Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść

mobrius1 25 Aug 2022 14:30 726 9
 • #1
  mobrius1
  Level 2  
  Witam serdecznie wszystkich .
  Chciałbym zapytać jak połączyć głośnik imprezowy BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B.
  Czy jest w ogóle taka możliwość. Głośnik nie posiada zewnętrznych wejść na głośniki.
  zdjęcia wejść jakie posiada ten głośnik dołączam w poście
  Z góry dziekuję za wszelkie pomocne odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich klubowiczów.

  Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść
 • Helpful post
  #2
  mm150
  Level 17  
  Witam
  Spróbuj pod line OUT ale nie wiem czy wielkość sygnału wystarczy do wysterowania kolorofonu. Może będzie potrzebny mały wzmacniacz.
 • Helpful post
  #3
  rach_UMK
  Level 29  
  Kolorofon powinien zadziałać z line out --> DIN w kolorofonie. Tylko przejściówkę kupić lub samemu zmontować. W gotowych tylko zwrócić uwagę aby przewody były podłączone do właściwych PINów we wtyczce DIN.
  Chyba że w kolorofonie jest przewidziane i jest odpowiednio zmostkowane, lecz tego nie wiem.
 • #4
  mobrius1
  Level 2  
  Witam ponownie
  co chłopaki macie na myśli zeby podpiąc przejściówke albo mały wzmacniacz
  Jeśli możliwe to można prosić jakieś zdjęcia.
 • Helpful post
  #5
  Preskaler
  Level 39  
  @mobrius1 Strasznie niechlujne te Twoje zdjęcia. Poodwracane do góry nogami i nieostre. Teraz chyba każdy powinien umie zrobić przyzwoite zdjęcie telefonem?
  Nie pokazujesz jakie są zakończenia (chyba?) białego kabla kolorofonu bo to do niego potrzeba podłączyć napięcie jakim sterowany jest głośnik. W Twoim urządzeniu BLAUPUNKT PS11DB nie ma dostępu do jego głośnika, więc trzeba zastosować dodatkowy wzmacniacz z głośnikiem. Z tym, że głośnik tutaj już nie jest potrzebny a jedynie wzmocnione napięcie do sterowania kolorofonu. Zamiast tego głośnika można użyć odpowiedniego rezystora. To jest bardziej skomplikowane rozwiązanie. Prostszym jest użycie WYJSCIA liniowego z BLAUPUNKT PS11DB jeśli takie wyjście istnieje i ma wystarczajaco wysokie napięcie potrzebne do wysterowania kolorofonu. Kol. @rach_UMK pisząc o przejściówce miał zapewne na myśli połączenie gniazda "5 DIN" w kolorofonie (jeśli takie ono jest) lub jakiegoś innego złącza znajdującego się na końcu tego białego przewodu, z wyjściem liniowym "OUT" BLAUPUNKT PS11DB. Połącz i sprawdź czy jest wystarczająco duże napięcie aby kolorofon zadziałał. Sprawdź najpierw czy on w ogóle działa podłączając go do jakiegokolwiek innego urządzenie z głośnikiem, z którego da się go podłączyć do samego głośnika lub kolumny. Kolorofon jest wrażliwy na poziom napięcia sterującego. Ma niby potencjometr do regulowania czułości wejścia ale to działa tylko dla dość dużych napięć na głośniku.
 • Helpful post
  #6
  rach_UMK
  Level 29  
  mobrius1 wrote:
  co chłopaki macie na myśli żeby podpic przejściówke


  Wyjście masz mini- Jack, kolorofon ma wejście DIN, więc trzeba podpiąć odpowiedni kabel.
  Np. Kabel Vitalco DIK11 minijack (3,5 mm) - DIN 5-pin 3 m - wyszukaj go w allegro. Oczywiście jeśli TWÓJ kolorofon ma wejście DIN, jak zauważył to @Preskaler.

