Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozbudowa instalacji c.o. o dodatkową pompę do nagrzewnicy wodnej do rekuperacji

dzejo85 18 Sep 2022 13:01 354 1
 • #1
  dzejo85
  Level 1  
  Rozbudowa instalacji c.o. o dodatkową pompę do nagrzewnicy wodnej do rekuperacji

  Rozbudowa instalacji c.o. o dodatkową pompę do nagrzewnicy wodnej do rekuperacji
  Instalacja jak na zdjęciu Piec na pellet 11kw
  Instalacja jak na załączonym zdjęciu 1 pompa ogrzewanie podłogowe na dwa piętra + dwa grzejniki łazienkowe, druga na zbiornik ciepłej wody 200l. trzecia miała by być do nagrzewnicy tunelowej do dogrzania powietrza w rekuperacji (zaznaczone miejsce instalacji to rura czerpni, może jeszcze jakiś wstępny filtr przed nagrzewnicą ). Czy zaznaczone miejsce montażu trzeciej pompy ok? pompę mam ze sterownikiem ale równie dobrze mogę odłączyć sterownik a pompę podłączyć do sterownika pieca. Gdzie najlepiej odpływ z nagrzewnicy wpiąć?
  Jakie zabezpieczenia dać na na nową linię? Puścić miedzią czy jak reszta instalacji plastikiem?
 • Helpful post
  #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Nagrzewnice potrzebują wysokiej temperatury, dlatego najlepiej jest wpiąć zasilanie prosto w wyjście z kotła. Czyli miejsce 3
  Filtry montuje się przed pompami.
  Co masz na myśli pisząc "odpływ z nagrzewnicy"? Czy chodzi o powrót? Jeżeli tak to powrót z nagrzewnicy do powrotu kotła.
  I pamiętaj, że nagrzewnice podłącza się odwrotnie tzn. zasilanie od dołu, a powrót u góry. W przeciwnym razie nagrzewnica może mieć problemy z odpowietrzeniem.
  Poza tym przy króćcu górnym (na powrocie) musi być zamontowany odpowietrznik ręczny lub automatyczny z dodatkowym zaworem odcinającym. Po odpowietrzeniu nagrzewnicy odpowietrznik musi być odcięty, ponieważ jak spadnie ciśnienie w instalacji to tym odpowietrznikiem może być zasysane powietrze do instalacji.