Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus GB072 - 14KW - duze spalanie na samo CWU

snowblizardi 31 Aug 2022 15:14 684 11
    snowblizardi
    Level 3  
    Hej,

Mam Buderusa GB072 14KW z wymiennikiem Buderusa 120l (2 osoby w domu). Aktualnie na CWU ustawione 54 stopnie w trybie ECO, bez dezynfekcji termicznej. Srednie miesieczne spalanie w granicach 50m3. Zyzucie wody na poziomie 10 m3. Serwis nie stwierdzil zadnej usterki w piecu: wszystkie parametry w normie. Czy normalne jest spalanie gazu na takim poziomie w Buderusie? Czy moze byc problem z licznikiem gazu?

Serdecznie pozdrawiam i dzieki za pomoc.

PS: sorki za brak polskich znakow, ale nie mam jezyka polskiego zainstalowanego na kompie.
    snowblizardi
    Level 3  
    Tak. Cyrkulacja jest wymuszona 3 razy na godzine na 5 minut.
    Kotlownia jest umieszczona na pietrze.
    Magister_123
    Level 36  
    Pompa obiegowa to jeden ze złodzieji ciepła. Warto tak ustawić żeby włącza się tylko w okresach dużego poboru wody.
    Nie wiem czy posiadasz sterownik buderusa ale ma on możliwość ustawienia przedziałów czasowych dla zasobnika. Bez sensu jest podtrzymywać taka samą temperaturę całą dobę kiedy np śpisz lub jesteś w pracy.
    Dodatkowo można obniżyć temperaturę cwu do np 45⁰C ale ustawić przegrzew raz na tydzień. Jest to wartość która pozwoli na komfortową kąpiel. Trzeba pamiętać że im wyższa różnica temperatur pomiędzy zasobnikiem a pomieszczeniem tym większe straty ciepła.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Tryb EKO też nie koniecznie może być eko.
    Wychładzamy zasobnik i kocioł mocniej musi grzać aby nadgonić zaległości.

W menu serwisowym w ustawieniach CWU możesz zmienić różnicę temperatur do grzania CWU.
    Standardowo jest tam 40*C. Możesz obniżyć do 20*C kocioł będzie grzał delikatniej wodę, oraz będzie mniejsza równica temperatur pomiędzy górą zasobnika, a jego środkiem, gdzie jest czujnik.

Instrukcja RC310
    radioifonia
    Level 7  
    witam,

tak jak wspomniała osoba powyżej zacznijmy od najprostszych rzeczy.

U mnie pompa obiegowa podnosiła znacznie zużycie gazu. Rozwiązałem to tak, że w punkcie najbardziej oddalonym, gdzie najdłużej czekałem na ciepłą wodę (kuchnia), mam kupiony za 78zł steronik z gniazdkiem 230V bezprzewodowy. Masz mały pilot jak do samochodu a gniazdko tamg gdzie pompka. Jak potrzebuję ciepłej wody załączam pilot ( ma czasówkę ustawioną na 5min cyrkulacji) i mam ciepłą wodę.

Ale!

kolejną rzeczą jaką znalazłem był niedoizolowany zbiornik i rury w kotłowni. Rury w podłodze iścianie owszem panowie poprowadzili w izolacji ale w kotłowni zostawili 'gołe'. Zaizolowałem rury w kotłowni oraz na NOWYM zbiorniku masz punkty które musisz doizolować czyli miejsce gdzie montowana jest grzałka, zawór spustowy oraz miejsce gdzie masz anodę. Te punkty nie są izolowane przez producenta z uwagi na wymagany dostęp do nich a wbrew pozorom pozwalają na znaczne ucieczki ciepła. Dla przykładu, przed doizlowaniem i przed zastosowaniem pilota do pompki bez poboru ciepłej wody zbiornik tracił ok 1 stopień na 1,5h bezczynnego stania. Obecnie jest to 1 stopień na 4h a czasem i mniej. Mówię o moemntach gdy nagrzany zbiornik stoi bezczynnie.

W moim przypadku przy takiej samej ilości domowników i stylu zużycia zużycie spadło z 24m3 gazu na miesiąc do 21m3 samo CWU zbiornik 150L nowy Thermet czy jakoś tak :roll:

Dodatkowo nadmienię, że temp >50'C to wg mnie sporo... Ja mam 42'C i jest idealna , jedynie raz w tygodniu zbiornik idzie na +70'C by zapobiegać Legionelli. Przy 42'C zawsze musimy mieszać z zimną wodą bo inaczej się nie wykąpiesz jest za gorąca...

obecnie 3,5 domowników (ja pracuję w delegacji, zatem bywam w domu od czasu do czasu, aby żona nie zapomniała jak wyglądam :lol:

i sprawdź sobie ustawienia na sterowniku. Ja mam ten problem, że teoretycznie mogę zejść poniżej 21m3 ale nie wiem jak i dodałem post. Chodzi o to , że piec do CWU również ma automatykę i albo grzeje 'na czas' zużywając więcej gazu albo grzeje 'na spokojnie' oszczędnie. Oczywiscie w drugim przypadku mniej gazu spali ale jak masz duży pobór w momencie to wystąpią prz\erwy w ciepłej wodzie bo nie zdąży dogrzać na czas