  Preskaler wrote:
  Prostszym jest użycie WYJSCIA liniowego z BLAUPUNKT PS11DB jeśli takie wyjście istnieje i ma wystarczająco wysokie napięcie potrzebne do wysterowania kolorofonu


  Jest "Line out" w Blaupunkcie, kolorofony mają regulowana czułość wejściową, choć było miliony lat temu, jak miałem tego typu urządzenia w ręku, to nie było problemu z wysterowaniem nawet słabych sygnałów.
  Tak czy owak, należy rozpocząć od najprostszych rozwiązań i przetestować.

  Oczywiście - zakładamy, że ten kolorofon jest sprawny.
 • Helpful post
  #7
  gumisie
  Level 43  
  Preskaler wrote:
  Kolorofon jest wrażliwy na poziom napięcia sterującego. Ma niby potencjometr do regulowania czułości wejścia ale to działa tylko dla dość dużych napięć na głośniku.
  Potwierdzam.
  Można to sprawdzić na schemacie starszej wersji tego kolorofonu.
  Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść
 • #8
  mobrius1
  Level 2  
  Witam serdecznie
  Na początku przepraszam za słabą jakość zdjęć.
  Przesyłam ponownie zdjęcia poprawione .Dodam jeszcze że kolorofony działają ( sprawdzone na wieży SONY ).
  W momencie wpinania mini JACKA do wejscia LINE OUT następuje krótkie mignięcie żółtego światła i tyle ( dodam ,że kabelek sam przerabiałem :P ).
  Jeśli będzie potrzeba to dodam filmik.
  Więc co radzicie drodzy koledzy ??
  Dokupić kabel 5DIN ------>mini jack czy coś innego ??
  dziekuję wszystkim za zainteresowanie moim postem i pozdrawiam :) Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść Podłączenie głośnika BLAUPUNKT PS11DB do kolorofonu C-23B: instrukcje i zdjęcia wejść
 • Helpful post
  #9
  gumisie
  Level 43  
  Z racji tego, że pod nazwą: C-23B były produkowane różne wersje, tak więc trudno jednoznacznie powiedzieć jaki rodzaj "płytki" użyto w przypadku Twojego urządzenia.
  O ile jest możliwość jego rozkręcenia i podesłania zdjęcia jego wnętrza, może ułatwiłoby to rozwiązanie Twojego problemu.
 • Helpful post
  #10
  rach_UMK
  Level 29  
  mobrius1 wrote:
  Dokupić kabel 5DIN ------>mini jack czy coś innego ??


  Po co? Na ostatnim zdjęciu masz kabel mini jack-DIN. Widzisz, moja poprzednia rada była zbędna, bo nie wiedziałem, że masz już przejściówkę.
  Nawet jak dasz w palnik Blaupunktowi?

  1. No niestety, jak poprzednicy podejrzewali, pewnie jest za słaby sygnał i będzie trzeba troszeczkę go wzmocnić. Np. prosty moduł wzmacniacza - YX1667 - LM386 - 12W - 3-12V AC/DC, który najlepiej wpierniczyć w obudowę kolorofonu. Samemu nie poradzisz, bo podstawowych pojęć nie znasz. Udowodniłeś już, że kupiłbyś to samo, co już masz. Lub być może wystarczyłoby zrobić drobną korektę w kolorofonie bez żadnych modułów.

  2. Albo jakiś zewnętrzny mini-wzmacniacz z oddzielnym zasilaniem.
  Blaupunkt "line out" jack --> mini wzmacniacz "line in" jack, głośniki out --> kolorofon DIN.
  3. W Blaupunkcie ze wzmacniacza wychodzą dwa kable na głośniki (bas + reszta), podpiąć pod wyjście głośnikowe wzmacniacza i zrobić gniazdo wyjściowe w obudowie dla kolorofonu. Chyba tego rozwiązania nie poleciłbym.

  mobrius1 wrote:
  ( sprawdzone na wieży SONY ).

  Pewnie podłączyłeś pod wyjścia głośnikowe.