Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik i wyłącnzik zwłoczny na podstawie obecności / braku sygnału audio

MES Mariusz 19 Sep 2022 11:54 315 13
Relpol
 • #1
  MES Mariusz
  Level 36  
  Cześć.

  Poszukuję konceptu rozwiązania, które załączy / wyłączy zwłocznie przekaźnik na podstawie obecności / zaniku analogowego sygnału audio.

  Opis przypadku:

  Zestaw głośnikowy Creative T3000 - całkiem porządny zestaw 2 satelity i subwoofer z analogowym wejściem audio (jack stereo).
  Mam do tego podpięte:

  - analogowe wyjście audio TV
  - analogowe wyjście audio z Raspberry Pi na którym postawiony jest LibreElec (Kodi)

  Przełączanie źródła następuje na podstawie obecności napięcia na porcie USB telewizora (mini przekaźnik 5V wpięty pod port USB telewizora.

  Dzięki takiemu rozwiązaniu, w momencie załączenia TV, na głośnikki podawane jest audio wyprowadzone z TV, a gdy TV zostanie wyłączony do głośników zostaje podłączony kodi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet gdy TV jest wyłączony można (np. za pomocą smartfona z aplikacją Kore) włączyć odtwarzanie muzyki na Kodi-m.

  Możloiwe jest też odtwarzanie komunikatów głosowych, powiadomień z automatyki domowej itp.

  Problem w tym, że głośniki i sub (Creative T3000 w moim przypadku) pozostają włączone 24 godziny na dobę. A to generuje jakieś tam zużycie prądu.

  Zastanawiam się więc nad rozwiązaniem, które:
  - odłączy zasilanie zestawu Creative T3000, jeśli na wejściu audio przez 15 minut nie pojawi się żaden sygnał audio
  - załączy zasilanie zestawu Creative T3000, jeśli na wejściu pojawi się jakikolwiek sygnał audio.

  Jako, że mowa o sygnale audio, w tor ten nie powinno być podłączone żadne rozwiązanie, które zaburzy / zniekształci / wpłynie na jakość dżwięku. Z drugiej strony, sygnały w torze audio (napięcia, prądy) są tak minimalne, że trudno to zrobić bezinwazyjnie.

  Z drugiej strony opóźnione wyłączenie zasilania głośników możnaby wykonać na podstawie analizy aktstycznej w pomieszczniu (dodatkowy mikrofon i kilka elementów dyskretnych). Jeśli w pomieszczeniu jest cicho przez 15 minut nastąpi wyłączenie zestawu audio.

  Pozostaje kwestia włączenia. Gdyby chodziło wyłącznie o załączenie TV możnaby było badać pojawienie się w pomieszczeniu promieniowania IR od dowolnego pilota. Ale jeśli będziemy chcieli po prostu włączyć zdalnie muzykę na Kodi, lub crontabem odtworzyć jakiś dźwięk na Raspberry Pi to rozwiązanie już nie pomoże.

  Szukam pomysłu / rozwiązania na analizę obecności sygnału akustycznego w torze audio i wykonywanie na jest podstawie akcji natychmiastowe "załącz" i opóźnione "wyłącz".

  Jakieś pomysły ?
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
 • Relpol
 • #2
  sigwa18
  Level 40  
  Można też załączać czujką ruchu . Czy to optyczną czy elektromagnetyczną.
 • #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Rozwiązanie jest dosyć proste, wzmacniacz, a za nim detektor szczytowy o krótkiej stałej czasowej ładowania i długiej rozładowania i jakiś komparator.
  Opóźnienie 30min będziesz musiał zrealizować w innym układzie.

  Schematów szukaj pod nazwą VOX
  https://www.google.com/search?q=vox+circuit&tbm=isch

  Np
  Włącznik i wyłącnzik zwłoczny na podstawie obecności / braku sygnału audio
 • #4
  MES Mariusz
  Level 36  
  Dzięki!

  Załóżmy, że z uwagi na dwa kanały audio (lewy i prawy) zrobię dwa układy jak ten załączony wyżej, i oba wyjścia zmostkuję za R2, realizując jako pojedynczy wyzwalacz dla układu czasowego 15...30 minut.

  Zastanawiam się tylko jak połączyć się sygnałem audio (zamiast mikrofonu). Jeśli tu (zamiast mikrofonu) wepnę się sygnałem audio (zmostkuję masy audio RaspberryPi oraz podlinkowanego układu, to 12V przez R8 dopłynie do syrnału z RPi operującego na 5V.

