Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z wychładzaniem się wody - dwa źródła zasilania zbiornika

pawco 30 Aug 2022 09:06 231 3
 • #1
  pawco
  Level 12  
  Mam problem z wychładzaniem się wody w zbiorniku. Postaram się wyjaśnić krótko jak wygląda sama instalacja i w czym tkwi problem.
  Zbiornik 300l z dwoma wężownicami, jedna podpięta mniej więcej w połowie zbiornika do instalacji solarnej.
  Druga wężownica góra zbiornika podpięta do podkowy (stary dom w którym jeszcze jest tak zwana blacha, pali się pod kuchnią w której umieszczona jest podkowa która w zimie grzeje górną część zbiornika).
  Instalacja zbiornika umieszczona w piwnicy, kuchnia z podkową na piętrze. Wszystko robione w tym roku, pierwszy rok i pojawiają się problemy po zakończeniu instalacji. Instalacja solarna pracuje poprawnie nagrzewa się do około 70 stopni.
  W ciągu ostatnich kilku dni został także podłączony drugi układ grzania czyli podkowa, w zimie jest palone pod blachą więc zbiornik będzie trzymał ciepłą wodę. W piecu został zamontowany czujnik temperatury-termopara a sterownik do niego w piwnicy, przy zbiorniku na górnej rurce zamontowany zawór zwrotny który zapobiega cofaniu się wody do góry, wymusza jeden kierunek.
  Jako, ze całość nie działa grawitacyjnie jest pompa do tego sterownika. Sam układ działa poprawnie zapalamy pod kuchnią sterownik załącza pompę i odłącza gdy temperatura w piecu spada poniżej 100 stopni.
  Ostatnio mieliśmy upalne dni układ pieca-podkowy odłączony od prądu więc nic nie pracuje. Pomimo iż układ jest odłączony następuje cyrkulacja wody w wężownicy i całość samoczynnie zaczyna krążyć w układzie do podkowy (pompa i sterownik odłączony od prądu). powoduje to wychładzanie wody w zbiorniku, za dobę z 70 stopni spada na rano do 40 stopni.
  Odbywa się to tak zbiornik w słoneczny dzień z układu solarnego nagrzewa się do 70 stopni. Przez cały czas na układzie drugim (podkowa) rurki są gorące, woda zaczyna krążyć, termometr drugi umieszczony na rurce za piecem pokazuje między 45-50 stopni. Całość zaczyna działać grawitacyjnie i tak działając w ciągu dnia schładza układ co w nocy powoduje wychłodzenie zbiornika.
  Poniżej schemat (przepraszam za grafikę, nie zajmuję się tym i jak umiałem tak zrobiłem).  Problem z wychładzaniem się wody - dwa źródła zasilania zbiornika

  Czy można założyć jakąś dodatkową pętle (np zrobić dodatkowo przy zbiorniku 1 metrową pętle w dół) by nie następowało grawitacyjne krążenie wody w układzie czy jakiś elektrozawór.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jeżeli podkowa i wężownica zasobnika CWU są podłączone grubymi rurami to woda potrafi nawet cyrkulować w tej jednej rurze do góry i na dół. Wtedy przy zasobniku muszą być zamontowane dwa zawory zwrotne. Jeden na zasilaniu, a drugi na powrocie.
  Poza tym jaki masz ten zawór zwrotny? Może jest to zawór różnicowy (kulowy)? Może po prostu jest już uszkodzony i przepuszcza obieg grawitacyjny.
 • #3
  pawco
  Level 12  
  Zawór zwrotny zwykły taki z sprężynką który dociska by nie cofała się woda.
  Problem z wychładzaniem się wody - dwa źródła zasilania zbiornika
  Cyrkulacja wymusza się zgodnie z kierunkiem pompowania, trzymając ręką cieplejsza rurka dolna. Dlaczego dziwne bo z podkowy ciepło przychodzi na górę zbiornika i mniej więcej w połowie jest wyjście które idzie na pompkę.
  Zawór zwrotny zamontowany na dolnej rurce przy piecu. Cyrkulacja wymusza się z góry do dołu na obiegu do podkowy, zawór zwrotny nie puszcza w drugą stronę.

  Myślałem nad takim rozwiązaniem by odkręcić zawór zwrotny w to miejsce po obu stronach rurka w dół na samym dole zamontowany pomiędzy nimi zawór zwrotny jak w poniższym rysunku.
  Problem z wychładzaniem się wody - dwa źródła zasilania zbiornika
 • #4
  pawco
  Level 12  
  Przed wejściem do zbiornika zamontowałem drugi zawór zwrotny plus filtr i wydaje się, że problem ustąpił.