Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmniejszenie mocy wyjściowej na akumulatorze iRobot

Kuku1125 28 Aug 2022 10:13 153 4
 • #1
  Kuku1125
  Level 5  
  Witam wszystkich. Mam pytanie
  Otóż posiadam pare akumulatorow z iRobot Rumba (coś takiego: https://swiatbaterii.pl/baterie-do-odkurzaczy...sw9NW06mNvgXb1ScImMuOac3UV4vDIBoCZ2MQAvD_BwE)

  Chciałbym jeden z tych aku. Wykorzystać jako zamontowany do roweru powebank i tu pojawia się moje pytanie, czy da się w jakiś w miarę prosty sposób zmniejszyć napięcie wychodzące tego akumulatora z 3Ah 14.4V na 2.0A 5.0v ?
 • #2
  Mobali
  Level 40  
  Kuku1125 wrote:
  ...czy da się w jakiś w miarę prosty sposób zmniejszyć napięcie wychodzące tego akumulatora z 3Ah 14.4V na 2.0A 5.0v ?
  W tytule postu jest błąd. Mam wrażenie, że mylisz pojęcia podstawowe: "prąd", "napięcie" czy "moc" to zupełnie inne kwestie.

  A wracając do Twojego pytania, obniżenie napięcia z 14,4V do 5.0V jest proste i jak najbardziej wykonalne. Jeśli nie masz doświadczenia, żeby samodzielnie zbudować układ, to najprościej wykorzystać w tym celu prostą samochodową ładowarkę USB. Można nawet przerobić taką wpinaną w gniazdo zapalniczki. W ten sposób wydając przysłowiowe kilka złotych będziesz miał dobry powerbank z wyjściem USB i napięciem 5V. Zwróć jedynie uwagę na to, żeby w opisie ładowarki USB, prąd był na poziomie 2A - tak jak jak oczekujesz.
 • #3
  LEDówki
  Level 38  
  Kup dowolny zasilacz USB tzw. ładowarkę samochodową, podłącz do baterii - będziesz miał zasilacz bateryjny. Taki typowy "power bank" jest wyposażony w ładowarkę, która Tobie jest zbędna. Dlatego tytuł wątku powinien brzmieć "jak obniżyć do 5V napięcie baterii odkurzacza Roomba.
  Jeśli nie potrzebujesz 2A prądu, to możesz za kilka złotych kupić przetwornicę XL4015, a podłączone do niej urządzenia pobiorą 0,5A prądu. Jeśli chcesz by urządzenia pobierały większy prąd, to należy ustawić napięcia na liniach D+ D- w gnieździe USB, do którego podłączysz swoje urządzenia.
  Gotowy zasilacz jest wygodniejszy, bo wszystko ma w sobie - tylko podłączasz baterię 14,4V i odbiornik 5V.
 • #4
  CMS
  Administrator of HydePark
  LEDówki wrote:
  Taki typowy "power bank" jest wyposażony w ładowarkę,


  Ciekawa teoria.

  LEDówki wrote:
  Jeśli nie potrzebujesz 2A prądu,


  Kuku1125 wrote:
  na 2.0A 5.0v ?


  LEDówki wrote:
  to należy ustawić napięcia na liniach D+ D- w gnieździe USB, do którego podłączysz swoje urządzenia.


  To już nie te czasy.