Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obliczyć wydajność wentylatora - odciągu trocin

ORZEŁ 80 06 Sep 2022 10:48 390 12
Testo
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    Witam.
    Posiadam odciąg trocin WT-20 z 1980 roku. W związku z tym tabliczka znamionowa jest nieczytelna. Chciałbym się zapytać czy jest jakiś wzór na obliczenie wydajności takiego wentylatora, a konkretnie jaką ma moc przerobową (ile metr.kwadr. lub ile metr.sześć. jest w stanie taki wentylator w ciągu np. godziny wydmuchać).
    Dane silnika:
    Silnik 3kW, 6,7A 1430 obr/min 380V.
    WENTYLATOR średnica wlotu 20cm, średnica wylotu 13,5cm, wysokość 104cm, długość 62,5cm, szerokość 47cm.
    Chyba że ktoś z forum jest w stanie rozszyfrować dane z tabliczki znamionowej. Zdjęcia nie wstawię gdyż ledwo co widać.
    Na tabliczce jest wybite:
    WT 20
    PO 48,3
    0,55 (nie wiem czy to bar czy mPa)
    se 112m2
    Bardzo będę wdzięczny za każdą pomoc.

Dodano po 37 [minuty]:

Dodam tylko jeszcze że wcześniej do wentylatora (odciągu trocin) założony był silnik 5,5kW 2880obr/min. ze względu na to że się spalił został zastąpiony silnikiem tak jak opisałem 3kW 1420obr/min. Mocniejszy silnik odciągał trociny z 4 silników jednocześnie.

Dodano po 30 [minuty]:

Czy jest jakiś WZÓR na obliczenie wydajności. Np. moc silnika × średnica wirnika wentylatora = m3/h?
  • Testo
    badboy84
    Level 42  
    Nie ma żadnego wzoru, średnica to nie wszystko. Zapomniałeś chyba o ilości, wielkości i kącie nachylenia łopatek wirnika. Prędzej można to zmierzyć mając sprawne urządzenie i odpowiedni przyrząd.
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    Rozumiem. Nie znam się na tym. Dzięki za podpowiedź.
  • Testo
    Chris_W

Level 38  
    Wezwij jakiegoś kominiarza, oni mają mierniki - niech zmierzy średnią prędkość powietrza w kanale, pomnożysz przez przekrój kanału i masz wydajność m3/h.
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    Dzięki Chris ta sugestia też jest przydatna. Oczywiście jak ktoś coś jeszcze podpowie będzie super
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    Super.
    Wielkie dzięki chłopaki za podpowiedzi
    elezibi
    Level 18  
    mychaj wrote:
    Dodam tylko że ten przyrząd pomiarowy to anemometr - można znaleźć już za ok. 50zł.
    Przydaje się...szczególnie gdy ma się różnego rodzaju wyciągi, kanały i wentylacje.

Najlepiej taki z rurką pitota, termoelektryczne troty potrafią zniszczyć.
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    Super. Dziękuję jeszcze raz wszystkim za podpowiedzi
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    O to to! Mychaj trafił w sedno sprawy. Nie potrzebuję profesjonalnego miernika wystarczy mi "pi razy drzwi" na podstawie pomiaru wydmuchu m/s wyliczyć ile taki odciąg trocin odprowadzi wiór, trocin czyli ile m3/h.
    Jeśli dokonam pomiaru anemometrem, uzyskam średnia prędkość w kanale czyli załóżmy wartość X.
    Czyli wydmuch X(m/s) × przekrój przewodu Y = Z (m3/h ).
    W związku z tym otrzymam informacje mnie interesującą czyli ile mój odciąg trocin odprowadzi trocin w ciągu godziny. Pozostaje mi zakupić taki anemometr i do dzieła.
    Dzięki chłopaki
    pawem1
    Level 25  
    Wzór na moc wiatru Watt=0,5*(gęstość powietrza 1,2kg/m^3)*(powierzchnia wylotowa m^2)*(prędkość powietrza (m/s)^3),
    odwracasz aby otrzymać prędkość powietrza m/s=(Watt / ( (gęstość powietrza 1,2kg/m^3) * (powierzchnia wylotowa m^2) ) )^(1/3),
    m3/s=m/s * (powierzchnia m2),
    mnożysz razy 60 sekund i 60 minut i masz m3/h,
    porównujesz do jakiegoś sklepowego i wychodzi że trzeba uwzględnić sprawność, około 0,7.

Silnik był 5500 Watt,
    86 m/s=(5500/(0,5*1,2*(3,14*(0,135/2)^2)))^(1/3),
    razy sprawność dmuchawy,
    60 m/s=0,7*86,
    przepływ 4747m3/h=60*(3,14*(0.2/2)^2))*3600*0,7.
    Silnik 5,5kW zastąpiony został silnikiem 2 razy wolniejszym,
    30 m/s,
    nowy przepływ 2373m3/h=30*(3,14*(0,2/2)^2))*3600*0,7.
    Nowe zapotrzebowanie na moc około:
    726 Wat =0,5*1,2*(3,14*((0,2/2)^2))*30^3/0,7.
    ORZEŁ 80
    Level 4  
    Pawem1 dzięki Ci bardzo. Już jestem w domu super, że tak " Łopatologicznie" to wytłumaczyłem i wyliczyłeś.
    Dziękuję za pomoc i wszystkich pozdrawiam!!!!!