dłuższe awarie, czasem skoki napięcia) chciała bym zamontować awaryjne zasilanie pieca gazowego .
    Wybrałam nawet zasilacz od techtrona, ale pojawiło mi się kilka pytań, na które pomoc techniczna techtrona odpowiedziała oczywiście jednym zdaniem "tak, nada się" a ja mam mimo wszystko wątpliwości - czasami posiadanie trochę większej niż przeciętna "blondynka" wiedzy przeszkadza, bo ma się więcej wątpliwości.

Moja piwnica jest niska (160 cm) i dość wilgotna.
    Zastanawiam się, czy podłączony na stałe do zasilacza awaryjnego akumulator (AGM lub żelowy) nie będzie wydzielał gazu, który spowoduje, że albo się tam uduszę :D albo nastąpi wybuch gdy piec gazowy będzie się uruchamiał (mam jakiś tani Saunier Duval, montowany przez dewelopera około 5 lat temu).

Wiem, że agm czy żelowy są ogólnie bezpieczniejsze pod tym względem, ALE - zasilacz ze względu na dlugość przewodów będzie blisko pieca, akumulator też, więc wolę się upewnić.

Z góry dziękuję za pomoc :)
  • Wago
  • Helpful post
    Mobali
    Level 40  
    BasiaML wrote:
    czy podłączony na stałe do zasilacza awaryjnego akumulator (AGM lub żelowy) nie będzie wydzielał gazu, który spowoduje, że albo się tam uduszę albo nastąpi wybuch gdy piec gazowy będzie się uruchamiał (mam jakiś tani Saunier Duval, montowany przez dewelopera około 5 lat temu).
    Nie nie ma takiego niebezpieczeństwa. Zresztą w razie jakichkolwiek obaw, akumulator można wyprowadzić do innego pomieszczenia, a przewody akumulatora przedłużyć. Jednak chyba nie to jest największym problemem. Czy instalacja instalacja kotła gazowego została przeprowadzona w pomieszczeniu o wysokości 160cm? Kto wykonał takie podłączenie? Warunki techniczne wskazują bowiem że:
    § 172. 4. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m.
    § 172. 5. W budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, wzniesionych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dopuszcza się instalowanie gazowych kotłów grzewczych w pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 1,9 m, z zachowaniem warunków określonych w ust. 1 i § 170 ust. 1 i 2.
    § 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
    Dlatego warto też przyjrzeć się kubaturze i układowi wentylacji tego pomieszczenia.
  • Wago
    BasiaML
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź.

Mimo wszystko wolała bym uniknąć przedłużania przewodów, można powiedzieć, że mam wiedzę, ale umiejętności brak :)

Co do wysokości pomieszczenia, to słyszałam o tym, niestety w takim stanie nabyłam już ten lokal, sprzedawca (napisałam deweloper, ale to był po prostu zwykły fliper, ech) przeniósł piec z kuchni do piwnicy pod nią, dzięki czemu uzyskał dodatkowe miejsce i pewnie dlatego bardziej mi się wszystko podobało.
    A o tym, że jest to zrobione niezgodnie ze sztuką dowiedziałam się duuużo później, gdy już niestety byłam po zakupie, kredycie i wszystkich innych nieodwracalnych rzeczach związanych z kupnem nieruchomości.
    Na szczęście piwnica jest duża więc wymiana powietrza jest spora, ale co racja to racja.

Ogólnie, kupowanie starych, poniemieckich lokali od fliperów to zabawa, której nikomu nie polecam. Lepiej unikać, albo szukać samodzielnie tej ruiny, którą fliper kupi, odpicuje za kilka złotych i potem opycha nieświadomym gąskom takim jak ja

Jeszcze raz dziękuję :)
  • Helpful post
    anchilos
    Level 37  
    BasiaML wrote:
    Wybrałam nawet zasilacz od techtrona,

Niektóre piece potrzebują stałej fazy,
    Nie wszystkie UPS taką zapewniają, dodatkowo do pompki obiegowej konieczny jest czysty sinus.