  Zastanawiam się czy eliminując mikrofon nie mogę czasm podarować sobie R8. Ewentualnie może dobrym pomysłem będzie zastosowanie przekaźnika z cewką 5V (zamiast 12V) i zasilanie całości z 5V od RPi ?
 • Helpful post
  #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  Układ można przerobić na 5V.
  jeśli zamiast mikrofonu podłączysz wyjście liniowe, będzie trzeba dodać polaryzację z dzielnika i kondensator i pewnie zmniejszyć wzmocnienie, żeby nie reagował na szumy

  Typowy wzmacniacz AC
  Włącznik i wyłącnzik zwłoczny na podstawie obecności / braku sygnału audio
 • #6
  MES Mariusz
  Level 36  
  O kondensatorze do odcięcia wartości stałej też pomyślałem / też mi się przypomniało w miedzyczasie. I fakt, polaryzacja od VCC musi zostać. Teraz tylko jeszcze wartości, wartości i jeszcze raz wartości. Trzeba będzie wiedzę o wzmacniaczach audio (i nie tylko) odkopać.
 • Helpful post
  #7
  REMUR.
  Level 26  
  Podobny temat Link
  Lata temu za pomocą tego układu włączałem nagrywanie magnetowidu po pojawieniu się dźwięku, na wyjściu gniazdo scart tunera SAT.
 • Helpful post
  #8
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Na takie długie czasy - to lepiej zamiast NE555 >> CD4541

  Podobny schemat:
  Link
 • #9
  _jta_
  Electronics specialist
  A czy nie można zrobić tak, że Raspberry Pi dostaje sygnał, że telewizor jest włączony, i wtedy daje sygnał włączenia zasilania głośników, oraz daje go, gdy samo ma podawać sygnał na głośniki? Dodatkowo, należałoby to zrobić tak, by przy wyłączonym Raspberry Pi zasilanie głośników było włączane z portu USB telewizora... może prościej, funkcja OR z 5V z USB telewizora i z sygnału z Raspberry Pi? Czyli przekaźnik załączający zasilanie głośników dostaje zasilanie, jeśli jest 5V z USB telewizora, lub jeśli Raspberry Pi sygnalizuje odtwarzanie muzyki.
 • #10
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  jak rozumiem walczymy o kilka W w trybie standby glosnikow a chyba RBPi pobiera wiecej bo wynika ze pracuje czaly czas.
  Zgadzam si ez kolega powyzej, RBPi wykrywa czy ona obsluguje glosniki czy TV a shutdown wylacza glosniki i RBPi (bo po co ma dzialac bez glosnikow?)
  Pozdrawiam
 • #11
  MES Mariusz
  Level 36  
  Kodi (RPi 3B+) owszem, jest włączone cały czas. Ale niech chociaż głośniki nie będą. Zawsze to też redukcja nie tylko zużycia prądu ale też delikatnego przydźwięku z głośników. Niby tego nie słychać, ale jak się wsłuchasz, to jednak stychac, a po co. Poza tym wzmacniacze akustyczne zawsze polaryzują punkt pracy głośnika i już na to schodzi całkiem sporo energii (w zależności od trybu pracy wzmacniacza). Nie mierzyłem ile to żre ale coś tam z teorii wzmacniaczy pamiętam jeszcze.
 • #12
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  a mozesz rozwinac po co RBPi dziala caly czas? np. przez cala noc. Wylaczajac RBPi wylaczysz autmatycznie glosniki, a pojawienie sie napiecia albo na TV albo RBPi je wlacza za to zanik obu napiec je wylacza.
  Pozdrawiam
 • #13
  MES Mariusz
  Level 36  
  RPi włączone cały czas z uwagi na generowanie ewentualnych komunikatów głosowych z automatyki domowej. RPi jest cały czas potrzebne online. Głośniki nie.

  Tego typu rozwiązanie wygląda swietnie:

  https://ep.com.pl/projekty/miniprojekty/15286-automatyczny-wylacznik-zestawu-audio

  - załączanie przekaźnika po wciśnięciu przycisku monostabilnego lub wykryciu sygnału audio,
  - wyłączanie przekaźnika po zadanym czasie od zaniku sygnału,
  - dwa wejścia sygnału audio,
  - regulacja czasu wyłączenia w zakresie od około 30 sekund do około 1 godziny,
  - regulacja czułości układu w zakresie od około 150 mVpp do około 700 mVpp,
  - obciążalność syków przekaźnika do 10 A,
  - zasilanie napięciem 12 V.
 • #14
  _jta_
  Electronics specialist
  Zasadnicza wada: masz podać komunikat głosowy, TV jest wyłączony, głośniki też, sygnał akustyczny z malinki włącza zasilanie głośników... ale potrzeba sekundy, albo dwu, aby one zaczęły działać, i początek komunikatu jest obcięty. Jest na to sposób: przed komunikatem puszczasz dźwięk gongu przez parę sekund, dopiero wtedy komunikat.