Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

softstart, falownik, gwiazda-trójkąt - pytanie techniczne

13 Lis 2005 20:00 13433 4
  • Poziom 20  
    Witam !

Mam silnik 37KW, startujący bez obciążenia - w zasadzie tylko opór bezwładnościowy - trak kamieniarski o średnicy ok 1 m.

Dotychczas były styczniki gwiazda-trójkąt. Teraz ma być kompletnie nowe sterowanie i się zastanawiam, czy zostawić gwiazda-trójkąt, czy może softstart.
    Nie potrzebuję zmiennych obrotów i trudno powiedzieć jak często silnik będzie startowany. Poczytałem trochę na forum i raz czytam, że softstarty się grzeją i należy je uruchamiać do 4 x na godzinę, kto inny pisze, że startuje kilka razy na minutę.

Co radzicie?

W zasadzie chciałbym, żeby rozruch był spokojniejszy.

Paweł
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 40  
    Witam
    Mam do czynienia ze softstartami i w zdecydowanej większości zalecane jest załączanie silnika do około 4 razy na godzinę. Oczywiście warunek ten musi być spełniony przy max mocy silnika dla danego softstartu. Jeżeli użyjesz softa do silnika 100 kW a Ty dysponujesz silnikiem 37 kW to częstotliwość załączania gwałtownie wzrasta. Moc zależy od kwadratu prądu, a więc każde przewymiarowanie softstartu o 2 razy da czterokrotny wzrost częstotliwości załączania.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 27  
    Softstarty są bardzo przyjemne w użyciu, na pewno będzie to lepsze rozwiązanie. Jeśli silnik ma lekki rozruch to nie powinno występować przegrzewanie softstartu. Wiem, że niedrogie są softy np. siemensa, na silnik 37 kW nawet relpol chyba robi.

Gwiada/trójkąt to też dobre rozwiązanie ale po co? Cenowej róznicy (strasznej) nie będzie - 1 stycznik i softstart zamiast 3 styczników.
  • Poziom 17  
    nie wiem czy dobrze mi sie wydaje ale wydaje mi sie ze start przy pomocy softstartu zwykle trwa troche dluzej niz przy g-t. moze troche sie bardziej silnik oszczeda ale przeciez bez obciazenia startuje no i siec troche na tym ucierpi. moze przyjdzie troche wiecej placic? jakos bawiac sie kiedys softstartami nie przekonalem sie do nich jesli rozruch g-t wystarcza. bo sie okaze ze niedlugo bez falownika to nawet papierosa sie nie zapali.
  • Poziom 28  
    Qrka, dla softstartu to czas zależy aczej od RAMP-UP TIME, INITIAL TORQUE, KICKSTART - jak ustawisz, tak masz. Później stycznik bypass-u i się sprzęt nie grzeje, a co do częstotliwości załączeń, to nie ma jakiś specjalnych ograniczeń - SCR-om nie bardzo zależy - i tak kluczują 100x na sekundę przy rozruchu(no, chyba, że chcemy kilkadziesiąt razy na minutę, to zacząłbym się zastanawiać :-) ). www.jadan.com.pl lub handel(malpa)jadan.com.pl i tam trzeba pytać o CI-tronic lub MCD serii 200 (osobiście polecam MCI).
    pzdr