Co do zużycia wody ciężko mi powiedzieć nigdy nie mierzyłem teog parametru, ale rachunki mam takie, że co 3 m-ce przychodzi zużycie 43m3 zatem uśredniam , że konsumujemy ok 14m3 miesięcznie. W 90% korzystamy z prysznica każdy domownik kąpie się min raz dziennie. Mamy zmywarkę, więc jedyna oszczędność jaką widzę to na zmywarce bo większość naczyń ląduje tam i zmywamy ręcznie jedynie te które musimy, ale nie sądzę by wyłączenie zmywarki z obiegu spowodowało wielki wzrost zużycia ciepłej wody, myślę, że byłoby to jakieś +20-30% do obecnego zużycia. Więc, dziwne jest to 50m3 tym bardziej, że masz mniej domowników i mniejsze zużycie wody.

Jak coś znajdziesz to podziel się co to było. Masz zmywarkę?

Moje dane:
    Kocioł 2 funkcyjny kondensacyjny 24kW
    zużycie wody miesiąc ok 14m3
    liczba domowników 3,5 :wink:
    temp na CWU 42'C
    x1 w tyg przegrzew do 70'C
    kapiel głównie prysznic x1 dziennie każdy
    zmywarka
    zużycie na CWU ok 21m3 miesiąc

P.S. ja już znalazłem jak u mnie zmienić czas na zużycie gazu. Na sterowniku mam najprawdopodobniej poustawiane przez instalatora programy czasowe. Piszę 'pradopodobnie' bo jestem poza domem i dopiero za 2 tyg się przekonam 8-)
    snowblizardi
    Level 3  
    Hej,

Wielkie dzieki za odpowiedzi. Narazie zmienilem temp na 52 stopnie i cyrkulacje na przedzialy czasowe - 2 razy rano po 3 minuty i 2 razy wieczorem. Zuzycie spadlo do okolo 1,5m3 na 2 dni. Wieczorem zerkne sobie na ustawienia sterownika i dam znac.

Pozdrawiam :)

Dodano po 30 [minuty]:

Mam jeszcze pytanko co ustawien samego ustawienia programu grzania wody. Aktualnie mam ustawiony przez serwisanta 24h. Jaki polecacie ustawic? Najwieksze zapotrzebowanie na ciepla wode jest w godzinach 7-9:30 i 20-23.
    Z gory dzieki za podpowiedzi.
    radioifonia
    Level 7  
    Ja mam 24h qle zmienię bo to bez sensu u mnie kąpiel jest o 5 rano (zona) I o 19 dzieciaki wiec jak pięć grzeje 0o kapieli jest bez sensu bo ta woda stoi i do wieczora (lub do rana) I tak się wychodzi na tyle piec znowu się wzbudzi do grzaniazatem ustawie mu grzanie od 4.3 i od 18.3 ,godnie z instrukcja vailanta grzanie ustawiamy 30min przed planowanym poborem wody. Masz zmywarkę kolego czy zmywacie ręcznie?
    snowblizardi
    Level 3  
    Tak, jest zmywarka podpieta do zimnej wody.
    dzisiaj wieczorem wprowadze zmiany na grzanie wody i dam wam znac.

Co do samego grzania co napisal piracik: gadalem na ten temat z serwisem i kazal zostawic na 40K, jezeli ma sie zasobnik Buderusa. Proponujecie to zmniejszyc na 20?
  • Helpful post
    piracik
    Moderator of Heating systems
    snowblizardi wrote:
    gadalem na ten temat z serwisem i kazal zostawic na 40K

A miał jakieś sensowne argumenty za tym aby to zostawić na 40*C?

Przy takiej nastawie kocioł grzeje na 82*C celem grzania CWU
    Woda przy wężownicy nagrzewa się do wyższej temperatury i wędruje do góry, co powoduje efek przegrzewania wody.
    Masz ustawione np. na 50*C i zanim na czujniku, który jest w połowie wysokości zbiornika, uzyskasz 50*C to na samej górze będzie już ponad 60*C. Te 10*C to jest ciepło, którego nie chcesz, nie potrzebujesz, a zapłacić za nie musisz.

Przy nastawie w granicach 20*C kocioł pracuje delikatniej, czasem złapie się jeszcze w kondensacji, a różnica temperatur w zasobniku jest mniejsza.