Potrzebny jest też zapas mocy na start pompki.(5 x moc pompki)
    ssllaawweekk
    Level 15  
    Na początku piszesz że piwnica wilgotna ( w domyśle bez wentylacji) a później że wymiana powietrza jest spora.
    Pomyśl o wymuszonej wentylacji jeśli piec jest z zamkniętą komorą spalania.
    A w piwnicy jest wentylacja??
    BasiaML
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi.

tak, rozważam tylko czystą sinusoidę :), zawsze i wszędzie, tak samo w komputerze i pod tv, routery itp mam takie 2 UPSy od Green Call :) zresztą, mogłabym kupić też taki gotowy ups do piwnicy, ale po pierwsze chcę trochę ściąć koszty a po drugie będę miała dzięki temu większą pojemność.

Co do wentylacji - nie ma mechanicznej, ale do piwnicy wchodzą 3 wywietrzniki z zewnątrz, dodatkowo są tam normalne drzwi no i przede wszystkim to jest piwnica, a nie lodówka :) - jest nieszczelna z zasady i zawsze hula tam wiatr.

Wilgoć jest związana z konstrukcją budynku - Niemcy tak budowali (a budynki te były kiedyś budowane pod pracowników zakładu przemysłowego, myślę, że nikt wtedy nie zakładał, że będą stać w tej formie 100 lat), że ściany cały czas łapią wilgoć a ja nie mam na razie mocy ani pieniędzy na jakieś lepsze ocieplenie fundamentów - znowu - oszukał mnie fliper mówiąc, że folia kubełkowa wystarczy. I tak się bujam z tym moim budynkiem..
    anchilos
    Level 37  
    BasiaML wrote:
    zresztą, mogłabym kupić też taki gotowy ups do piwnicy, ale po pierwsze chcę trochę ściąć koszty a po drugie będę miała dzięki temu większą pojemność.

Są UPS na dowolną wielkość akumulatora.
    Volt Polska sprzedaje "chińczyki) z aku. montowanym na zewnątrz UPS.
    Te same "chińczyki" występują pod niemiecką marką Kemot i paroma innymi.

Ups samoczynnie doładowuje aku., przetwornica nie.

Sprawdź jednak, czy nie potrzebujesz stałej fazy.

W przetwornicy chyba nie ma rozróżnienia na N i L (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę) - co może stwarzać problem.

UPS jest wygodniejszy od przetwornicy, nie trzeba nić przełączać - podłączać.
    Mobali
    Level 40  
    BasiaML wrote:
    A o tym, że jest to zrobione niezgodnie ze sztuką...
    Raczej niezgodnie z obowiązującym prawem, a to zasadniczo zmienia sytuację.
    BasiaML wrote:
    dowiedziałam się duuużo później, gdy już niestety byłam po zakupie, kredycie i wszystkich innych nieodwracalnych rzeczach związanych z kupnem nieruchomości.
    W tym wypadku przeniesienie własności jest raczej nieodwołalne, ale istotne wady prawne są bardzo łatwe do wykazania. Sądzę, że w tym wypadku developera można bez trudu pociągnąć za kieszeń.
    anchilos wrote:
    W przetwornicy chyba nie ma rozróżnienia na N i L
    Masz rację, nie ma.
    anchilos wrote:
    UPS jest wygodniejszy od przetwornicy, nie trzeba nić przełączać - podłączać.
    Szczególnie taki, gdzie akumulator montowany jest na zewnątrz jednostki i może mieć większą pojemność. UPS zdecydowanie łatwiej dobrać do kotła, ale nie każdą przetwornicę da się w prosty sposób dopasować do kotła. Jeśli nie dasz się przekonać do UPS, to przynajmniej wypróbuj przetwornicę przed zakupem żeby ją zwrócić/wymienić w razie czego.