Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wieża nie chce czytać płyt

lesiu13_z 14 Nov 2005 08:41 1683 2
    lesiu13_z
    Level 2  
    Witam wszystkich,
    mam wieże odtwarzającą tylko CD-R ma ona 3 albo 4 lata i od około 1,5 roku działa coraz gorzej. Tzn. ma problemy z odczytem płyty. Zdarza się, ze odczytuje ją po 5, 7 albo i 20 razem (tzn. jak pokazuje napis "no" wyłączam wieże i włączam jeszcze raz albo otwieram czytnik i zamykam albo przełanczam na tryb radia i z powrotem na CD) Z dalszym odtwarzaniem nie ma już problemu. Tylko przy określeniu liczby utworów i wystartowaniu płyty. Podczas gdy próbuje ona odczytać płyte co kilka sekund dobywa się z niej taki dźwięk w rodzaju "tik". Jako że górna obudowa jest częsciowo przeźroczysta popatrzyłem sobie ta płyte w czytniku i ona się tam nie kręci albo zaczyna się kręcić gdy już ten czytnik po którymś razie przekona się do tej płyty, choć ekspertem nie jestem, to uważam, że nijak nie masz szans odczytać płyty jeżeli nią nie kręci :) Wszystkie płyty, o których mowa są mojego nagrywania, nie ma z nimi problemu w odczytaywaniu w innych nośnikach np. discman więc byłem przekonany do niedawna ze to na pewno wina wieży, ale
    niedawno wygrzebałem jakąś tandetną płytę typu "gratis" z kiczowatymi
    piosenkami, wkładam do czytnika i ziuuup! Odczytuje ją odrazu. Pożyczyłem więc kilka płyt od kolegi, żeby ostatecznie zobaczyć czy to wina czytnika czy płyt. Większość zachowywała się tak jak moje ale jedna była też taka, że czytało ją odrazu i bez wahania (na dodatek płyta jest strasznie porysowana). Chciałem więc się dopytać kolegi jak on nagrywał tą płytę, ale niestety dotarła ona do niego mając poprzednio chyba ze 3 właścicieli więc nie dotarłem do tego kto ją nagrywał :/
    No i teraz mam dylemat czy to wina płyt czy wieży. Z jednej strony ma ona problemy z odczytywaniem płytek, które kiedyś czytała, a które są czytane przez inne odtwarzacze, a z drugiej strony nad niektórymi płytami nigdy się nie "zastanawia". A wszystko to są audio CD przecież!
    Aha, wieża to niejaka TZS FIRST AUSTRIA a sama cześć odpowiezialna za
    odczyt płyt wg instrukcji-
    "system odtwarzania........Compact Disc Digital Audio System
    DAC........konwerter 1 bit D/A z 8-krotnym filtrem cyfrowym oversampling
    Zakres częstotliwości.............20-20000Hz"

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Helpful post
    Andrenalin
    Level 17  
    Jeżeli płyta nie kręci się, znaczy laser ją nie widzi. Spróbuj odkurzyć soczewkę (na ten temat dużo napisano). Jeśli nie pomoże – wysiadł laser (o zamianie lasera też dużo pisano).
    Powodzenia
    lesiu13_z
    Level 2  
    Dziękuje za pomoc! Odkurzenie soczewki rzeczywiście pomogło.