Efekt negatywny jest taki, że kocioł grzeje wodę dłużej.
    My przy uruchomieniu jeśli jest opcja zmiany to wszędzie obniżamy do 20*C czasem do 15*C. Niestety w słabszych modelach nie ma tej regulacji.
    snowblizardi
    Level 3  
    @Piracik:
    Wielkie dzięki za pomoc z tym ustawieniem. Dało poprawę - udało mi się zejść do 30m3 na miesiąc przy ustawieniach - 2x2h grzanie wody do temperatury 52 stopni. cyrkulacja wyłączona i wyłączona dezynfekcja.
    Dodatkowo znalazłem jeszcze niezabezpieczone rury C.O. i C.W.U. w garażu (jedynie w koszulce). Teraz to zabezpieczyłem pianą PUR (koło 3-5cm, obłożyłem wełną (koło 10cm) i zabudowałem płytami g-k.

Mam jeszcze dwa pytania (mogą wydawać się banalne i głupie;)):
    1. Podczas brania prysznica (koło 5-7 min) na dole muszę najpierw odczekać koło minuty na gorącą wodę - temperatura ustawiona na baterii na poziomie 37 stopni. Jak sprawdzam potem temperaturę na zasobniku (120l) to z 52 stopni robi się koło 37 stopni. Generalnie druga osoba jak weźmie prysznic to na zasobniku jest koło 20 stopni. Jakie ustawienia temperatury na kotle proponujecie? Zostawić te 52 stopnie? Czy bateria termostatyczna może mieć na to wpływ?
    2. Niestety w kuchni też trzeba odczekać koło 1 minuty na ciepło wodę? Czy wg Was warto dać cyrkulacje 2 razy w ciągu dnia po 2 minuty, żeby skrócić ten okres czy nie warto?

Z góry dzięki za pomoc.
    radioifonia
    Level 7  
    snowblizardi wrote:
    @Piracik:
    Wielkie dzięki za pomoc z tym ustawieniem. Dało poprawę - udało mi się zejść do 30m3 na miesiąc przy ustawieniach - 2x2h grzanie wody do temperatury 52 stopni. cyrkulacja wyłączona i wyłączona dezynfekcja.
    Dodatkowo znalazłem jeszcze niezabezpieczone rury C.O. i C.W.U. w garażu (jedynie w koszulce). Teraz to zabezpieczyłem pianą PUR (koło 3-5cm, obłożyłem wełną (koło 10cm) i zabudowałem płytami g-k.

1. Podczas brania prysznica (koło 5-7 min) na dole muszę najpierw odczekać koło minuty na gorącą wodę - temperatura ustawiona na baterii na poziomie 37 stopni. Jak sprawdzam potem temperaturę na zasobniku (120l) to z 52 stopni robi się koło 37 stopni. Generalnie druga osoba jak weźmie prysznic to na zasobniku jest koło 20 stopni. Jakie ustawienia temperatury na kotle proponujecie? Zostawić te 52 stopnie? Czy bateria termostatyczna może mieć na to wpływ?
    2. Niestety w kuchni też trzeba odczekać koło 1 minuty na ciepło wodę? Czy wg Was warto dać cyrkulacje 2 razy w ciągu dnia po 2 minuty, żeby skrócić ten okres czy nie warto?

Z góry dzięki za pomoc.

Tak, bateria termostatyczna jak najbardziej może mieć wpływ na opisany problem. U mnie jak miałem taki problem, że piec za późno zaczął dogrzewanie przy poborze okazało się, że przy serwisie serwisant zmienił położenie czujnika temp. i odczyty pieca kompletnie się rozjeżdżały, zasobnik pokazywał np 41'C a piec wskazywał 47'C... Natomiast na Vailancie, kktóry ja mam, nie możesz mu ustawić w którym momencie rozpoczyna dogrzewanie, on ma to wkodowane z tego co pamiętam chyba 4 lub 5 stopni róźnicy go atywuje do grzania. Aha i zobacz sobie czy nie masz ustawionego ograniczenia mocy dla CWU. Nie wiem jakie są kody na buderusie ale na vailant jak wejdziesz w menu serwisowe są kody D.XX i chyba D.81 (sprawdź co wyuswietla) to jest ograniczenie mocy do cwu. Jesli masz moc ograniczoną to nawet jak się piec odpowiednio załączy kolejna osoba co bierze prysznic będzie mieć chłodną wodę bo piec dłużej wtedy grzeje.

Puszczanie obiegu nie ma sensu. Weź sobie w kuchnie załóż pilot np to https://allegro.pl/oferta/gniazdo-bezprzewodowe-na-pilota-wylacznik-wlacznik-11157838136 i jak potrzebujesz cieplej wody w kuchni naciskasz i pompka niech ma ustawione 5min i to Ci. Ja tak mam i działa idealnie.

Added after 15 [minutes]:

snowblizardi wrote:
    @Piracik:

Z góry dzięki za pomoc.

Aha! i jeśli wyłączyłeś Legionellę to pamiętaj o regularnym przegrzewaniu , żebyś sobie kuku nie zrobił kiedyś w przyszłości. Najlepiej kartka na piecu i zapisywać przegrzewy minimum raz w miesiącu powyżej 70st i od razu po nagrzaniu z każdego punktu czerpania wody przelać wodę minimum minutę . Zdrowie najważniejsze!