Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kabina prysznicowa z sauna, nie wyłącza się.

piuro123 20 Sep 2022 18:12 354 8
    piuro123
    Level 10  
    Witam.
    Mam już parę lat kabinę prysznicowa z generatorem pary mk220. Posiada ona funkcje jak sauna, telefon, sterylizacja ozonowa, wentylacja i radio.
    Wszystko działało w niej poprawne, jedynie dość głośno buczała (nawet przy wyłączonych wszystkich funkcjach).
    Ostatnio wymieniałem w niej elektrozawory sterujące odpływem i dopływem wody i na sam koniec chciałem sprawdzić czy się poprawnie otwierają, odłączyłem komputer z sieci, a do elektrozaworów podpiąłem zewnętrzny zasilacz DC12V. Jak go włączyłem to słychać było buczenie (transformator?), około 5 sekund, następnie usłyszałem trzask i buczenie ucichło. Po odłączeniu zewnętrznego zasilacza i podłączeniu prądu z sieci, odraz załączyła się sauna i nie dało jej się wyłączyć z panelu sterującego, dodatkowo przestał działać wentylator. Panel sterujący działał, żarówki się świeciły.
    Może, ma ktoś z formowaczów, ma jakieś podejrzenie co mogłem uszkodzić?
    Transformator ma oznaczenia
    Sec: 13.5V-0V Red.....Red
    10.5-0.V YEL....YEL
    Czerwone kabel transformatora 0.4 Ohm
    Żółty kabel: 0.7 Ohm

Wylutowałem mostek prostowniczy i miał w okolicach 0.545V
    Natomiast drugi miał, ten o oznaczeniach KBJ 1510:
    1. 0.512
    2. 0.518
    3. 0.544
    4. 0.513
    (Pyt. czy ten mostek jest uszkodzony ze względu na odstająca wartosc trzeciej diody w tym mostku prostowniczym?)

Kabina prysznicowa z sauna, nie wyłącza się.

Poniżej zdjęcie spodu płytki (pewne części wylutowałem, żeby nie mieszać wkleiłem "luty" w programie graficznym)Kabina prysznicowa z sauna, nie wyłącza się. )

Nad płytką jest przykręcona inne płytka, której kawałek widać na zdjęciu. Wydaje mi się, że służy ona do sterowania telefonem wiec jej nie wklejałem.
    Pozdrawiam.
    krzysiozak
    Level 39  
    Podstawowe pytanie, czy jesteś w posiadaniu, a jeśli nie, to czy jesteś w stanie znaleźć (dom-Internet), schemat elektryczny urządzenia które posiadasz, i nad którym chciałbyś dokonać naprawy. Jeśli nie to zgłoś się do serwisu, celem otrzymania pomocy technicznej.
    piuro123
    Level 10  
    Niestety nie mam schematu. Myslalem o serwisie, ale pierwszy problem to znalezienie takiego ktory sie tego podejmie, a drugi to to, ze pewnie musialbym zdemontowac wszystkie komponenty kabiny. Dlatego najpierw postanowilem sprobowac sam,. Dziwi mnie fakt ze podlaczajac zasilacz bezposrednio do elektrozaworow de facto podalem 12V na nozki plytki, ktore w normalnym trybie pracy, jak sauna pracuje, to generuja 12V (zeby otworzyc elektrozawory), i to narobilo szkody.
    krzysiozak
    Level 39  
    Na pewno Waść coś z paprał, teraz prosimy nazwę, numery, inne dane sauny, oraz gdzie w jakich okolicach się znajduje, poszukamy serwisu który by się podjął naprawy.
  • Helpful post
    LemuRR 11
    Level 26  
    Szukaj winy tam gdzie żeś zasilacz podłączył. Pewnie uszkodziłeś końcówkę mocy (układ sterujący elektrozaworam) układ U7 wygląda mi na ULN2003, jednak żeby mieć pewność odczytaj symbol. Trzeba będzie pewnie go przelutować. Mostki zostaw w spokoju.

Dodano po 3 [minuty]:

Teraz zauważyłem co żeś uczynił. Układ U7 jest upalony na bank, nie dość że podłączyłeś zewnętrzny zasilacz na wyjście sterownika, to jeszcze odwrotnie plus z minusem, na płytce jak byk jest napisane że wspólny jest "+" a układ steruje masą.
    piuro123
    Level 10  
    Narazie sprawdzilem mostki, przekazniki (te trzy RLY1,2,3) i byly ok. Podlaczylem przed chwila zasilacz do plytki i uklad U7 (ULN2003AFWG) po chwili parzyl.
    Dzieki LemuRR:) Jak znajde ta czesc + kogos w czewie co lutuje smd to dam znac czy pomoglo.
  • Helpful post
    LemuRR 11
    Level 26  
    Jeżeli uważasz że wszystko inne działa, to wymiana układu pomoże. W każdym elektronicznym będą go mieli (nie wspominając o Allegro), to bardzo popularny układ. Cena to maksimum parę złotych.

Dodano po 1 [godziny]:

Mam nadzieję że nie sprawdzałeś przekaźników analogicznie do elektrozaworów? Bo takiej "zabawy" już mikrokontroler mógłby nie przeżyć, wtedy naprawa stała by się nieopłacalna.
    piuro123
    Level 10  
    Nie:) Na poczatku rozkrecilem kawalek generatora pary i zobaczylem, ze elektrozawory maja polaczona jedna nozke wspolnym spokonym szarym minusowo wygladajacym kablem. Dopiero po katastronie dobieralem sie do plytki.
    Wymienilem na wszelki oba uklady ULN2003, wszystko zaczelo dzialac. Jednak strzelilo cos wiecej, glosnik buczy + radio dziala poza tym, ze nie reaguje na zmiane glosnosci (caly czas jest na caly regulator). Narazie jestem zadowolony z uzyskanego efektu, odlaczylem glosnik i wszystko skrecilem, moze przy nastepnej rozbiorce sproboje to naprawic.
    Robi wrazenie, ze ktos spojrzal na podstawie zdjecie plytki tak szybko sie zorientowal, co jest popsute. Pan LemuRR to jednak fachowiec :)